/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
BIZNES

Sukcesja w firmach rodzinnych

Autor:
Źródło: Instytut Biznesu Rodzinnego
Data: 2022-09-09


W Polsce dopiero zaczyna się profesjonalizacja obszaru sukcesji. Kilka lat temu właściciele firm w zdecydowanej większości (80%) mówili, że to proces, który zajmie im niecały rok. Dziś wiemy, że proces sukcesji może potrwać znacznie dłużej. Jeśli interesuje temat sukcesji, możliwości legislacyjnych, efektywności biznesowej wpływającej na firmę rodzinną to zapraszamy na prelekcje, które odbędą się w Strefie Wiedzy Drewno.pl podczas targów DREMA 2022.

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Biznesu Rodzinnego wynika, że w Polsce mamy około 92% przedsiębiorstw pozostających we własności rodzin, ale tylko 36% z nich uważa się za firmy rodzinne. Celem działalności Instytutu Biznesu Rodzinnego jest podniesienie tych wartości i umacnianie przedsiębiorczości rodzinnej w Polsce.

Największym wyzwaniem każdej firmy rodzinnej (która z założenia nastawiona jest przecież na wielopokoleniowość) wciąż pozostaje sukcesja. Przetrwanie biznesu do 2. pokolenia udaje się tylko 30% firm rodzinnych, do 3. pokolenia – tylko 7%. Jak wskazuje IBR jedynie ok. 8% sukcesorów w firmach rodzinnych chce kontynuować prowadzenie biznesu rodziców.

Instytut Biznesu Rodzinnego to centrum usług edukacyjnych i doradczych dla Rodzin biznesowych. Celem działalności jest profesjonalizacja polskich przedsiębiorstw rodzinnych, m.in. w planach SUKCESJI i przygotowywaniu dobrej zmiany pokoleniowej. Eksperci IBR są specjalistami w sukcesji, strategii międzypokoleniowej, moderują prace nad konstytucjami firm rodzinnych, są mentorami dla kolejnego pokolenia wzmacniając ich kompetencje przywódcze. IBR szerzy wiedzę, dobre praktyki, organizuje badania naukowe i publikuje wyniki, ma własne wydawnictwo. Jest organizatorem Akademii Sukcesora - programu managerskiego dla przyszłych kadr zarządzających firmą rodzinną, Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych, Family Business Week oraz Kongresu Next Generation.

Na targach Drema 2022 eksperci Instytutu Biznesu Rodzinnego przeprowadzą cztery prelekcje dotyczące ważnych aspektów dla firm rodzinnych. Dagmara Krakówka opowie o 5 krokach, na podstawie których biznesy rodzinne mogą przeprowadzić udaną sukcesję. Grażyna Marciniak, zajmująca się obszarem HR przeprowadzi prelekcję dotyczącą work-live balance. Następnie Szymon Trzebiatowski, specjalista z zakresu controllingu finansowego, opowie, czym jest efektywność biznesowa w firmie rodzinnej, a także dlaczego warto zwiększać świadomość finansową pracowników. Natomiast prawnik Michał Gniatkowski opowie o sukcesji z prawnego punktu widzenia. Czym jest? Jakie narzędzia mogą pomóc w tym procesie? Odpowie także na pytanie, jak działają fundacje rodzinne i dla kogo sprawdzi się to rozwiązanie.

Harmonogram:

13. września, godz. 12:00
Dagmara Krakówka „Udana sukcesja – pięć kroków dla firmy rodzinnej”

Skala przedsiębiorczości rodzinnej w Polsce
Sukcesja – największe wyzwanie firm rodzinnych.
Skuteczny wzór na sukcesję w firmie rodzinnej

13. września, godz. 12:30
Grażyna Marciniak - „Work-live balance właścicieli firm rodzinnych”

Jak z sukcesem przeprowadzić autodestrukcję firmy w kilku krokach?
Są bez wątpienia kluczowymi pracownikami własnych firm.
Zawsze gotowi do działania, do gaszenia pożarów, do znajdowania rozwiązań tam, gdzie wydawałoby się, że ich nie ma.
Są mistrzami wychodzenia z kłopotów, bo zawsze zauważą światło w tunelu. Ich dzień pracy to więcej niż 12 godzin. Harują również w weekendy i podczas krótkich urlopów.
To właściciele firm – niepalni i wodoodporni herosi dnia powszedniego. Skoro są tacy niezniszczalni, to gdzie tu miejsce na destrukcję?
Bo herosi nie potrafią, a najczęściej nie chcą korzystać z pomocy. Choć mają bardzo wymagających i kapryśnych szefów – klientów firmy. Herosi są samodzielni, ale przeważnie osamotnieni w dźwiganiu bagażu decyzji, którego ciężar przekracza wszelkie dopuszczalne normy. I jak każdy najlepszy nawet materiał, ulegają zużyciu, niezauważalnej destrukcji.
Czy ten proces jest nieunikniony i nieuchronny? Jest nadzieja, że nie, ale to zależy od samych herosów.
I o tym właśnie porozmawiamy podczas tego wystąpienia.

14. września, godz. 12:00
Szymon Trzebiatowski „Efektywność biznesowa w firmie rodzinnej”

Czy uważasz, że świadomość FINANSOWĄ pracowników można rozwijać niezależnie od stanowiska pracy?
Czy chcesz, aby ich odpowiedzialność biznesowa była większa?
Czy jesteś zdania, że zwłaszcza w trudnych czasach załoga powinna zwiększać efektywność finansową firmy nie przez nakazy zarządu, ale przez poszukiwanie realnych oszczędności w każdym miejscu powstawania kosztów?

15.września, godz. 12.00
Michał Gniatkowski „Sukcesja – okiem prawnika”

Sukcesja to proces, a nie jeden akt notarialny
Narzędzia sukcesji
Fundacja rodzinna – potencjalnym rozwiązaniem, ale dla kogo?
Sesja pytań i odpowiedzi.

Liczba wyświetleń: 1565


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA