/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
OPAKOWANIA DREWNIANE

EPAL: Rekordowy poziom produkcji palet euro w 2022

EPAL

Autor: oprac. red
Źródło: EPAL
Data: 2023-03-31


System paletowy EPAL osiągnął kolejny rekord produkcji. Po tym jak w 2021r. roczna wielkość produkcji palet euro przekroczyła 100 mln szt., rok 2022 zakończono kolejnym wzrostem do poziomu 109,05 mln sztuk europalet.

EPAL: Rekordowy poziom produkcji palet euro w 2022r.EPAL: Rekordowy poziom produkcji palet euro w 2022r.Fot. EPAL

Silny wzrost produkcji europalet EPAL i palet skrzyniowych EPAL

-W 2022r. firma EPAL stanęła w obliczu wielu wyzwań. Wojna na Ukrainie dotknęła ukraińskich licencjobiorców EPAL na poziomie osobistym, podczas gdy wiele europejskich tras dostaw drewna do palet i gwoździ zostało zakłóconych. Jednak dzięki znacznemu zaangażowaniu licencjobiorców EPAL byli oni w stanie przezwyciężyć te trudności, a tym samym stale zaspokajać rosnące zapotrzebowanie na wymienne europalety EPAL. Chcielibyśmy podziękować ponad 1600 licencjobiorcom EPAL produkującym i naprawiającym palety EPAL. Stanowią podstawę niezawodnych dostaw wysokiej jakości nowych i używanych palet EPAL dla przemysłu, handlu detalicznego i logistyki - mówią Dirk Hoferer i Jarek Maciążek, współprzewodniczący EPAL.

W 2022r. producenci stowarzyszeni w European Pallet Association eV wyprodukowali łącznie 109,05 mln sztuk europalet, czyli o 7,65 miliona szt. więcej niż w roku poprzednim. Oznacza to wzrost o 7,5% r/r.

Wolumen napraw europalet EPAL był prawie taki sam jak w roku poprzednim. Miniony rok w tym zakresie charakteryzował się dużą zmiennością. W pierwszej połowie ubiegłego roku znacznie niższy zwrot używanych europalet EPAL doprowadził do znacznego spadku liczby napraw. Tendencja ta odwróciła się w drugiej połowie roku, co ostatecznie pozwoliło na utrzymanie poziomu zbliżonego do roku 2021 (-0,33 %).

Pozytywnie rozwijała się również produkcja palet EPAL Box. Po znacznym wzroście o 66,7% w 2021r. do poziomu 288.000 szt. palet EPAL Box, produkcja ponownie znacznie wzrosła w 2022r. sięgając 340.400 palet EPAL Box (+18%).

Ponad 650 milionów europalet EPAL w obiegu

Wysoka jakość europalet EPAL jest niezwykle ważnym czynnikiem zapewniającym nie tylko bezpieczeństwo ludzi i towarów w logistyce, ale także długą żywotność europalet EPAL. Różne badania wykazały, że jest to od sześciu do dziesięciu lat. Biorąc pod uwagę średni okres użytkowania wynoszący siedem lat i dane produkcyjne z ostatnich lat, w otwartej puli palet EPAL dostępnych jest obecnie znacznie ponad 650 milionów europalet EPAL.

-Z ponad 650 milionami europalet EPAL w obiegu, otwarta pula europalet EPAL jest zdecydowanie największą pulą europalet na świecie. Użytkownicy europalet EPAL mają bezpłatny dostęp do niemal nieskończonej liczby używanych europalet EPAL wysokiej jakości w dowolnym czasie i na terenie całej Europy, a także szybką dostawę nowych europalet EPAL - wskazuje Davide Dellavalle, wiceprezes EPAL.

Trwałość poolu europalet EPAL

Trwałość poolu europalet EPAL była również jednym z kluczowych czynników sukcesu EPAL w 2022 roku. Po doświadczeniach z pandemii COVID-19, kiedy produkcja europalet EPAL okazała się istotną działalnością dla logistyki, każdy uczestnik otwartego poolu paletowego EPAL uznaje, że niezawodna dostępność europalet EPAL dla przemysłu i handlu to podstawa stabilnych łańcuchów dostaw. Użytkownicy z przemysłu, handlu detalicznego i logistyki mogą skorzystać z usług ponad 500 licencjobiorców EPAL produkujących nowe palety EPAL poprzez otwartą pulę palet EPAL, a także z ponad 1100 zakładów naprawczych zaopatrujących użytkowników w używane palety EPAL.

-Gęsta sieć licencjobiorców EPAL w Europie, którą uzupełnia wielu usługodawców i niezliczona liczba użytkowników, pozwala uniknąć konieczności polegania na jednym dostawcy i zapewnia szybką dostawę na krótkie odległości transportowe. Nie było zatem negatywnego wpływu na procesy logistyczne użytkowników i logistykę palet w 2022r., pomimo wysokiego poziomu popytu - tłumaczy Tatyana Sarkisjan, wiceprzewodnicząca EPAL.

Pool paletowy EPAL – otwarty i niezależny

Gęsta sieć licencjobiorców EPAL i użytkowników palet EPAL jest wynikiem otwartości i niezależności poolu paletowego EPAL. Każda firma może uczestniczyć w wymianie europalet EPAL poprzez swoją działalność logistyczną i dostosować ją do własnych wymagań. Jednocześnie producenci palet i zakłady naprawcze, a także usługodawcy i platformy logistyczne mają swobodny dostęp do otwartej puli palet EPAL, ponieważ EPAL jest niezależnym stowarzyszeniem i dlatego nie jest powiązany z żadną firmą, która ma własne cele zysku.

-Licencjobiorcy EPAL, użytkownicy palet EPAL i wielu dostawców usług w otwartej puli palet EPAL mają wspólny cel, aby zapewnić niezmiennie wysoką jakość nośników ładunku EPAL na całym świecie. Zapewnia to niezawodne wykorzystanie palet EPAL we wszystkich scenariuszach logistycznych, od systemów regałów wysokiego składowania i zautomatyzowanych systemów przenośników, po logistykę wysyłkową i typowe zastosowania w przemyśle i handlu detalicznym. Połączenie jednolitych nośników ładunku dla wszystkich procesów logistycznych i bezproblemowego użytkowania to znaczna korzyść kosztowa dla użytkowników. Na tym opiera się sukces europalet EPAL jako wiodącego europejskiego nośnika ładunku - wyjaśnia Jean-Philippe Gaussorgues, wiceprezes EPAL.

***

Międzynarodowe stowarzyszenie European Pallet Association eV (EPAL) jest odpowiedzialne za organizację puli wymiany europalet EPAL. Palety euro EPAL są podstawą przemysłowych i detalicznych łańcuchów dostaw w Europie. Marka EPAL oznacza jakość, bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój w logistyce.

Obecnie w obiegu znajduje się ponad 650 milionów europalet EPAL i około 20 milionów palet EPAL Box, co sprawia, że ​​giełda wymiany europalet EPAL jest największą otwartą giełdą palet na świecie. Ponad 1600 licencjobiorców EPAL produkuje i naprawia europalety EPAL i inne nośniki ładunku EPAL.

Jako organizacja non-profit, EPAL nie kieruje się żadnymi interesami komercyjnymi. Założona w 1991 roku jako międzynarodowe stowarzyszenie wymiennych europalet, EPAL jest obecnie aktywna w ponad 35 krajach za pośrednictwem krajowych stowarzyszeń i przedstawicieli. Głównym celem działalności EPAL jest organizacja międzynarodowej giełdy wymiany europalet EPAL oraz zapewnienie jakości produkcji i naprawy europalet EPAL, palet EPAL Box i innych nośników ładunku EPAL.

Platforma wymiany europalet EPAL, z zasadami ponownego użycia, wymiany, naprawy i recyklingu, od ponad trzech dekad stanowi przykład zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym. Drewniane europalety EPAL w znaczący sposób przyczyniają się do ochrony klimatu. Przechowują CO2, zapobiegają powstawaniu odpadów i zmniejszają ślad węglowy użytkowników w przemyśle, handlu detalicznym i logistyce poprzez ponowne użycie, wymianę, naprawę i recykling.

Polski Komitet Narodowy EPAL reprezentowany jest od 1999r. przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Producentów Europalet .

Liczba wyświetleń: 1819


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA