/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLARSTWO

Rodzaje prowadnic do szuflad

Autor:
Źródło: Belmeb
Data: 2023-03-09


Codziennie wielokrotnie otwieramy i zamykamy różnego rodzaju szuflady. Prawdopodobnie większość z nas nie zastanawia się nad tym, jak działa mechanizm prowadnicy, po prostu szuflada ma się gładko zamykać i otwierać i to nam wystarczy. Jednak jeżeli należysz do osób, które samodzielnie tworzą meble, to z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem są prowadnice do szuflad. To od nich zależy komfort użytkowania szuflady.

Fot. Belmeb

Prowadnice kulkowe i prowadnice rolkowe – czym się różnią?

Najogólniej rzecz ujmując, prowadnice meblowe instalowane do szuflad dzielimy na prowadnice kulkowe i prowadnice rolkowe. Obydwa rodzaje prowadnic nadają się do szuflad dolnego montażu montowanych w korpusie szafki. W przypadku prowadnic rolkowych mechanizm działania prowadnicy oparty został na solidnych stalowych rolkach, które przemieszczają się w profilu, pozwalając na płynne otwieranie i częściowy wysuw szuflady. Najczęściej są one polecane do szuflad, które nie będą zanadto obciążane.

Natomiast prowadnice kulkowe zamiast rolek są wyposażone w łożyska kulkowe, sprawdzają się świetnie jako prowadnice dolnego montażu, pozwalają zarówno na częściowy, jak i na pełny wysuw. Ten rodzaj prowadnic warto wybrać do dużych szuflad przeznaczonych do przechowywania ciężkich przedmiotów. Prowadnice kulkowe radzą sobie zdecydowanie lepiej z ciężką zawartością szuflady niż prowadnice rolkowe. Są też od nich nieco droższe.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając prowadnice do szuflad?

Najważniejszą rzeczą, o jakiej nie można zapominać podczas dobierania odpowiednich prowadnic do szuflady, jest jej przeznaczenie. Jeżeli planujesz osadzić w korpusie mebla szufladę, w której będą przechowywane wyłącznie lekkie przedmioty np. dokumenty, możesz zamontować prowadnice rolkowe w postaci wytrzymałej rolki plastikowej osadzonej w solidnym profilu wykonanym z wysokiej jakości stali. Jeżeli jednak szukasz prowadnicy, która sprawdzi się w przypadku dużego obciążenia szuflady, wybierz prowadnicę kulkową. Wysoka siła udźwigu wynosząca w niektórych modelach nawet 100 kg pozwoli wygodnie wysuwać i wsuwać wypełnione po brzegi duże szuflady.

Fot. Belmeb

Drugą rzeczą, o której warto pamiętać, jest wysuw prowadnicy, czyli jak daleko poza front mebla można wysunąć szufladę bez obawy o jej wypadnięcie. Można kupić prowadnice pełnego wysuwu lub prowadnice z częściowym wysuwem. Ten pierwszy rodzaj sprawdza się doskonale w przypadku płytkich szuflad, w których trudno jest coś wyjąć przedmioty znajdujące się na końcu szuflady bez całkowitego wysunięcia. W przypadku obszernych i głębokich szuflad dolnego montażu można pozwolić sobie na częściowy wysuw.

Wybierz odpowiednie prowadnice do szuflad

Prowadnice do szuflad mają zapewnić perfekcyjne wrażenia użytkowania, wygodne otwieranie i zamykanie szuflad kuchennych to podstawa. Prowadnice dolnego montażu montuje się pod szufladą, dzięki czemu są one niewidoczne i znoszą większe obciążenia niż prowadnice montowane na bocznych ścianach szuflady. Wśród wielu producentów zajmujących się produkcja prowadnic rolkowych i kulkowych wyróżniają się marki takie jak Salice, Blum i GTV, cieszące się popularnością i zaufaniem klientów. Marka Salice ceniona jest także za inne komponenty służące do budowy różnego rodzaju szuflad, możesz je znaleźć w sklepie z akcesoriami meblowymi online BELMEB.pl.

Fot. Belmeb

W zależności od potrzeb można wybierać spośród prowadnic o różnej długości, zwykle od 250 do nawet 750 mm. To pozwala dopasować system otwierania do rozmiaru szuflady. Jeżeli zaś mówimy o maksymalnym obciążeniu szuflad, to waha się ono najczęściej od 20 do 70, a czasami nawet do 100 kg. Mniej istotną cechą decydującą o wyborze poszczególnych prowadnic jest ich kolor, ale w tym zakresie także istnieje spora dowolność, dostępne są prowadnice w kolorze białym, czarnym, srebrnym, złotym i w wielu innych. Co oznacza, że nawet prowadnice dolnego montażu mogą być dopasowane stylistycznie do mebla.

Dodatkowe funkcje prowadnic do szuflad

Prowadnice do szuflad mają na celu zapewnienie wygodnego dostępu do ich zawartości, ale producenci starają się wprowadzać coraz to nowe udogodnienia, aby to właśnie ich produkty były częściej wybierane. Wśród dodatkowych funkcji znalazła się na przykład zintegrowana regulacja nachylenia frontu szuflady pozwalająca na ustawienie go bez użycia narzędzi. Wystarczy umieścić szufladę na prowadnicach i delikatnie pociągnąć do siebie ustawiając w ten sposób front szuflady w odpowiednim położeniu. Łatwy montaż dotyczy zarówno niewielkich szuflad, jak i modeli o większych gabarytach.

Dużą popularnością cieszą się szuflady wyposażone w mechanizmy cichego domyku zapobiegające nie tylko hałasowi, ale także przypadkowemu przytrzaśnięciu palców. Mechanizm spowalniający sprawia, że wyposażona weń szuflada jest zdecydowanie bezpieczniejsza od klasycznej wersji. Doceniają to zwłaszcza rodzice małych dzieci. Wśród dodatkowych funkcji można znaleźć też system otwierania typu push to open. Takie rozwiązanie pozwala na zrezygnowanie z gałek czy uchwytów - otworzenie szuflady następuje po lekkim naciśnięciu jej frontu, zamknięcie zaś odbywa się w analogiczny sposób - wystarczy po prostu docisnąć front szuflady.

Liczba wyświetleń: 461


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA