/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Europejscy przedsiębiorcy pozytywnie patrzą w przyszłość

Autor: oprac. red
Źródło: Surplex
Data: 2023-05-12


Europejskie przedsiębiorstwa reprezentujące branżę drzewną i metalową przewidują pozytywny rozwój swojej pozycji biznesowej. Stosunkowo wysoki poziom niepewności powoduje, że firmy mocniej przyglądają się ponoszonym kosztom i zamierzają częściej inwestować w maszyny używane.

Europejscy przedsiębiorcy pozytywnie patrzą w przyszłośćEuropejscy przedsiębiorcy pozytywnie patrzą w przyszłośćFot. D.Jabłoński

Specjalizujący się w zakupie i sprzedaży maszyn używanych przemysłowy dom aukcyjny Surplex przeprowadził wśród swoich klientów ankietę dotyczącą ich oceny aktualnej sytuacji na rynku oraz spodziewanego rozwoju na rynku maszyn używanych.

Inflacja, kryzys energetyczny, napięcia polityczne, przykre konsekwencje pandemii koronawirusa sprawiają, że również w 2023 roku gospodarka stoi przed wieloma wyzwaniami. Dlatego nie należałoby się dziwić, gdyby branża patrzyła w przyszłość z mniejszym optymizmem. Jednak ankieta przeprowadzona przez Surplex wśród swoich klientów kreśli inny obraz.

Pytania zadane respondentom wiosną tego roku dotyczyły tego, jak zakłady postrzegają obecną sytuację i czy są gotowe na inwestycje w maszyny używane. Odpowiedzi udzieliło 1000 firm z całej Europy. Niemal trzy czwarte z nich nadeszło z mikroprzedsiębiorstw, a ponad jedna piąta z przedsiębiorstw średniej wielkości.

Optymizm mimo kryzysowego nastroju

Na pytanie, jaką sytuację związaną ze swoją działalnością przewidują na ten rok, 30% firm odpowiedziało „bez zmian”. 42% wybrało nawet odpowiedź „lepsza niż w ubiegłym roku”, a 9% wskazało odpowiedź „znacznie lepsza niż w ubiegłym roku”. 17% ankietowanych założyło, że ich rok obrachunkowy przyniesie gorsze bądź znacznie gorsze wyniki.

Z kolei w ankiecie spółki Mission Mittelstand przeprowadzonej wśród 250 MŚP, mimo licznych wyzwań zarysowuje się pozytywna tendencja w nastrojach. Ponad 66% ankietowanych firm nastawionych jest optymistycznie. Choć koszty eksploatacji rosną, a siła nabywcza klientów zmniejsza się, ponad połowa przedsiębiorstw czuje się dobrze przygotowana do nadchodzących zadań.

Te nastroje odpowiadają również wynikom ankiet stowarzyszenia VDMA. Mimo licznych czynników niepewności większość przedsiębiorstw z branży produkcji maszyn i urządzeń zachowuje umiarkowany optymizm w odniesieniu do 2023 roku. Około 70% producentów maszyn i urządzeń mimo utrzymujących się wyzwań i dużego ryzyka spodziewa się wzrostu obrotów w bieżącym roku.

Zainteresowanie maszynami używanymi rośnie

Chcąc nastawić się na zmiany na rynku i stawić czoła również na przykład rosnącym wymaganiom stawianym zrównoważonej produkcji oraz utrzymać konkurencyjność, przedsiębiorstwa inwestują w park maszynowy. Ankietowani są zgodni, że maszyny używane na tym polu odgrywają coraz ważniejszą rolę. 41% uczestników zakłada, że rynek maszyn używanych będzie się rozrastać jeszcze silniej niż w ubiegłym roku.

Również w ich własnych inwestycjach maszyny używane nadal odgrywają ważną rolę. 40% ankietowanych planuje zainwestować tyle samo co w ubiegłym roku w maszyny używane, całe 33% chce nawet zainwestować więcej niż w ubiegłym roku. Przedsiębiorstwa zauważają zatem zalety maszyn używanych. Są one dostępne od ręki i tańsze – to aspekty, które mają znaczenie szczególnie w czasach problemów z łańcuchami dostaw i rosnących kosztów energii. Oprócz tego maszyny używane odzwierciedlają zrównoważone podejście, ponieważ nadaje się im drugie życie, chroniąc w ten sposób zasoby.

Liczba wyświetleń: 1246


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA