Autor: oprac. red
Źródło: FSC International
Data: 2023-04-13
FSC International informuje o wygaśnięciu kolejnych certyfikatów dla regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.
Certyfikacja Forest Stewardship Council (FSC) jest obecny w Polsce od ponad 25 lat. Do niedawna certyfikatem tym objętych było 9,2 mln ha lasów czyli ok. dwie trzecie całkowitej powierzchni leśnej w kraju. Certyfikatem FSC posiadały Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych (RDLP) (za wyjątkiem RDLP Krosno) oraz dwa Leśne Zakłady Doświadczalne podlegające Uniwersytetowi w Poznaniu.
Od ubiegłego roku sześć regionalnych dyrekcji, obejmujących łącznie obszar około 2 milionów hektarów, zdecydowało się na wyjście z certyfikacji lasów w systemie FSC:
Rezygnacja Lasów Państwowych z certyfikacji FSC stanowi problem dla firm przetwarzających ten surowiec w ramach certyfikatu FSC łańcucha dostaw (FSC CoC) oraz osłabia pozycję konkurencyjną polskiego przemysłu drzewnego.
Jak informuje FSC International, organizacji wciąż zależy na dobrej współpracy z Lasami Państwowymi i kontynuowaniu dialogu w celu rozwiązania kwestii podniesionych przez tę instytucję.
Liczba wyświetleń: 4228
Po co wy publikujecie wiecznie te artykuły sponsorowane przez FSC. lasy ... [1]
odchodzą do fsc bo to jest napychanie tylko komuś kieszeni a drewno i tak się sprzedaje czy ma certyfikat czy nie.
Jarek D [1]Odpowiedz na ten komentarz2023-04-17 08:56:41
FSC
1) Artykuł nie był sponsorowany przez FSC
2) Są producenci, którzy korzystają z certyfikatu FSC na swoje wyroby.
3) Są klienci, którzy oczekują lub wymagają certyfikatu FSC.
4) Lasy (przynajmniej oficjalnie) nie wskazują kwestii kosztów jako przyczyny wyjścia z certyfikacji FSC.
Dominik Jabłoński [472]Odpowiedz na ten komentarz2023-04-17 22:13:05
To jest problem
To prawda .Chodzi o zbyt dużą ingerencję w politykę leśną oraz aspekty prawne .Np rozstrzyganie sporów w sądzie w Niemczech. Sprawa jest poważna dobrze by było zapytać Nadleśniczych którzy rezygnują z FSC jakie argumenty są na taką decyzję . Czy wiedzą że mogą być duże negatywne skutki finansowe tych decyzji po stronie klientów LP. Oraz dlaczego robią to w takim trybie nie licząc się ze swoimi klientami . Warto zapytać dyrektora generalnego czy w przypadku strat spowodowanych w zakładach przerobu drewna utratą odbiorców z powodu braku FSC będzie wypłacał odszkodowania .
Adam [455]Odpowiedz na ten komentarz2023-04-18 08:12:38
Jakie są podstawy naukowe certyfikacji [5]
Nie uzyskam odpowiedzi na to pytanie - bo go nie ma. Przy trwałej i stabilnej gospodarce leśnej to ograniczenia certyfikacyjne wpływają negatywnie na zasoby przyrodnicze.
Co się dzieje z gospodarką - nie potrzeba wyjaśniać.
Należy poszukać osób odpowiedzialnych za przyjęcie w Polsce certyfikacji FSC, wyliczyć straty i wystawić rachunek.
Robert Grzeszczyk [9]Odpowiedz na ten komentarz2023-05-13 13:52:31
Czy można ocenić FSC
Jaki wpływ FSC ma na zasoby przyrodnicze ?
Ile kosztuje gospodarkę - firmy ?
Czy jest potrzebny i komu?
Ile i kto zarabia na FSC ?
Czy to jest dobre , czy to jest potrzebne ,czy to jest prawda ??????
Adam [455]Odpowiedz na ten komentarz2023-05-17 05:58:36
Można ocenić FSC
To są zdaje się pytania retoryczne, gdyż odpowiedzi są znane i jednoznaczne.
Jaki był motyw przyjęcia FSC w Polsce, lub ktro go narzucił i w jakim celu? To powinno być jasno i precyzyjnie określone i upublicznione.
Wie, że to dziuś niewiele da skoro urzędy nie respektują praw i decyzji innych urzędów a nawet organów kontrolnych/ Lecz ma to znaczenie dla przyszłości. I dla PRAWDY.
Przy centralizacji każdego elementu bytu w III RP oraz brakiem jakiejkolwiek odpowiedzialności decydentów wszelkie decyzje zapadaja poza kontrolą i poza świadomością społeczeństwa. Społeczeństwu się oznajmia.
To nie ma żadnego związku z systemem demokratycznym i z Polską/
Robert Grzeszczyk [9]Odpowiedz na ten komentarz2023-05-17 16:41:53
Retoryczne ??
Odpowiedź na te pytania da obraz kto korzysta z tego systemu. To nie ma nic wspólnego z demokracją ,Polską i polityką/ To jest pomysł biznesowy ktoś wpadł na pomysł jak doić przemysł drzewny . Lasy dały się wkręcić i pól Polski zbiera na prywatny biznes /pomysł /Pomysł genialny tylko przemysł głupi daje się rolować . Teraz będzie problem .
Adam [455]Odpowiedz na ten komentarz2023-05-18 10:01:10
retoryczne, jak najbardziej
Traktowanie tej kwestii jedynie w sferze gospodarczej - biznesowej nie wydaje mi się wystarczające.
Czy zniszczenie polskiej gospodarki ty tylko kwestia gospodarcza?
Jestem przekonany, że nie.
Polska ze swoim potencjałem zasobów, gospodarki i demografii stanowi zagrożenie dla istniejącego status quo w Europie i na świecie. W związku z tym od 1989 roku obserwujemy zewnętrzną agresję, która dla zmyłki jest nazywana pokojową transformacją, mająca na celu likwidacje tego zagrożenia. Przy zacementowanym systemie wyborczym oraz kompradorskich elitach u sterów ten stan się pogłębia. Obserwujemy na przykładzie udziału w neobanderowskiej wojnie sprowokowanej przez USA.
Takich elementów jak FSC, przecież nie jednolitych we wszystkich państwach, jest mnóstwo.
Robert Grzeszczyk [9]Odpowiedz na ten komentarz2023-05-18 16:07:30
FSC w Azji tropikalnej i Indonezji.
To nie nawet podwójne, a potrójne standardy bo wiele plantacji powstałych na terenach wypalonych lasów tropikalnych dostaje certyfikat. Dopiero wycięcie 50 tyś. ha lasu pod plantacje palm dających olej palmowy spowoduje, że dostaniesz ostrzeżenie od FSC i masz wejść na drogę poprawy...
Nasze elity zaprogramowane są tak, że dla nich wszystko co zagraniczne jest lepsze niż polskie. Przed zagranicznym kapitałem rozwijają czerwony dywan, a polskim firmom rzucają kłody pod nogi. Jakoś specjalnie do tej pory się tym nie przejmowałem, ponieważ nauczyłem się pływać z tym ścieku i jakoś dawać radę, ale obecnie mam obawy co do tego jaką role w Europie i na świecie mamy spełnić. Skoro ruscy są tacy słabi jak to w mediach się mówi, to dlaczego wyciągamy z realnej gospodarki w trybie ekspresowym do służb setki tysięcy ludzi, nie mówiąc już o podatkach, daninach itd, które oddają polskie firmy. To silna gospodarka powinna być podstawą do budowania silnej struktury obronnej państwa, a nie na odwrót.
Saruman [31]Odpowiedz na ten komentarz2023-05-18 19:34:09
od dłuższego czasu...
mam wrażenie, ze to całe FSC to masło maślane. Po co to jest?. Jedno FSC dla lasów, drugie dla zakładów. Zbędne bicie piany, zlikwidować w całej UE i po problemie, ewentualnie jeśli LP musiały by go mieć jako "świadectwo" prawidłowej gospodarki leśnej to po co drugi raz certyfikować firmy drzewne? Nie wystarczyłoby posługiwać się nr certyfikatu danego n-ctwa czy rdLp, który byłby dołączony do fry, czy umowy na zakupioną ilość drewna?
niepokorny [254]Odpowiedz na ten komentarz2023-05-17 09:22:55
Masz rację
Jeszcze kupujący produkty klient powinien mieć FSC .Kasa , kasa ,kasa
Adam [455]Odpowiedz na ten komentarz2023-05-17 12:30:34
Parapodatek
tak naprawdę to jest to dodatkowe opodatkowanie drewna
Adam [455]Odpowiedz na ten komentarz2023-05-19 08:01:29
Czy tylko podatek?
FSC to nie kwestia pieniędzy. One są tylko przy okazji. To kwestia głębokiej polityki i stworzonej przez nią ideologii, która ma wspomagać cele polityczne i geopolityczne. Te wszystkie stowarzyszenia ekologistyczne są tworzone właśnie po to by realizować cele strategiczne. Osłabienie potencjału Polski, lub jego maksymalne zniszczenie jest tylko jednym z takich celów.
FSC powstał jako instrumet ekologistycznych działań, a jego jednym z założycieli była organizacja Greenpeace. FSC wzmacniał więc też materialnie tę organizację.
Robert Grzeszczyk [9]Odpowiedz na ten komentarz2023-05-19 11:18:06
Pieniądze nie śmierdzą
To są olbrzymie pieniądze (bezproduktywne ) Ideologia czy forma ekoteroryzmu jest formą wymuszania pieniędzy od opornych a nawiedzeni dają dobrowolnie dla dobrego samopoczucia.
Adam [455]Odpowiedz na ten komentarz2023-05-25 06:15:21
Pieniądze nie pachną
Wskazywałem już wcześniej, że nie pieniądze są celem. Przykład USA wskazuje, ze można ich mieć do woli, sterując szybkością maszyny drukarskiej.
Trend likwidacji pieniądza i przejścia na elektroniczne liczydło też na to wskazuje.
Przecież "...nic nie będziecie mieć i będziecie szczęśliwi".
Więc pieniądze są tylko elementem gry ale nie celem. To, że ekobadziewie jest zasilane pieniędzmi wynika z ludzkich pobudek - nikt za friko nie oszukiwałby swojej matki i ojca, swojej rodziny. Gdy lud będzie opanowany i kompletnie już ogłupiony, to i ekologiści ze swoim "zaangażowaniem" nie będą już potrzebni.
Robert Grzeszczyk [9]Odpowiedz na ten komentarz2023-05-25 13:15:13
Ciekawe spostrzeżenie [1]
To niech unia przyśpieszy drukarki z euro i będziemy szczęśliwi bez pracy , gospodarki itp .
Adam [455]Odpowiedz na ten komentarz2023-05-26 09:05:44
Nie € lecz $
Na świecie jest jeden hegemon: $. Stworzenie systemu € , a wczesniej Nato i UE, to ciag dalszy rozwoju tej hegemonii.
Oczywiście hegemon nie ma wartości moralnych, wiec leci dziś na pysk.
Robert Grzeszczyk [9]Odpowiedz na ten komentarz2023-05-28 07:51:15
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
tartak | tarcica | meble | meble biurowe | meble kuchenne | meble sosnowe | meble tapicerowane | sklejka | płyty wiórowe | płyty pilśniowe | drewno | MDF | OSB | drewno klejone | drewno budowlane | drewno konstrukcyjne | domy drewniane | domy z drewna | drzwi | okna | schody | podłogi drewniane | parkiet | panele | stolarstwo | tartaki | palety | europalety | drewno kominkowe | drewno opałowe | pelet | pellets | brykiet | maszyny stolarskie | maszyny do obróbki drewna | narzędzia do drewna | suszarnie do drewna
drewno.pl Sp. z o.o.
ul. Podleśna 19
64-020 Głuchowo
NIP: 953-24-74-849
Copyright© 1998-2022 DREWNO.PL Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.