/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
DREWNO W OGRODZIE

Jaka powinna być wysokość altany ogrodowej? Poznaj odpowiednie wymiary altany!

Autor:
Źródło: Drewnolandia
Data: 2023-03-15


Altana to niewielki obiekt murowany lub drewniany, który w ogrodzie może służyć jako komfortowe, kameralne i spokojne miejsce spotkań z rodziną czy znajomymi. Budowle te cechują się stosunkowo niewielkimi wymiarami zewnętrznymi, jak i minimalną ilością wyposażenia wewnętrznego, są jednak istotną częścią życia codziennego domowników. Dowiedz się, jaka wielkość altany jest prawnie dozwolona i czym się kierować podczas jej wznoszenia.

Jaka powinna być wysokość altany ogrodowej? Poznaj odpowiednie wymiary altany!Jaka powinna być wysokość altany ogrodowej? Poznaj odpowiednie wymiary altany!Fot. Drewnolandia

Czym jest altana?

Altana ogrodowa jako niewielki obiekt budowlany cieszy się na rynku ogromną popularnością, szczególnie wśród właścicieli dużych, rozłożystych działek, lecz nie tylko. Coraz częściej na ich zastosowanie decydują się nawet prywatni inwestorzy w ramach ogródków działkowych. Dlaczego? Powodów jest przynajmniej kilka.

 • Pełna intymność – altankę można umieścić w zasadzie wszędzie, oczywiście z poszanowaniem aktualnie obowiązującego prawa, najlepiej daleko od pozostałych części infrastruktury oraz sąsiedztwa. W ten sposób w niewielkiej altance można wypocząć, oddać się czytaniu ulubionej lektury lub spędzić romantyczne chwile we dwoje przy kolacji bądź obiedzie. To duża zaleta dla osób, które mają dom tuż przy ruchliwej ulicy, lecz na tyle duży ogród, aby altankę móc umieścić znacznie głębiej.
 • Ciekawy element infrastruktury – w dalszym ciągu altanki kojarzą się głównie z dworkowym i pałacowym stylem, gotycką czy wiejską aranżacją. Tak naprawdę jednak obecnie altanki mogą być zupełnie różne – zarówno nowoczesne, stonowane i minimalistyczne w swojej formie, jak i klasyczne, bogato zdobione, ażurowane i z wieloma ornamentami. Zawsze jednak do przydomowego ogrodu wprowadzą nieco życia i uzupełnią ogród ciekawą kompozycją.
 • Komfort – altanki rewelacyjnie sprawdzą się w przypadku ogrodów z oczkiem wodnym czy w pobliżu bardzo gęstego, piękna lasu, lecz położonego w dalekiej odległości od głównej posiadłości lub standardowego domu czy domku letniskowego. Wybudowanie tego obiektu jest stosunkowo niedrogie, dlatego przy minimalnym nakładzie finansowym można nieco zbliżyć się do natury.

Wartym odnotowania faktem jest to, że do niedawna Prawo Budowlane nie definiowało w żaden sposób altanek ogrodowych, co na przestrzeni wielu lat wywołało mnóstwo kłopotliwych decyzji administracyjnych. Jedna z nich mogła zakończyć się potrzebą przeprowadzenia rozbiórek altan przez ich właścicieli.

Ten stan rzeczy uległ zmianie w połowie 2015 roku, kiedy to powstała prawnie wiążąca definicja altany działkowej w ustawie o ROD (rodzinnych ogródkach działkowych). Ta definicja tak naprawdę zupełnie wyczerpuje temat związany z rozmiarem altany oraz jej umiejscowieniem.

Altana – co mówią przepisy na temat lokalizacji?

Jakie wymiary altany są prawnie dopuszczalne? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto dowiedzieć się, gdzie w ogóle można ją postawić. To bardzo istotne zagadnienie, gdyż tak naprawdę nawet stuprocentowe spełnienie pozostałych warunków, w tym tych dotyczących wielkości zabudowy, nie przyda się na zbyt wiele, gdy obiekt zostanie umieszczony w miejscu niezgodnym z aktualnie obowiązującymi przepisami.

Przede wszystkim altana nie może przeszkadzać sąsiadom znajdującym się na sąsiedniej działce, zatem zabronione jest, aby w istotny sposób wpływała niekorzystnie na ich komfort wypoczynku czy życia codziennego.

Jeśli altanka jest ciężka i posadowiona na stałych fundamentach, to powinna znajdować się w odległości 3 m od granicy działki, jeśli po drugiej stronie znajduje się dom bez drzwi wejściowych oraz okien, 4 m, gdy na ścianie domu sąsiada znajdują się okna lub drzwi, 1,5 m, gdy po drugiej stronie znajduje się taki sam obiekt budowlany.

Jaka wielkość altany – maksymalne wymiary fizyczne

Istotnym faktem jest to, że nie każda altana altanie równa, gdyż na rynku znajdują się zupełnie różnorodne konstrukcje z wieloma rozwiązaniami technicznymi. Przede wszystkim wyróżniamy:

 • Konstrukcję ciężką – to obiekt przypominający zminiaturyzowany dom, który jest podobnie połączony z podłożem, tj. za pomocą fundamentów.
 • Konstrukcję lekką – w tym przypadku mamy do czynienia z obiektem nieprzytwierdzonym na stałe do gruntu, zatem bez zabudowanych ścian czy innych rozwiązań konstrukcyjnych świadczących o „stałym charakterze”.

Powyższy podział nie jest przypadkowy – pierwsze obiekty, ciężkie i masywne, połączone na stałe z gruntem, wymagają uzyskania pozwolenia lub braku wniesieniu sprzeciwu przy budowie na zgłoszenie. To, który sposób załatwienia formalności wybrać, zależy w głównej mierze od konstrukcji i metrażu. O tym jednak nieco niżej.

Jaki wymiar altany jest zgodny z prawem?

Jaka wielkość altany jest dopuszczalna przez prawo? Jak się okazuje, przepisy są bardzo precyzyjnie i dokładnie określają maksymalne wymiary wszystkich elementów altan.

 • Powierzchnia zabudowy – maksymalnie 35 m2,
 • Wysokość przy dachu stromym – 5 m,
 • Wysokość przy dachu płaskim – 4 m,
 • Do powierzchni zabudowy (jeśli poniższe elementy konstrukcyjne nie zajmują łącznie więcej niż 12 m2) nie wlicza się:
  • balkonu,
  • tarasu,
  • werandy,
  • ganku.

Altana na zgłoszenie czy na pozwolenie?

Wiemy już, jaka powinna być wysokość altany i jak zaprojektować jej lokalizację, aby nie przeszkadzać sąsiadom, nie wiemy natomiast, jak wygląda kwestia chęci jej budowy. Chęć postawienia nowej altany na terenie swojego ogródka działkowego jest bardzo prosta, wystarczy odwiedzić właściwy zarząd i przekazać informację na temat planowanej budowy wraz z danymi, które mogą przyspieszyć wydanie decyzji. Poza terenami ROD sprawa jest jednak nieco trudniejsza, gdyż trzeba:

 • Uzyskać pozwolenie na budowę – dość kosztowny i długotrwały proces, który w niesprzyjających warunkach może trwać nawet wiele miesięcy. Jest jednak niezbędny w przypadku, gdy powierzchnia zabudowy altanki przekroczy 35 m2.
 • Zgłosić zamiar budowy – znacznie prostsze rozwiązanie, które sprowadza się do poinformowania właściwego urzędu o chęci wybudowania altanki o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2. Wówczas czas oczekiwania wynosi 21 dni – jeśli po upływie ostatniego dnia nie otrzymasz decyzji odmownej, możesz rozpocząć budowę. To forma cichego przyzwolenia.

Tak czy inaczej, wymiary altany mają także bezpośredni wpływ na ich użytkowanie. Zbyt małe mogą nie pomieścić wszystkich domowników, zaś zbyt duże i osadzone trwale w gruncie mogą generować wysokie koszty związane z załatwieniem formalności oraz z samą budową.

Liczba wyświetleń: 3650


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA