/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Sprzeciw branży drzewnej wobec rezygnacji Lasów Państwowych z certyfikacji FSC

OIGPM

Autor:
Źródło: OIGPM
Data: 2022-09-28


20. września organizacje reprezentujące polskich przedsiębiorców: Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Stowarzyszenie Papierników Polskich, Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopodobnych w Polsce, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Programu Ogrodowego, Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego, Polski Komitet Narodowy EPAL, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Związek Polskie Okna i Drzwi, Koalicja na Rzecz Polskiego Drewna, Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego oraz Zespół Roboczy przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw, po raz kolejny zaapelowały w liście otwartym do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Józefa Kubicy, o spójne działanie w sprawie certyfikacji FSC.

Sprzeciw branży drzewnej wobec rezygnacji Lasów Państwowych z certyfikacji FSCSprzeciw branży drzewnej wobec rezygnacji Lasów Państwowych z certyfikacji FSCFot. D.Jabłoński

Rezygnację z międzynarodowego certyfikatu ogłosiła już Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, co jest sprzeczne z zapewnieniami, które organizacje branżowe otrzymały od Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Jeszcze 7. września uspokajała ona reprezentantów polskich przedsiębiorców, że prowadzi rozmowy z przedstawicielami FSC w celu wynegocjowania umowy licencyjnej, a także zapewniała, że nie zamierza wypowiadać umów licencyjnych, ani odstępować od certyfikacji.

Certyfikacja FSC jest standardem potwierdzającym wspieranie odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Produkty posiadające ten certyfikat są poddawane weryfikacji na całej długości łańcucha dostaw – od pochodzenia do końcowego przeznaczenia. Gros klientów polskich producentów, m.in. importerzy, sieci handlowe, a także konsumenci, oczekują od przedsiębiorstw oraz ich produktów legitymowania się właśnie certyfikatem FSC. Zatem dostęp do surowca certyfikowanego w ramach tego standardu jest dla polskich firm niezbędnym elementem oferty, powszechnie wymaganym przez kontrahentów zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych.

-Oczekujemy wyjaśnienia, dlaczego obecnie prowadzone działania podejmowane przez regionalne dyrekcje są niespójne z zapowiedziami Dyrekcji Generalnej LP przekazanymi nam na spotkaniu 7. września. Apelujemy o utrzymanie certyfikacji FSC we wszystkich jednostkach regionalnych, co pozwoli utrzymać nam konkurencyjność i sprzedaż na najbardziej atrakcyjnych rynkach. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszej wyjątkowo trudnej i niestabilnej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej. W obliczu drastycznie wysokich kosztów produkcji oraz spadającej liczby zamówień i nadchodzącej recesji, przemysł nie może tracić kolejnych rynków zbytu z uwagi na brak certyfikowanego surowca - apelują we wspólnym liście do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych organizacje branżowe.

Liczba wyświetleń: 1871


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Szanowne Stowarzyszenia

Pomyliliście adresata swoich żądań.
Jeżeli chcecie FSC, to wyślijcie petycję do organizacji FSC aby ta "unormalniła" swoje coraz bardziej chore standardy certyfikacji w Polsce. Ma być prosto i tanio. Z takim podejściem jakie ma FSC w Polsce, większość właścicieli lasów w pozostałych krajach Europy szybko by z FSC zrezygnowało.
Z Urugwaju jedzie drewno z FSC pochodzące z plantacji szybkorosnących (nazywanych lasami), ciętych w wieku 25 lat. A u nas zamiast ciąć tak jak w prywatnych lasach w wieku 80 lat, to tną wieku 100-120 lat rezygnując z czystego zysku ok 3 mld zł rocznie na rzecz funkcji przyrodniczych i społecznych. A FSC wchodzi im z butami na ich podwórko, każą malować trawę na zielono i jeszcze biorą za to grubą kasę. Podwójne standardy!

Średni Tartak [29]Odpowiedz na ten komentarz2022-09-29 07:37:19

Zgłoś nadużycie

Bardzo dobrze. U nas nie wycina się lasów deszczowych. ponadto trzeba ...

redukować koszty a nie napychać kieszenie nierobom za jeden papierek.

Marcin [44]Odpowiedz na ten komentarz2022-09-29 09:46:02

Zgłoś nadużycie

FSC właśnie dąży do tego żeby było drogo i skomplikowanie...,

a stowarzyszenia same pod sobą dołki kopią. Banda prawników i pseudoekologów z FSC- bo inaczej tego nazwać nie można, może się teraz trochę opanuje albo pójdzie na wojnę z LP, w której pomogą usłużne im media oraz inne organizacje.

Saruman [35]Odpowiedz na ten komentarz2022-10-02 13:02:36

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA