/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
EDUKACJA

SkillsPoland 2022

Autor: oprac. red
Źródło: WorldSkills Poland​
Data: 2022-11-28


W dniach 23-25 listopada br., na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AmberExpo po raz kolejny odbył się ogólnopolski konkurs SkillsPoland 2022, który jest eliminacjami do międzynarodowego konkursu EuroSkills. Polscy widzowie już niedługo będą mogli lepiej poznać EuroSkills. Najbliższe wydarzenie po raz pierwszy zagości w Polsce we wrześniu 2023r.

SkillsPoland 2022SkillsPoland 2022Fot. WorldSkills Poland​

SkillsPoland to największy w kraju konkurs branżowy, skierowany do uczniów szkół branżowych i technicznych, studentów kierunków technicznych oraz do osób rozpoczynających swoją karierę zawodową. W ciągu trzech dni zmierzyli się zawodnicy z całej Polski, aby wyłonić najlepszych, którzy będą reprezentować nasz kraj na międzynarodowym finale EuroSkills 2023.

Z kolei EuroSkills to odpowiednio największe w Europie zawody umiejętności branżowych. Rywalizacja toczy się w ponad 40 konkurencjach w 6 obszarach: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda. Europejscy zwycięzcy mogą wziąć udział w światowych mistrzostwach WorldSkills.

Głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele wiodących firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów.

SkillsPoland 2022SkillsPoland 2022Fot. WorldSkills Poland​

Podczas tegorocznych zawodów SkillsPoland wystąpiło 200 zawodników (gościnnie również zawodnicy zagraniczni), a ich zmagania oceniało 140 sędziów z Polski i zagranicy. Przez 3 dni zawody obejrzało ponad 10 tysięcy widzów, którzy poza kibicowaniem mogli spróbować swoich sił w kilkunastu strefach „try a skill”, strefie gamingowej, a ponadto wziąć udział w warsztatach tematycznych dla nauczycieli, odwiedzić targi szkół i strefy partnerskie. Wydarzenie uświetniły panele dyskusyjne z przedstawicielami nauki, biznesu i instytucji publicznych.

SkillsPoland 2022SkillsPoland 2022Fot. WorldSkills Poland​

Ostatecznie wyłoniono zwycięzców w aż 22 konkurencjach. Najbardziej interesującymi dla branży obróbki drewna były dwie kategorie: Meblarstwo i Stolarstwo. Do finałów SkillsPoland 2022 w kategorii Meblarstwo zakwalifikowali się: Paweł Labuda, Paweł Wawrzyniak, Piotr Sadurek, Mateusz Janta, Krzysztof Garbaczewski, Mirosław Miklasz, Kacper Piotrowski. W kategorii Stolarstwo: Mateusz Skorupka, Stanisław Krzynówek, Marcel Jednorowski, Filip Tomkiewicz, Radosław Kropaczewski, Filip Górecki, Mateusz Jakubowski, Dawid Rafa, Hieronim Hamerski.

SkillsPoland 2022SkillsPoland 2022Fot. WorldSkills Poland​

Na podium w tych kategoriach stanęli odpowiednio:

Meblarstwo
I miejsce – Mateusz Janta
II miejsce – Piotr Sadurek
III miejsce – Krzysztof Garbeczewski

Mateusz Janta jest wychowankiem Państwowych Szkół Budownictwa im. prof. Mariana Osińskiego w Gdańsku.

SkillsPoland 2022SkillsPoland 2022Fot. WorldSkills Poland​

Stolarstwo
I miejsce - Radosław Kropaczewski
II miejsce – Mateusz Skorupka
III miejsce - Stanisław Krzynówek

Radosław Kropaczewski jest studentem czwartego roku, kierunku Technologia Drewna na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. To jego drugie zwycięstwo z rzędu w mistrzostwach SkillsPoland. Kropoczewski łączy naukę z pracą. Jest nauczycielem warsztatów szkolnych w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu (przedmiot nauczany – wykonywanie robót stolarskich).

Liczba wyświetleń: 1702


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA