/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
DOTACJE

Dotacje na inwestycje dla firm z przemysłu drzewnego w I i II kwartale 2023 roku

Innowia sp. z o.o.

Autor: Dorota Kołtoniak, Ekspert ds. pozyskiwania dotacji
Źródło: Innowia sp. z o.o.
Data: 2023-01-30


Dla wielu firm w Polsce w 2023 roku wyzwaniem będą rosnące koszty produkcji, czy też zmniejszenie ilości dostaw do klientów. Czy oznacza to, że w tym roku nie można zaplanować inwestycji? Nic bardziej mylnego! Wsparcie Twoich inwestycji będzie możliwe dzięki otrzymanym środkom unijnym w ramach Perspektywy Finansowej na lata 2021-2027. Dla firm produkcyjnych i nie tylko czeka ponad 76 mld EUR.

Dotacje na inwestycje dla firm z przemysłu drzewnego w I kwartale 2023 rokuDotacje na inwestycje dla firm z przemysłu drzewnego w I kwartale 2023 rokuFot. Innowia sp. z o.o.

Możliwości finansowania inwestycji w 2023 roku

Instytucje są już gotowe do uruchomienia konkursów na dofinansowanie inwestycji związanych z budową i rozbudową zakładów, rozwojem parku maszynowego poprzez zakup nowych maszyn i urządzeń, czy też prowadzenia prac B+R mających na celu opracowanie udoskonalonych produktów, czy też technologii. Już 7 lutego ruszają pierwsze konkursy dla przedsiębiorców.

Wśród przedsiębiorców pojawiają się obawy związane z tym, czy rzeczywiście obiecane miliardy euro trafią do polskich firm. Wiele głosów mówi o możliwym wstrzymaniu pieniędzy dla Polski z unijnego konta, jednakże uspokajamy – pieniądze nie tylko będą, ale już są! Pod koniec 2022 roku, Polska otrzymała z Komisji Europejskiej pierwszą zaliczkę z nowego unijnego budżetu na lata 2021-2027. W styczniu br. mają trafić kolejne transze zaliczki m.in. na takie programy jak:

 • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) – 79,7 mln euro;
 • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) – 241,8 mln euro;
 • Fundusze Europejskie Polska Wschodnia (FEPW) – 26,5 mln euro.

W ramach tych programów dla przemysłu drzewnego interesujące są dwa typy dotacji:

 • Kredyt na innowacje technologiczne
 • Kredyt ekologiczny

Kredyt na innowacje technologiczne

Konkurs ten zostanie ogłoszony w 9 marca 2023 roku. Pomimo tego, że w nazwie widnieje słowo „kredyt” to niech to nie zmyli firm ubiegających się o dofinansowanie. Wsparcie finansowe w ramach tego konkursu jest dotacją na spłatę zaciągniętego kredytu na inwestycje. Możliwe będzie uzyskanie dofinansowania do 70% kosztów inwestycji (zależy od województwa i wielkości przedsiębiorstwa, zgodnie z mapą poniżej).

O dofinansowanie mogą ubiegać się firmy, które wprowadzą na rynek nowe lub znacząco ulepszone produkty lub usługi, które będą wynikiem wdrażanej nowej technologii. Przedsiębiorstwo musi posiadać dobrą sytuację finansową, potwierdzoną promesą kredytową od jednego z banków komercyjnych. To, co można sfinansować w ramach projektu to:

 • środki trwałe (urządzenia i maszyny),
 • roboty i materiały budowlane (w celu budowy lub rozbudowy budynków),
 • wartości niematerialne i prawne w formie patentów, licencji, know-how oraz nieopatentowanej wiedzy technicznej,
 • najem lub dzierżawa gruntów, budynków i budowli.

Kredyt ekologiczny

Kolejny konkurs, który będzie dostępny dla firm już od 17 maja to konkurs umożliwiający sfinansowanie projektów związanych z tzw. zielonymi technologiami. Możliwe będzie uzyskanie dofinansowania do 70% kosztów inwestycji (zależy od województwa i wielkości przedsiębiorstwa, zgodnie z mapą poniżej). W ramach projekty będzie można uzyskać dotację na środki trwałe i roboty budowlane związane z:

 • termomodernizacją budynków,
 • instalacją OZE,
 • energooszczędnymi procesami produkcyjnymi (wymiana lub modernizacja maszyn/urządzeń na efektywniejsze energetycznie),
 • zakupem i instalacją systemów sterowania mających na celu obniżenie poboru energii,
 • modernizacją systemów wentylacji, klimatyzacji, chłodzenia, oświetlenia, itp. pod kątem energooszczędności.

 

Mapa intensywności wsparcia na lata 2021-2027.Mapa intensywności wsparcia na lata 2021-2027.Fot. Innowia sp. z o.o.

 

Tylko dwa konkursy?

Spieszymy z odpowiedzią! Nie. Już 7 lutego ogłoszone zostaną pierwsze konkursy dla MŚP oraz dla firm dużych z tzw. Ścieżki SMART. Jest to konkurs oparty o modułowość projektu. Oznacza to, że w ramach 1 projektu można będzie zrealizować m.in. prace B+R, inwestycje i także działania związane z internacjonalizacją, szkoleniami pracowników, czy też usługami doradczymi związanymi z nowymi produktami.

Nie bój się dotacji!

Często czynnikiem, który blokuje w jakimś sensie decyzję firmy o skorzystaniu z dofinansowania ze środków UE jest wszechobecne słowo „innowacja”. Przedsiębiorcy kiedy słyszą, że mogą dofinansować innowacyjne procesy, innowacyjne technologie i wdrożyć na rynek innowacyjne produkty są wystraszeni, że ich zaplanowana inwestycja innowacyjną wcale nie jest.

To, co powtarzam zawsze wielu przedsiębiorcom to to, żeby nie bali się chwalić swoimi pomysłami i nie bali się startować w konkursach po środki unijne. W szczególności, że branża drzewna, czy cały przemysł związany z drewnem na przestrzeni lat wspierane są wieloma możliwościami dofinansowania. W tym roku to nie tylko wsparcie na urządzenia do obróbki drewna typu zaawansowane obrabiarki CNC, ale także dofinansowanie na rozwiązania ekologiczne w firmach takie jak panele fotowoltaiczne, czy pompy ciepła – mówi Dorota Kołtoniak, Ekspert ds. Funduszy UE.

Słowo „innowacje” nie ma straszyć, a ma zachęcać do rozwoju. Innowacje to nie tylko odkrycie nowego życia w Kosmosie, czy stworzenie nowego, nieistniejącego leku. Innowacja to nowy sposób na konkretny proces produkcyjny, to nowy sposób na zmianę właściwości produktu poprzez zmianę sposobu klejenia drewna, suszenia drewna, czy też obróbki poszczególnych partii tarcicy.

Innowacje są obecne tak naprawdę w każdej firmie. Może to trywialny przykład, ale dla mnie zawsze najlepszy do zobrazowania – innowacje można przyrównać do budowy wieży z klocków. Jeśli jest 5 zespołów i każdy z nich ma do zbudowania wieżę z tej samej liczby klocków to każdy zespół będzie miał swój sposób na budowlę. Oznacza to, że ile osób, tyle sposobów na innowacje – mówi Piotr Banaszczyk, Prezes firmy Innowia sp. z o.o.

Sprawdź swoje możliwości już teraz i przeanalizuj potrzeby inwestycyjne, żeby skorzystać ze środków unijnych i dofinansować zaplanowane wydatki na ten rok. Zaprojektujmy razem Twój biznes!

Zapraszamy do kontaktu, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości i podpowiemy najlepsze możliwości sfinansowania Twoich inwestycji! Więcej o nas na naszej stronie internetowej oraz profilu FB.

Kontakt:

Patrycja Urbańska – Doradca klienta

+48 535 887 455

p.urbanska@innowia.pl

www.innowia.pl

Liczba wyświetleń: 5573


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA