/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LIGNA 2023

Wood-Mizer na Targach LIGNA 2023

Wood-Mizer

Autor:
Źródło: Wood-Mizer
Data: 2023-05-25


Podczas Targów LIGNA 2023 w Hanowerze (Niemcy), Wood-Mizer przedstawił gamę nowoczesnych produktów i rozwiązań, dzięki którym klienci i użytkownicy mogą być jeszcze bardziej konkurencyjni na rynku, stawiać czoła nowym wyzwaniom, tworzyć ciekawe produkty z drewna, no i oczywiście generować zyski w swoich przedsiębiorstwach. Wszystko to jest możliwe, ponieważ firma konsekwentnie realizuje swoje motto - From Forest to Final Form, czyli Gotowy Produkt Prosto z Lasu.

Wood-Mizer na Targach LIGNA 2023 Wood-Mizer na Targach LIGNA 2023 Fot. Wood-Mizer

Przerabiaj kłody na drewno i generuj zyski

Podczas targów, Wood-Mizer zaprezentował dwie linie przemysłowe do przerobu kłód na tarcicę. Typowa linia tartaczna składa się z traka taśmowego, najczęściej przemysłowego, który jest sprzężony z maszynami i sprzętem akcesoryjnym umożliwiającym transport i załadunek kłód do obróbki oraz odbiór gotowego materiału, który trafia dalej do sortowania, obrzynania lub dalszej obróbki. Tak zaplanowany proces umożliwia wykorzystanie cennego surowca niemal w 100%.

Pierwsza linia tartaczna oparta została na dobrze znanym i cenionym traku przemysłowym WB2000, który wyposażony jest m.in. w hydrauliczny załadunek kłód, zintegrowany układ odbioru desek, oraz wydajną głowicę tnącą, oraz na wielopile dwuwałowej MR200, która na targach LIGNA 2023 ma swój debiut. Trak WB2000 zaprezentowany został podczas targów wraz z nową kabiną, w której operator  obsługuje maszynę za pomocą joysticków i panelu dotykowego, co w efekcie usprawnia obsługę i podnosi wydajność produkcji. Operator może łatwo kontrolować operacje, m.in.: załadunku kłód, ułożenia kłody na łożu, cięcia oraz usuwania przetartego materiału do dalszej obróbki.

Wood-Mizer na Targach LIGNA 2023 Wood-Mizer na Targach LIGNA 2023 Fot. Wood-Mizer

Zalety Linii Tartacznych Wood-Mizer:  

  • Brak konieczności wstępnego sortowania
  • Możliwość cięcia kłód o średnicy maksymalnej 92 cm
  • Brak konieczności stosowania oddzielnej maszyny do korowania (trak WB2000 ma wbudowaną korowarkę, która nacina kłodę i umożliwia brzeszczotowi wejście w czysty materiał, co wydłuża jego żywotność)
  • Niedroga i łatwa regeneracja brzeszczotów o szer. 50-75 mm
  • Łatwość obsługi: jeden operator kontroluje wszystkie funkcje traka WB2000, a dwóch kolejnych obsługuje wielopiłę MR200 Multirip
  • Silniki elektryczne o wysokiej wydajności i niskim poborze energii

Druga linia tartaczna Wood-Mizer zaprojektowana została do przetwarzania kłód na deski do produkcji palet i składa się z dwugłowicowej rozrzynarki pionowej TVS HEAVY DUTY (to nowa wersja rozrzynarki TVS zaprezentowanej po raz pierwszy podczas targów LIGNA 2003), rampy załadowczej i układu sortującego, rozrzynarki poziomej HR700 oraz obrzynarki EG800.

Wood-Mizer na Targach LIGNA 2023 Wood-Mizer na Targach LIGNA 2023 Fot. Wood-Mizer

Na odrębnym stanowisku Wood-Mizer przedstawił swoją najnowszą serię produktów i rozwiązań dla przemysłu Wood-Mizer Systems, która powstała z myślą o liniach tartacznych projektowanych według indywidualnych potrzeb klientów i przedsiębiorstw.   

Przeczytaj więcej o liniach tartacznych Wood-Mizer prezentowanych na targach LIGNA tutaj

Wood-Mizer na Targach LIGNA 2023 Wood-Mizer na Targach LIGNA 2023 Fot. Wood-Mizer

Zwiększyć produktywność  

Jednym ze sposobów na zwiększenie wydajności przerobu kłód jest dodanie do traka taśmowego obrzynarki lub wielopiły. W tym przypadku, zrzyny powstałe po przetarciu na traku trafiają do obrzynarki lub wielopiły, która za pomocą tarczy tnących usuwa brzegi i wytwarza gotowa deską lub kantówkę.

Podczas tragów, Wood-Mizer zademonstrował serię obrzynarek odpowiadających zróżnicowanym potrzebom małych i dużych zakładów drzewnych pod względem mocy urządzenia, wydajności, maksymalnych wymiarów materiału oraz ceny.  

Kompaktowa obrzynarka EG100 z silnikiem elektrycznym o mocy 7 kW (lub spalinowym 14 KM) oraz dwiema tarczami tnącymi o średnicy 250 mm, stanowi doskonały wybór dla odbiorców indywidualnych z trakiem taśmowym. Dużą popularnością cieszy się obrzynarka/wielopiła Wood-Mizer EG300 z silnikiem elektrycznym 15 lub 18,5 kW, przestawnym pulpitem operatora oraz układem Setworks. Obrzynarka ta może pracować na 2-5 tarczach tnących o średnicy 350 mm.

Podczas prezentacji linii tartacznych, odwiedzający mogli zapoznać się z działaniem przemysłowych wersji obrzynarek i wielopił m.in.: obrzynarki EG800 z silnikiem od 30 do 55 kW i czterema tarczami tnącymi o średnicy 400 mm, oraz wielopiłą dwuwałową MR200 z silnikami od 2x15 do 2x30 kW wraz z kompletem tarcz tnących (maksymalnie do 12 tarcz na jednym wale) pozwalającym na cięcie pryzmy o grubości nawet 200 mm.

Wood-Mizer na Targach LIGNA 2023 Wood-Mizer na Targach LIGNA 2023 Fot. Wood-Mizer

Przecieramy coraz większe kłody  

Nowe możliwości na rynku przerobu kłód tworzą nowe nisze rynkowe, chętnie wykorzystywane przez tartaczników. Dostępność kłód o dużych rozmiarach, które trudno się transportuje i tnie, lecz łatwo i tanio można je nabyć, zachęciła inżynierów Wood-Mizer do zaprojektowania szerszej głowicy tnącej WIDE, oferowanej w trakach serii LT. Modele traków LT15 WIDE, LT20 WIDE, LT40 WIDE i LT70 WIDE, które zostały zaprezentowane na targach, umożliwiają cięcie kłód o średnicy od 90 do 105 cm.

Trak taśmowy LX250 to idealne narzędzie do produkcji szerokich blatów i zrzynów. Głowica tnące traka LX250 porusza się na dwóch szynach prowadzących, co w rezultacie umożliwia cięcie kłód o średnicy aż 140 cm. Do frezowania i szlifowania dużych płaszczyzn, Wood-Mizer zaprojektował frezarko-szlifierkę MB200 SlabMizer, dzięki której stolarze mogą obrabiać powierzchnie blatów monolitycznych o szerokości do 142 cm. Do obróbki tak dużej powierzchni, maszyna wykorzystuje głowicę frezującą z nożami tnącymi z węglika spiekanego, lub orbitalną głowicę szlifującą.

Wood-Mizer na Targach LIGNA 2023 Wood-Mizer na Targach LIGNA 2023 Fot. Wood-Mizer

Pracuj niezależnie we własnym przedsiębiorstwie  

Wielu właścicieli traków Wood-Mizer prowadzi własne przedsiębiorstwa, świadcząc mobilne usługi tartaczne. Z myślą o tych odbiorcach, Wood-Mizer wprowadził do oferty dwa nowe traki przewoźne z szeroką głowicą, łącząc zalety mobilności z możliwością przecierania szerokich kłód.

Trak LT15CLASSIC WIDE Mobile to niedroga maszyna z łożem segmentowym, a trak LT20WIDE Mobile to bardziej zaawansowana konstrukcja z łożem hydraulicznym umożliwiającym łatwy załadunek i pozycjonowanie ciężkich kłód na łożu. Oba traki stanowią ciekawą ofertę, zważywszy, że zainteresowanie drewnem odpadowym w dużych miastach rośnie z roku na rok (tzw. urban wood processing). 

Na stanowisku Wood-Mizer’a odwiedzający mogli zapoznać się z szeroka gamą traków taśmowych, a co najważniejsze – przyjrzeć się ich działaniu. Porównując różne modele z serii LT, łatwo zauważyć, iż w tej ofercie każdy tartacznik znajdzie coś dla siebie. Stacjonarny trak LT15CLASSIC z łożem segmentowym,  silnikiem 7,5 kW, brzeszczotami 32 mm i ręcznym załadunkiem kłód to świetna oferta dla niewielkich przedsiębiorców, a trak LT70 z wydajnym układem hydrauliki, silnikiem o mocy 18,5 kW oraz 600 mm kołami, na których zamontowano brzeszczoty o szer. 38 mm to oferta dla większych zakładów drzewnych. 

Wszystkie traki taśmowe Wood-Mizer mogą być wyposażone w układ do kontroli grubości desek Setworks, który sam ustawia pozycję głowicy do cięcia materiału na żądaną grubość. W traku LT70 Setworks jest wyposażeniem standardowym.

Wood-Mizer na Targach LIGNA 2023 Wood-Mizer na Targach LIGNA 2023 Fot. Wood-Mizer

NOWY PRODUKT! Rozwiązanie proekologiczne

Wprowadzenie do oferty Wood-Mizer traka zasilanego z baterii to duży krok w kierunku umacniania świadomości użytkowników o wykorzystaniu Zielonej Energii. Podczas tragów LIGNA 2023 Wood-Mizer przedstawił jako pierwszy producent maszyn dla branży drzewnej traka zasilanego z baterii – LT15CLASSIC WIDE Battery Mill. Nowa opcja napędu w traku LT15CLASSIC WIDE to oferta dla tartaczników, którzy myślą proekologicznie.

Wood-Mizer na Targach LIGNA 2023 Wood-Mizer na Targach LIGNA 2023 Fot. Wood-Mizer

Uwolnij kreatywność

Wood-Mizer ma od niedawna w swojej ofercie serię niedrogich, kompaktowych traków przeznaczonych dla odbiorców indywidualnych, hobbystów i amatorów. Trak LX50 to idealne narzędzie do przerobu niewielkich ilości drewna, zapewniające optymalną jakość cięcia i przystępność obsługi za niewygórowaną cenę. 

Ponadto, na oddzielnym stanowisku, Wood-Mizer zaprezentował serię maszyn Woodworking do wytwarzania gotowych produktów z drewna. Nie zabrakło i tutaj nowości – czterostronnej strugarko-frezarki MP280 oraz nowoczesnej piły formatowej MS750. Na stoisku można było również zobaczyć zautomatyzowane centrum obróbcze Wood-Mizer CNC5003 do wysoce precyzyjnej i powtarzalnej obróbki dużych płaszczyzn z drewna, plastiku, stopów metali, itp.

Przeczytaj więcej o strugarko-frezarkach i piłach stołowych Wood-Mizer na targach LIGNA tutaj

Wood-Mizer na Targach LIGNA 2023 Wood-Mizer na Targach LIGNA 2023 Fot. Wood-Mizer

Wood-Mizer jest producentem nie tylko maszyn i sprzętu do obróbki drewna, ale też dostawcą wysokiej jakości narzędzi tnących. Na targach LIGNA zaprezentowano bogatą ofertę brzeszczotów do traków, pił tnących, pił trakowych, noży skrawających i profilowych, itp. Produkty te stanowią część oferty katalogu Wood-Mizer TOOLS. Ofertę brzeszczotów taśmowych uzupełniają narzędzia i akcesoria do regeneracji brzeszczotów (ostrzarki, rozwieraki, ściernice CBN).

Wood-Mizer to firma założona ponad 40 lat temu przez dwóch utalentowanych inżynierów, którzy postanowili zbudować pierwszy na świecie przewoźny trak taśmowy. Ich przełomowy produkt zmienił kształt branży przerobu drewna i zdefiniował sposób, w jaki ludzie pozyskują drewno. Trak taśmowy otworzył nowe możliwości dla przemysłu – tartacznicy mogą przerabiać drewno w dowolnym miejscu, ich praca jest wydajna, traki są oszczędne, a z każdej kłody mogą wytworzyć więcej materiału. Podczas targów LIGNA 2023, firma prezentuje światu najnowsze osiągnięcia inżynierów i specjalistów, którzy nieustannie kontynuują dzieło zapoczątkowane przez założycieli 40 lat temu. Innowacje tworzone przez firmę Wood-Mizer umożliwiają przedsiębiorcom na całym świecie prowadzenie firm i zaspokajanie potrzeb klientów, a społeczeństwom wzrastać i realizować różnorodne projekty – zgodnie z mottem "Gotowy Produkt Prosto z Lasu".

Liczba wyświetleń: 958


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA