/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TARTACZNICTWO

KPPD zmaga się z kryzysem na rynku drzewnym

KPPD

Autor: oprac. red
Źródło: KPPD
Data: 2023-05-24


Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego SA przedstawiło wyniki za I.kw 2023r. Spółka zmaga się z kryzysem na rynku drzewnym, który skutkuje spadkiem sprzedaży i zysku.

KPPD zmaga się z kryzysem na rynku drzewnymKPPD zmaga się z kryzysem na rynku drzewnymFot. KPPD

KPPD SA w I kw. 2023r. wypracowało przychody netto na poziomie 113,223 mln zł co oznacza spadek o 19% w stosunku do sprzedaży w I kw. 2022r., które sięgnęły 139,685 mln zł. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 7,594 mln zł (2022: 25,307 mln zł), a zysk netto 6,180 mln zł wobec 20,572 mln zł przed rookiem.

Zarząd spółki poinformował, że w minionym kwartale sprzedaż eksportowa była niższa o 12%, natomiast sprzedaż krajowa o 22% w stosunku do ubiegłego roku. Niższa sprzedaż jest konsekwencją spadku ilości sprzedanych wyrobów, jak i spadku średnich cen sprzedaży (wyrobów iglastych o co najmniej 10%).

Z kolei wynik finansowy ukształtował się na poziomie niższym o 70% niż w I kw. 2022r. Na jego spadek (poza niższym poziomem sprzedaży) wpływ miały:
- wzrost cen energii elektrycznej, co przełożyło się na wzrost jej kosztów (mimo niższego poziomu przetarcia i przerobu). Spółka odczuła wzrost ceny energii elektrycznej, która jest wyższa o około 100% w odniesieniu do średniej ceny w 2022r. Skutkiem tego są wyższe o ponad 56% koszty energii w odniesieniu do I kw. 2022r. (przy zmniejszonym przetarciu).
- wzrost kosztów wynagrodzeń (przy zmniejszonym poziomie zatrudnienia),
- wzrost cen surowca drzewnego liściastego i wzrost jednostkowych kosztów jego zakupu, bez możliwości adekwatnego przełożenia na ceny wyrobów.
- pozytywnie na wynik wpłynął wzrost przychodów z tytułu sprzedaży produktów ubocznych (zrębki, trociny).

W ocenie spółki do niepowodzeń można zaliczyć:
- nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych (42,4 mln zł), co jest skutkiem odczuwalnego od II półrocza 2022 r. spadku koniunktury
- załamanie się rynku wyrobów tzw. programu ogrodowego, budowlanego i meblarskiego,
- wzrost cen surowca drzewnego liściastego - średnia cena surowca dębowego (do przerobu) była wyższa o 68% w odniesieniu do I kwartału 2022 roku (przy wzroście kosztów zakupu 1 m3 o 49%), a surowca bukowego aż o 96%, przy wzroście kosztów zakupu 1 m3 o 70%. Jak wskazuje zarząd spółki, klienci nie akceptują relatywnego wzrostu cen wyrobów, który pozwoliłby zrekompensować tak wysoki wzrost cen surowca.

Uwzględniając aktualną koniunkturę oraz sytuację na rynku pracy, spółka zmniejszyła liczbę pracujących o 10%, co pozwoliło na utrzymanie poziomu kosztów robocizny na poziomie I kw. 2022r. (koszty wynagrodzeń są wyższe, natomiast nastąpił spadek kosztów outsourcingu).

W I kwartale 2023r. wystąpiły czynniki sezonowe typowe dla okresu zimowego, jednak nie wpłynęły one w znaczący sposób na działalność i normalne funkcjonowanie zakładów produkcyjnych Spółki. Natomiast na poziom sprzedaży w okresie letnim będą miały wpływ głównie:
- sezonowe zmniejszenie pozyskania niektórych gatunków drewna, zwłaszcza bukowego,
- wakacyjne przerwy urlopowe oraz remontowe,
- zmniejszone zapotrzebowanie na produkty spółki ze strony kontrahentów - ze względu na dużą niepewność panującą na rynkach, trudno jest przewidzieć, czy zjawisko sezonowości wystąpi w okresie letnim tego roku i jakie będzie jego natężenie.

W II kwartale br. Koszalińskie PPD odczuwa dalsze pogorszenie koniunktury na obsługiwanych rynkach (głównie w budownictwie i meblarstwie), co przekłada się na spadek przychodów, które w kwietniu były niższe o ponad 20% w odniesieniu do średniej miesięcznej sprzedaży w I kwartale br. Ilościowemu spadkowi zamówień towarzyszy silna presja cenowa.

Liczba wyświetleń: 2186


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA