/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
OPAKOWANIA DREWNIANE

Ceny europalet w ciągu pół roku spadły o 40%

Autor: oprac. dja
Źródło: Pacurion
Data: 2022-12-06


Średnie cena nowej europalety w Niemczech na koniec listopada to 14 euro. Pół roku temu, w maju kosztowała 23-25 euro. Spadek o 40% to najprawdopodobniej nie koniec - wynika z prognoz Pacurion.

Ceny europalet w ciągu pół roku spadły o 40%Ceny europalet w ciągu pół roku spadły o 40%Fot. D.Jabłoński

Pacurion, to niemiecka firma prowadząca sytem obrotu paletami. Z jej analiz wynika, że cena za nową europaletę w grudniu br. wyniesie 12,80 euro za sztukę. Oznacza to dalszy spadek cen, która w listopadzie kształtowała się na poziomie 14 euro za sztukę. Od majowego szczytu (23-25 euro/szt.) redukcja ceny wyniosła ok. 40%. Różnica w stosunku do listopada ubiegłego roku nie jest tak duża (spadek o ok. 18%), ale również wyraźna. Co ważne, przy obserwowanym w ostatnim roku wzroście głównych kosztów produkcji, ma więc surowca, energii i płac, niższe ceny uderzą bezpośrednio w producentów palet.

Nie bez powodu część analityków gospodarki wskazuje rynek palet jako barometr gospodarki. O ile wiosenny, również gwałtowny, wzrost cen palet wiązany był przede wszystkim z napaścią Rosji na Ukrainę i w konsekwencji odcięciem dostaw palet z Rosji, Białorusi i częściowo z Ukrainy, o tyle za przyczynę głębokiego spadku cen jaki ma miejsce obecnie uważane są czynniki wewnętrzne. Głównie jest to obniżanie produkcji przez praktycznie wszystkie gałęzie niemieckiego przemysłu, w szczególności branż związanych z budownictwem.

Ceny nowych europalet na rynku niemieckim Ceny nowych europalet na rynku niemieckim Fot. Pacurion

Według Pacurion, dodatkowym bodźcem jest olbrzymia konkurencja na niemieckim rynku palet. Warto pamiętać, że Niemcy są ich największym producentem w Europie. Na drugim miejscu jest Polska, dla której niemieccy klienci też są podstawowym odbiorcą. Trzeci co do wielkości udział w europejskiej produkcji ma Ukraina.

Dalszy rozwój sytuacji na rynku palet jest ciężki do prognozowania. Ciężko obecnie jest przewidzieć jak zachowa się w nadchodzącym roku branża budowlana, ale wielu ekspertów spodziewa się drastycznych spadków aktywności tego sektora. Brak jest optymistycznych informacji również z innych sektorów gospodarki.

Za bodziec mogący wpłynąć na tymczasowy wzrost cen wskazywana jest wojna na Ukrainie. W ostanim czasie, po rosyjskich atakach na infrastrukturę energetyczną, kilku producentów w obwodzie kijowskim musiało całkowicie wstrzymać produkcję z powodu braku prądu. Niewykluczone, że również producenci z zachodniej Ukrainy będą zmuszeni do ograniczenia lub nawet wstrzymania produkcji.

Jako pozytywny element układanki wskazywana jest aktualna dostępność surowca drzewnego na rynku niemieckim. Ochłodzenie gospodarki spowodowało zmniejszenie popytu zarówno ze strony krajowych producentów, jak i znaczące ograniczenie zakupów realizowanych przez Chiny. Istotny jest również spadek cen tarcicy w USA, który mocno wpływał w ostatnich dwóch latach na kierunki sprzedaży i dostępność tarcicy. Obecnie producenci palet w Niemczech nie mają problemu z dostępem do surowca i tarcicy potrzebnych do produkcji. Niestety nie da się przewidzieć jak długo taka sytuacja się utrzyma.

Ceny palet jednorazowych na rynku niemieckimCeny palet jednorazowych na rynku niemieckimFot. Pacurion

Prognoza cen palet grudzień 2022
Według przewidywań Pacurion w grudniu 2022r. ceny za nowe europalety wyniosą ok. 12,85 euro. Używane europalety klasy A kosztować będą ok. 12,70 euro, a klasy B około 11,50 euro. Według tych szacunków używane europalety klasy C kosztować będą ok. 10,50 euro. Z kolei cena jednorazowej palety, 1200x800 mm, IPPC, wysuszone do 22%, grubość płyty 17 mm wyniesie ok. 7,05 euro.

Liczba wyświetleń: 3238


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Spadki cen [3]

Takie same spadki cen w budowlance , ogrodówce , meblach , drewnie klejonym .Całej branży drzewnej .!
Co na to Lasy Państwowe . Co na to analitycy LP .Czyżby system sprzedaży padał ?

Adam [437]Odpowiedz na ten komentarz2022-12-06 07:48:02

Zgłoś nadużycie

...

A nie jest tak, że do mitycznego algorytmu ustalania ceny dodadzą gdzieś przelicznik podnoszący cenę jeśli zacznie spadać na rynku? Co to obchodzi monopolistę że nawet w niemczarni ceny są wyższe niż u nas? Niewidzialna ręka rynku daje Ci znaki: "nie stać cię? nie kupuj."

Piotr k. [22]Odpowiedz na ten komentarz2022-12-07 07:54:54

Zgłoś nadużycie

To nie analitycy tylko politycy...

zlecili wykonanie zadania, które Lasy Państwowe miały przed sobą postawione. W najbliższym czasie okaże się czy za mocno nie przeholowali, bo eksport siada bardzo ale to mocno, a rynek wewnętrzny kwiczy i zaraz będzie leżał. Uwalenie branży drzewnej poprzez wydojenie z niej kilku miliardów zł za pośrednictwem LP będzie bardzo kosztowne w dłuższej perspektywie i może podbić bezrobocie o kilka punktów procentowych. Ciekawy jest też sam przebieg licytacji na systemowych i e-drewno. Naprawdę dziwne rzeczy się działy i dzieją, a przeskoki ceny od razu robią się ogromne i zawsze w okolice tego co się dało maksymalnie. Rozmawiając z kilkunastoma innymi z branży nikt się nie przyznał, że kupował cokolwiek na systemie i e-drewno. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę to, że Lasy sprzedały jak na razie nie drewno tylko obiecanki na drewno i wiele zależy od tego jak pójdą przetargi z ZUL-ami.

Saruman [22]Odpowiedz na ten komentarz2022-12-07 18:30:55

Zgłoś nadużycie

Teoria spiskowa

Jakim politykom zależy na upadku "uwaleniu "części firm , bezrobociu .
W jaki sposób LP mają wydoić z kilku miliardów . Czy masz jakąś wiedzę na temat tego zadania . Kto i komu je postawił . Kto wykonał wiemy . Dzisiaj Solec Kujawski 12172221139
M2E cena wyjściowa 18 cena na 15 minut przed końcem 380 zł wzrost o 2010 %

Adam [437]Odpowiedz na ten komentarz2022-12-08 10:46:14

Zgłoś nadużycie

W końcu!! [2]

Paleciarze, czas waszej "głupoty" jest bliski!

Ktoś [51]Odpowiedz na ten komentarz2022-12-06 13:49:16

Zgłoś nadużycie

...

Czy nazywasz głupotą wykorzystanie histerii na rynku? Zwykły kapitalizm chyba- popyt, podaż, balans ceną.
Nie zmienia to faktu, że masa zakładów teraz siedzi na surowcu kupionego w cenie złota, desce kupionej w cenie złota i towarze w cenie której nikt dłuuugo jeszcze nie zapłaci. FOMO zadziałało, a kto trzeźwo myślał ograniczył zakupy, produkcję i na razie nie patrzy ze zgrozą do tabelki z nagłówkiem STRATA.

Piotr k. [22]Odpowiedz na ten komentarz2022-12-07 07:59:05

Zgłoś nadużycie

Tak szczerze to poszedłem właśnie tą drogą czyli od dwóch lat stop ...

inwestycje, stop e-drewno, jedna zmiana i teraz liczę na to że uda mi się odbudować historię zakupów surowca - choć czy będzie ona coś jeszcze warta w przyszłości? nie wiem

Michał [1]Odpowiedz na ten komentarz2022-12-12 09:46:51

Zgłoś nadużycie

oj

Chyba nie po polsku lub bez logiki ???

Adam [437]Odpowiedz na ten komentarz2022-12-07 06:20:12

Zgłoś nadużycie

Spadki cen...

Najlepiej w tej całej machinie wyjdzie LP tzn. Skarb Państwa, bo- czy będzie kryzys gospodarczy, czy jakiś wirus- to "o swoje 10%" szybko się upomni..

Gregor [47]Odpowiedz na ten komentarz2022-12-09 13:58:36

Zgłoś nadużycie

Już nie 40 %

Ceny palet wracają do cen sprzed 2020 roku .

An Ka [2]Odpowiedz na ten komentarz2023-01-18 08:13:44

Zgłoś nadużycie

spadki cen peletu ,trocin do 40 %

dalsze spadki cen zapowiadają krach branży . Trociny uzupełniały finanse tartaków .Producenci peletu mają duże stany magazynowe wyprodukowanych wyrobów po wysokich kosztach . Teraz koszty nadal rosną a ceny wyrobów spadają.

Adam [437]Odpowiedz na ten komentarz2023-01-24 07:34:06

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA