/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
ZBIJANIE PALET

Jak zoptymalizować produkcję palet?

Autor:
Źródło: Botsi
Data: 2023-05-18


Proces produkcji palet jest czasochłonny i wymaga specjalistycznego sprzętu, w tym maszyn do cięcia, frezarek i gwoździarek. Proces ten składa się z kilku etapów. Najpierw drewno jest cięte na odpowiednich rozmiarów deski i belki, które są następnie wykorzystywane do zbudowania palety.

Jak zoptymalizować produkcję palet?Jak zoptymalizować produkcję palet?Fot. Botsi

Elementy te są łączone za pomocą gwoździ lub innych mocowań, tworząc gotową paletę. Wykorzystywane przez producenta maszyny powinny zapewniać, że wykonane palety będą mocne, trwałe i bezpieczne w użytku.

Jakie problemy występują podczas produkcji palet?

Czasochłonność produkcji wynikać może z kilku czynników, m.in. są to:

 1. Rodzaj palety – W zależności od wymagań i specyfikacji klienta paleta może mieć różne wymiary, materiały i konstrukcję. Biorąc to pod uwagę każdego klienta musimy potraktować indywidualnie.
 2. Ilość palet – Większa ilość zamówień palet wpływa na wydłużenie czasu realizacji zamówień, co wynika z niedostatecznej ilości pracowników i konieczności przygotowania odpowiednich narzędzi oraz odpowiedniej organizacji produkcji.
 3. Jakość palety – Niektóre palety, zwłaszcza te używane w przemyśle spożywczym lub farmaceutycznym, mogą wymagać dodatkowych etapów kontroli jakości, aby upewnić się, że spełniają określone standardy.

Wpływ wymienionych czynników na czasochłonność produkcji palet można jednak zmniejszyć dzięki zastosowaniu robotów do zbijania palet.  

ROBOT DO ZBIJANIA PALET – CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ, ZANIM KUPISZ?

Co zyskasz z robotami do zbijania palet?

 1. Zaoszczędzisz – koszt inwestycji w roboty zwróci się w ciągu roku.
 2. Przyspieszysz produkcję – robot wykona tę samą pracę 2–3 razy szybciej od pracowników.
 3. Zwiększysz jakość produkcji – precyzyjny montaż przy powtarzalnych czynnościach jest niepodważalna.
 4. Wyeliminujesz ryzyko wypadku– w miejscach, gdzie praca jest niebezpieczna zastępujesz człowieka robotem.

Opis zrobotyzowanego stanowiska do zbijania palet

Zrobotyzowane stanowisko do produkcji palet jest kompletnym rozwiązaniem do wykonania palety o dowolnych rozmiarach. Aplikacje realizowane przez firmę Botsi, integratora robotów, umożliwiają szybkie przezbrojenia i elastyczną produkcję dla wielu typów palet.

Stanowisko do produkcji palet złożone jest z 6-cio osiowego robota przemysłowego, stołu roboczego, podstawy oraz szafy sterującej. Wszystko znajduje się w chronionej przestrzeni, która zabezpiecza współpracujących z robotem pracowników. System jest w pełni bezpieczny dla operatorów - gdy drzwi przestrzeni ochronnej są otwarte, robot automatycznie zwalnia i zatrzymuje się.

Istnieje możliwość rozbudowy stanowiska o robota do podawania półproduktów – desek, a także odbiór materiału za pomocą autonomicznego wózka, np. MAV. W takim przypadku możemy całkowicie zastąpić czynnik ludzki w procesie zbijania palet.

Zatem w maksymalnie zrobotyzowanej postaci stanowisko składa się z:

 • dwóch robotów do zbijania palet
 • głowic z chwytakami
 • obrotowego stołu roboczego
 • szafy sterującej
 • panelu dotykowego
 • zdalnej komunikacji np. z kierownikiem utrzymania ruchu
 • Systemu wymiany informacji np. z programem typu MES
 • zautomatyzowanego systemu podawania półproduktów drewnianych

Czy wdrożenie robota się opłaca?

Zakładając, że ręczne zbijanie jednej palety wymaga zaangażowania średnio 2-3 pracowników, proces ten może trwać od 5 do 8 minut. W rezultacie, w ciągu 8-godzinnej zmiany, są oni w stanie wyprodukować kilkadziesiąt palet. Roczne koszty pracodawcy związane z zatrudnieniem tych pracowników wynoszą około 200 000 zł.

W porównaniu do tego, zautomatyzowany proces zbijania palet z wykorzystaniem dwóch robotów zajmuje od 2 do 5 minut na montaż jednej palety. Dzięki temu, w ciągu jednej 8-godzinnej zmiany, mogą one wyprodukować nawet kilkaset palet. Jeżeli założymy, że roboty pracują jedną zmianę dziennie, to inwestycja w technologię zautomatyzowanej produkcji palet zwróci się po około dwóch latach.  

ZROBOTYZOWANE STANOWISKO DO ZBIJANIA PALET

Liczba wyświetleń: 644


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA