/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
ELEKTRONARZĘDZIA

Jak wybrać dobrą wiertarkę udarową?

Autor:
Źródło: Ryobi
Data: 2023-04-11


Wiertarka to jedno z podstawowych elektronarzędzi w każdym gospodarstwie domowym. Kiedy przydaje się wiertarka udarowa? Co sprawdzi się lepiej – młotowiertarka czy młot udarowy? Na takie pytania odpowiemy w artykule. Zapraszamy do lektury.

Jaką wiertarkę udarową kupić? Jak działa udar w wiertarce? Poznaj odpowiedzi na temat wiertarek i młotów!Jaką wiertarkę udarową kupić? Jak działa udar w wiertarce? Poznaj odpowiedzi na temat wiertarek i młotów!Fot. Ryobi

Rodzaje wiertarek

Na rynku znajdziesz wiele narzędzi, które pozwalają wiercić otwory. Przydają się one na przykład wówczas, gdy musisz skręcić meble lub zamocować szafkę na ścianie. Do wyboru jest między innymi:

 • wkrętarka udarowa – można ją wykorzystać do umieszczania w materiale oraz wykręcania z niego śrub, nakrętek czy wkrętów, które mają zróżnicowane łby i nacięcia, w tym sześciokątne, gwiazdkowe albo krzyżowe,
 • wiertarka bezudarowa – umożliwia wykonywanie otworów w miękkiej powierzchni, na przykład drewnianej,
 • młot udarowy – jest skuteczny w przypadku kucia w betonie czy kamieniu, a więc między innymi wówczas, gdy musisz przebić lub usunąć strop bądź ścianę działową; tego typu sprzęt przyda Ci się również do pozbycia się starych płytek ceramicznych.

Odrębną kategorię stanowi wiertarka udarowa. To wielofunkcyjne urządzenie, które idealnie sprawdzi się w domu, nawet podczas trudnych prac, jakie są realizowane wtedy, gdy przeprowadzasz generalny remont.

Kiedy przydaje się wiertarka udarowa?

Jak wybrać dobrą wiertarkę udarową?Jak wybrać dobrą wiertarkę udarową?Fot. Ryobi

Wiertarka udarowa, w porównaniu do standardowego sprzętu, wyróżnia się tym, że jest wyposażona w system łączący ruch obrotowy z posuwistym. W ten sposób wiertło nie tylko kręci się, ale również szybko i równomiernie uderza w powierzchnię. Ułatwia to pogłębianie otworu oraz zapewnia lepszą skuteczność wiercenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku wyjątkowo trudnych podłoży.

Wiertarka udarowa jest niezbędna, gdy musisz wywiercić otwory w twardym materiale, czyli granicie, betonie lub stali. Za pomocą takiego sprzętu przygotujesz odpowiednie miejsce na przykład pod kołek rozporowy, nawet jeśli ma on sporą długość, czyli powyżej 10cm.

Ale to nie wszystko. Wiertarka z udarem jest przeznaczona również do mniej oczywistych zastosowań. Jeśli dokupisz odpowiednie końcówki, sprzęt wykorzystasz do:

 • mieszania kleju czy zaprawy cementowej,
 • wygładzania powierzchni,
 • wkręcania i wykręcania śrub.

Za pomocą wiertarki udarowej możesz zastąpić takie urządzenia, jak mieszadło, szlifierka czy polerka. Jest to wygodne oraz ekonomiczne, gdyż nie trzeba kupować oraz składować zbyt wielu elektronarzędzi. Jeśli zdecydujesz się na sprzęt z opcją wyłączenia udaru, posłuży Ci on również do pracy z delikatniejszymi strukturami, w tym drewnianymi albo wykonanymi z tworzyw sztucznych.

Na rynku znajdziesz poręczne i wygodne w obsłudze wiertarki akumulatorowe z udarem. Dzięki temu, że działają one w sposób bezprzewodowy, Twoja swoboda ruchów podczas majsterkowania nie jest ograniczona kablem, co jest istotną zaletą.

Jaka wiertarka udarowa będzie odpowiednia?

Decydując się na sprzęt, dzięki któremu szybko wykonasz otwory w twardym materiale, musisz odpowiednio dopasować go do własnych potrzeb oraz zakresu i charakteru realizowanych prac. Zwykła wiertarka udarowa będzie optymalnym wyborem, jeśli Twoje majsterkowanie ogranicza się do okazjonalnego wiercenia w betonie czy metalu.

W innych przypadkach sprawdzą się:

 • młoty udarowe – są niezbędne, gdy przeprowadzasz częściowy lub generalny remont, w trakcie którego trzeba będzie usunąć stare okładziny podłogowe czy ścienne (sprzęty mają funkcję dłutowania), albo dokonujesz rozbiórki starego, zniszczonego budynku, na przykład garażu,
 • wiertarki udarowe SDS – są one wyposażone w system szybkiej wymiany wiertła lub dłuta (końcówkę wystarczy umieścić w otworze i docisnąć, a po usłyszeniu charakterystycznego kliknięcia masz pewność, że została ona bezpiecznie zamontowana), dzięki czemu przydają się wówczas, gdy wykonujesz wiele otworów i używasz różnorodnych wierteł.

Dowiedz się więcej na temat wiertarki udarowej.

Wiertarka z udarem – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wiertarka udarowaWiertarka udarowaFot. Ryobi

Wiertarka udarowa to sprzęt, który usprawni prace prowadzone przez Ciebie w domu, ale tylko wówczas, gdy przed zakupem zwrócisz uwagę na kilka parametrów. Najważniejsze z nich to:

 • moc – optymalnie wynosi ona 650–800W, przy czym w przypadku narzędzi zasilanych akumulatorowo do zastosowań domowych w zupełności wystarczy wiertarka 18V,
 • masa i gabaryty urządzenia – najłatwiejsze w obsłudze są lekkie i poręczne sprzęty, które nie ważą więcej niż 3–3,5 kg,
 • maksymalna wielkość otworu – optymalnie to ponad 25mm dla drewna i muru oraz około 13–15mm w przypadku metalu,
 • zakres regulacji – dobrze, aby urządzenie miało wielostopniowe ustawienia momentu obrotowego oraz co najmniej 2 biegi, pozwalające regulować prędkość i dopasować ją do różnych powierzchni.

Trzeba ponadto sprawdzić, w jakie dodatkowe rozwiązania wyposażono wiertarkę. Podczas użytkowania przydaje się między innymi dioda LED, oświetlająca obszar roboczy, a także możliwość wyboru jednego z kilku trybów pracy – każdy z nich ułatwia wiercenie w drewnie, ceramice bądź metalu, a także podkuwanie za pomocą płaskiego dłuta.

Jeśli zależy Ci na mobilności i wysokim komforcie w trakcie pracy, świetnym pomysłem są wiertarki udarowe RYOBI. To urządzenia, które wyróżnia nie tylko łatwość obsługi oraz mobilność. Są one również:

 • bardzo wydajne – na przykład użytkując urządzenie RPD18-0 za pomocą akumulatora o pojemności 5.0Ah wykonasz w drewnie nawet 276 otworów o średnicy 16x50mm,
 • trwałe i bezawaryjne, dzięki zastosowaniu silnika bezszczotkowego.

Dużym atutem sprzętów RYOBI jest system ONE+™. Działa on w ten sposób, że jednym akumulatorem zasilisz wiele różnych narzędzi. Nie ma żadnych przeszkód do tego, aby baterię przełożyć z wiertarki udarowej do szlifierki, myjki ciśnieniowej czy kosiarki. Jest to wygodne rozwiązanie, które przyspiesza prace prowadzone w domu.

Ceny wiertarek udarowych

Najprostsze wiertarki udarowe są do nabycia już za mniej niż 100 zł. Takie sprzęty nie zapewniają jednak odpowiedniej funkcjonalności, gdyż mają słabą moc oraz są pozbawione przydatnych rozwiązań.

Markowy sprzęt, gwarantujący wszechstronne zastosowanie, to wydatek minimum 400–600 zł. W tej cenie otrzymasz urządzenie, które pozwoli Ci wiercić nawet w twardych materiałach i znacznie usprawni majsterkowanie oraz samodzielne prace remontowo-wykończeniowe realizowane w domu.

Liczba wyświetleń: 1132


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA