/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
WYDARZENIA

LIGNA 2023

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2023-06-02


Po czterech latach przerwy spowodowanej pandemią Covid-19 branża drzewna spotkała się w Hanowerze (Niemcy). Targi LIGNA to największe na świecie wydarzenie, podczas którego prezentowana jest przede wszystkim oferta technologii dla przemysłu związanego z przerobem i obróbką drewna.

Targi LIGNA 2023 odwiedziło 80 tys. gości ze 160 krajów.Targi LIGNA 2023 odwiedziło 80 tys. gości ze 160 krajów.Fot. K.Jabłoński

Tegoroczne targi LIGNA mimo, że mniejsze niż te przed czterema laty, okazały się niewątpliwie sukcesem. 1347 wystawców z 50 różnych krajów zaprezentowało swoje rozwiązania dla przemysłu drzewnego, meblarskiego, stolarstwa i tartacznictwa. Jak podali organizatorzy z ofertą targową zapoznało się ok. 80.000 gości. 60% z nich przyjechało spoza granic Niemiec. W sumie odwiedzający reprezentowali 160 krajów.

Dla porównania w 2019r. na targach pokazało się 1500 wystawców z 50 krajów, a liczbę gości określono na ponad 90.000 ze 100 krajów. Deutsche Messe nie podaje informacji dotyczących zajętej powierzchni wystawienniczej, jednak zauważalnie była ona mniejsza niż w poprzedniej edycji. Pomimo to, wystawcy wskazywali, że są zadowoleni z frekwencji, ponieważ spodziewali się, że będzie on mniejszy.

-Targi LIGNA 2023 przekroczyły wysokie oczekiwania zarówno naszych wystawców, jak i odwiedzających, pokazując, że maszyny, urządzenia i rozwiązania prezentowane na targach torują drogę zrównoważonemu i zdigitalizowanemu przemysłowi drzewnemu, meblarskiemu i budowlanemu - mówił dr Jochen Köckler, prezes zarządu grupy Deutsche Messe.

-Ta wystawa pokazała, że ​​przemysł drzewny i przetwórczy oferuje swoim klientom technologie niezbędne do konkurencyjnej, a jednocześnie zrównoważonej produkcji. W obliczu niepewnej sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie branża obróbki drewna i przetwórstwa drewna, sukces targów LIGNA 2023 świadczy o ich statusie jako źródła rozmachu. Jest nie tylko siłą napędową dla branży w dobrych czasach, ale przede wszystkim dostarcza rozwiązania dla przyszłych wyzwań - wskazał dr Bernhard Dirr, dyrektor zarządzający VDMA Woodworking Machinery - niemieckiego stowarzyszenia producentów maszyn do obróbki drewna, współorganizatora targów.

LIGNA 2023 - System rozpoznawania wad tarcicy w linii optymalizującej WeinigLIGNA 2023 - System rozpoznawania wad tarcicy w linii optymalizującej WeinigFot. D.Jabłoński

Megatrendy: zrównoważony rozwój i cyfryzacja.

Motywem przewodnim tegorocznych targów LIGNA były dwa megatrendy: zrównoważony rozwój i cyfryzacja. Oba te kierunki ekspansji technologi obróbki drewna były wyraźnie widoczne, zwłaszcza wśród oferty największych producentów i dostawców rozwiązań dla przemysłu drzewnego. Inteligentne linie produkcyjne potrafiące optymalnie wykorzystać surowiec, systemy i procesy technologiczne zwiększające efektywność kosztową i wydajność produkcyjną to główne ścieżki postępu, którymi podąża przerób drewna. Ofercie mechanicznego przerobu, wtóruje asortyment wyrobów chemii do drewna, której producenci proponują kolejne innowacyjne produkty o coraz mniejszym negatywnym wpływie na środowisko.

LIGNA 2023 - Robotyzacja stanowisk remedium na brak pracownikówLIGNA 2023 - Robotyzacja stanowisk remedium na brak pracownikówFot. D.Jabłoński

Inny, wyraźnie widoczny na tegorocznych targach kurs jakim podążają nowoczesne technologie, to rozwiązania mające na celu łagodzenie rosnącego niedoboru wykwalifikowanych pracowników. W tym obszarze prezentowano m.in. automatyzację procesów, robotyzację stanowisk oraz coraz wyższą dbałość o bezpieczeństwo pracy.

LIGNA 2023 - Produkcja CLT jest jednym z nowych kierunków rozwoju przemysłu drzewnegoLIGNA 2023 - Produkcja CLT jest jednym z nowych kierunków rozwoju przemysłu drzewnegoFot. D.Jabłoński

Budownictwo drewniane w centrum zainteresowania

Wciąż rośnie znaczenie drewna jako odnawialnego zasobu i jego rola w procesie dekarbonizacji globalnej gospodarki. Możliwości jakie daje zastosowanie drewna inżynieryjnego w projektach architektonicznych oraz polityczne decyzje np. związane z celami redukcji emisji CO2 sprawiają, że konstrukcje drewniane zyskują na wadze zarówno w budownictwie użyteczności publicznej, jak i mieszkaniowym.

Nowe wyzwania sprawiają, że najwięksi producenci maszyn dla przemysłu drzewnego poszerzają swoją ofertę w zakresie urządzeń służących do produkcji drewna inżynieryjnego i konstrukcyjnego. Na targach LIGNA zobaczyć można było m.in. nowe linie do produkcji i obróbki np. CLT (drewna klejonego krzyżowo) czy zaawansowane stanowiska CNC do przygotowania elementów konstrukcji drewnianych.

LIGNA 2023 - Najwięksi dostawcy przemysłu drzewnego zakończyli 2021r z rekordowymi wynikami.LIGNA 2023 - Najwięksi dostawcy przemysłu drzewnego zakończyli 2021r z rekordowymi wynikami.Fot. D.Jabłoński

Rekordowe wyniki producentów maszyn

Druga połowa 2021r. oraz pierwsze półrocze 2022r. to wyjątkowy okres dla producentów maszyn i urządzeń do obróbki drewna. Dla części firm targi LIGNA były okazją do poinformowania o rekordowych wynikach jakie w tym czasie uzyskały. Według VDMA wartość sprzedana przemysłu maszyn do obróbki drewna w Niemczech, będących jednym ze światowych liderów tego sektora, osiągnęła w 2022r. poziom 3,6 mld euro, co oznacza wzrost o 8,3% w porównaniu z rokiem poprzednim i historyczny rekord sprzedaży. Niestety spadająca od połowy 2022r. liczba zamówień na nowe maszyny wskazuje, że rok 2023 zakończy się gorszymi wynikami branży. Według prognoz spadek sięgnie co najmniej 5%.

Ekspansja wystawców z Turcji zwracała uwagę na targach LIGNA 2023Ekspansja wystawców z Turcji zwracała uwagę na targach LIGNA 2023Fot. D.Jabłoński

Turecka ofensywa

Wśród wystawców największą ilość stanowiły, co nie budzi zdziwienia, firmy z Niemiec - było ich aż 480. W tym rankingu na podium stanęła jeszcze Austria (63 wystawców) i Chiny (61 wystawców). Uwagę tegorocznych gości zwracała jednak oferta firm z Turcji, która znalazła się tuż za podium. Na LIGNĘ przybyło aż 54 wystawców z tego kraju, przy czym rozmiar stoisk oraz ilość i jakość prezentowanych maszyn bezsprzecznie budziła wrażenie.

LIGNA 2023 - Prezentacja oferty traków W-IrexLIGNA 2023 - Prezentacja oferty traków W-IrexFot. D.Jabłoński

Polskie akcenty

W tym roku na targach swoją ofertę przedstawiło 30 firm z Polski. Dla większości z nich obecność na targach LIGNA to już tradycja. Swoje stoiska posiadały: Airfix, Aspi, BizeA, Bryk, Drew-Technika, Faba, Filtrowent International, Gopol, ITA Tools, Kompania Leśna, Lakfam, Nawara Serwis, N-Pol, Planetfan, PolishStyl, Polska Grupa CNC, Preta, Rema, Salvamac, W-IREX i Wood-Inspector.

Jako współwystawcy obecni byli: AWI, Deeplai, Globus - FPiN Wapienica, Neu-JKF, QSGS Technology, Promet oraz Stowarzyszenia Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA.

LIGNA 2023 - Stoisko firmy AWILIGNA 2023 - Stoisko firmy AWIFot. D.Jabłoński

Jako wystawca z Polski zarejestrowana była również wywodząca się z Ukrainy firma Skywood, która po wybuchu wojny uruchomiła produkcję w Polsce. Z kolei "pod barwami" Niemiec wystąpił Wood-Mizer. Amerykański producent, którego główna fabryka znajduje się w Kole, w tym roku przygotował dla zwiedzających aż trzy stoiska, na których promował trzy grupy produktowe: urządzenia i narzędzia dla przemysłu tartacznego oraz maszyny stolarskie. Warto zauważyć, że na wielu stoiskach zagranicznych producentów (w zasadzie na wszystkich liczących się na rynku miedzynarodowym), obecni byli obecni również polscy przedstawiciele handlowi, którzy byli gotowi do rozmów z gośćmi z Polski.

Ok. 90 prelegentów wystąpiło na Scenie LIGNA 2023Ok. 90 prelegentów wystąpiło na Scenie LIGNA 2023Fot. D.Jabłoński

Wydarzenia towarzyszące

Targi LIGNA 2023 oferowały zwiedzającym również bogaty program towarzyszący obejmujący konferencje, prezentacje na żywo, pokazy specjalne czy ceremonie wręczenia nagród. Na Scenie LIGNA wystąpiło w sumie około 90 prelegentów, którzy zaprezentowali najnowsze osiągnięcia i trendy rynkowe.

Liczba wyświetleń: 1131


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA