/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Branża prosi o przesunięcie terminu procedur zakupu surowca na II półrocze 2023

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2023-03-11


Organizacje skupiające przedsiębiorców zajmujących się przetwórstwem drewna proszą Lasy Państwowe o przesunięcie procedur sprzedaży drewna na II półrocze 2023r.

Branża prosi o przesunięcie terminu procedur zakupu surowca na II półrocze 2023Branża prosi o przesunięcie terminu procedur zakupu surowca na II półrocze 2023Fot. D.Jabłoński

6. marca b.r. Lasy Państwowe wydały komunikat na temat harmonogramu procedur sprzedaży na II kwartał, które rozpoczęły się w dniu wydania komunikatu i maja potrwać do 1. czerwca. Dokładne terminy procedur jak zwykle nie były uzgadniane z kupującymi i wynikają wyłącznie z wewnętrznych ustaleń Lasów Państwowych.

W związku z brakiem stabilności zasad sprzedaży drewna ustalanych przez Lasy Państwowe, ciężko porównywać terminy harmonogramów z lat ubiegłych. W 2020r. aukcje systemowe na II półrocze rozpoczynały się 8. maja, w 2021r. 27. kwietnia. W ubiegłym roku procedury sprzedaży rozpoczęły się 22. marca, w trakcie wciąż trwającej hossy na rynku drzewnym. Pierwsze oznaki załamania rynku pojawiły się miesiąc poźniej. W tym roku mamy do czynienia z potężnym załamaniem popytu na rynku wyrobów z drewna w kraju i zagranicą. Problemy na rynku krajowym są pochodną między innymi znacznego spowolnienia w budownictwie mieszkaniowym, co wpływa bezpośrednio (np. drewno konstrukcyjne, materiały wykończeniowe) lub pośrednio (np. meble) na poziom zapotrzebowania na produkty wytwarzane z drewna. Mimo to Lasy Państwowe podjęły decyzję o jeszcze wcześniejszym rozpoczęciu procedur sprzedaży.

Natychmiast po opublikowaniu komunikatu pojawiły się opinie ze strony przemysłu drzewnego, że jest to termin zbyt wczesny ze względu na trudny do przewidzenia rozwój sytuacji na rynku jak będzie miał miejsce w drugiej połowie 2023r. Należy pamiętać, że wysoka inflacja, wysoki popyt na produkty drzewne jaki miał miejsce do połowy ubiegłego roku oraz ciągły niedobór surowca wywindowały jego ceny do rekordowego poziomu. Wzrost cen w 2022r. rok do roku w większości sortymentów przekroczył 40%, a w niektórych przypadkach sięgnął blisko 90%.

10. marca organizacje branżowe wystosowały do dyrektora generalnego Lasów Państwowych prośbę o przesunięcie procedur sprzedaży drewna na początek maja. W przesłanym piśmie przedsiębiorcy wskazują, że przy trwającym załamaniu sprzedaży na rynku wyrobów, które wymusza m.in. spadek cen wyrobów, nie są w stanie dziś zdecydować jakie ilości drewna będą potrzebować w drugiej połowie roku oraz jaką cenę mogą za nie zaproponować.

Poniżej treść pisma skierowanego przez przedsiębiorców do PGL Lasy Państwowe:

Poznań, dn. 10 marca 2023 roku

Pan
Dyrektor Generalny PGL LP
Józef Kubica

Dyrekcja Generalna PGL LP
ul. Grójecka 127
02-124 Warszawa

W imieniu przedstawicieli organizacji branżowych: Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego (PIGPD), Stowarzyszenia Papierników Polskich (SPP), Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce (SPPDwP), Polskiego Komitetu Narodowego EPAL (PKN EPAL), Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli (OIGPM), Związku Polskie Okna i Drzwi (POiD), Stowarzyszenia Przemysłu Tartacznego (SPT), Zespołu Roboczego przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz firm, największych odbiorców drewna z PGL LP, prosimy o wstrzymanie procedur sprzedaży drewna na Il półrocze 2023 roku, wynikających z harmonogramu sprzedaży drewna opublikowanego w komunikacie Dyrektora Generalnego PGL LP w dniu 6. marca br.

Prosimy o przesunięcie rozpoczęcia procedur sprzedaży drewna na początek maja. Sytuacja związana z popytem na nasze wyroby zmienia się obecnie bardzo dynamicznie. Zmiana terminu procedur sprzedaży drewna pozwoli nam na lepsze dostosowanie zakupów do bardzo szybko zmieniających się uwarunkowań gospodarczych.

Prosimy o spotkanie w tej sprawie, w jak najszybszym terminie, abyśmy mogli przedstawić Państwu obecną sytuację rynkową.

Kryzys jakiego obecnie doświadczamy, to dla wielu firm prawdziwa walka o przetrwanie. Nienotowane spadki zamówień, zwolnienia, ograniczanie produkcji, wysokie ceny surowca dotknął wszystkie branże przemysłu meblowego od producentów mebli, płyt, papieru po tartaki, producentów palet. Nie jesteśmy w stanie dziś zdecydować w jakiej cenie i jakie drewno kupimy do produkcji w okresie od lipcu do grudnia br.

Bardzo prosimy o uwzględnienie naszych postulatów, które w tak trudnym czasie pozwolą naszym firmom na lepsze dostosowanie się do uwarunkowań rynkowych.

Z poważaniem:

Marek Kubiak
Prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego

Jędrzej Kasprzak
Prezydent Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce

Liczba wyświetleń: 13346


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

LP chytry lis

Wiadomo ze LP przyspieszyły przetargi bo widzą co dzieje się na rynku. Bardzo dobrze wiedzą że czym późniejsze przetargi tym mniej mogą sprzedać lub za niższą cene
W niejednych nadleśnictwach ledwo co skonczyły się przetargi na ścinę więc nie ma mowy o drewnie z zimy a tu już drugie półrocze
Mam tylko nadzieje (może złudną) że przedsiębiorcy już nie podbiją ceny składając oferty

Darek [93]Odpowiedz na ten komentarz2023-03-12 17:35:34

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA