/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TARTACZNICTWO

Standrew: Wyniki za pierwsze półrocze 2022

Standrew

Autor: oprac. red
Źródło: Standrew
Data: 2022-08-02


Standrew poinformował o wynikach uzyskanych w I półroczu 2022r. Tartak specjalizujący się w przerobie drewna liściastego istotnie zwiększył przychody i zanotował dobre wyniki finansowe. Problemem są rosnące koszty działalności. Remedium na wzrost cen energii mają być inwestycje w fotowaltaikę.

Standrew: Wyniki za pierwsze półrocze 2022Standrew: Wyniki za pierwsze półrocze 2022Fot. Google Maps

Przychody Standrew SA za pierwsze dwa kwartały 2022r. wyniosły 11,194 mln zł wobec 8,863 mln zł w roku poprzednim. Zysk z działalności operacyjnej sięgnął 1.206 mln zł (2021: 0,931 mln zł), a zysk netto 0,616 mln zł (2021: 0,626 mln zł, w tym ponad 0,550 mln zł stanowiło umorzenie części subwencji PFR).

Zarząd spółki wskazuje, ze dobre wyniki wynikają z poprawy sytuacji gospodarczej w stosunku do okresów lockdown-ów, dużego popytu na surowiec, jakim jest drewno oraz utrzymujących się rekordowo wysokich cen drewna na rynku będących skutkiem ożywienia popandemicznego, jakie można było obserwować na początku 2022 roku. Wyższy przychód, a co za tym idzie większy zysk jest spowodowany głównie wzrostem cen sprzedaży wyrobów gotowych i związanych z nim marż.

Jak poinformowano, koszty działalności operacyjnej wzrosły w II kwartale 2022 o ok. 18% w porównaniu do kosztów działalności operacyjnej poniesionych w II kwartale 2021 roku. Wzrost dotyczył w największym
stopniu kosztów surowca drzewnego, energii oraz kosztów wynagrodzeń.

W 2022 roku koszty zakupu surowca drzewnego wzrosły przy dębie o około 65%, a przy buku nawet o 75%, co przekłada się na zwiększone koszty zakupu surowca okrągłego w 2022 roku. Wyższy przychód, a co za tym idzie większy zysk jest spowodowany głównie wzrostem cen sprzedaży wyrobów gotowych i związanych z nim marż.

Biorąc pod uwagę sytuację rynkową, w szczególności trwający konflikt zbrojny w Ukrainie, Zarząd spółki przewiduje dalsze wzrosty cen surowca drzewnego a także dalszy wzrost kosztów energii elektrycznej, kosztów transportu poprzez wzrost cen paliw, kosztów pracowniczych i innych, utrzymanie stabilności produkcji i dostaw staje się coraz większym wyzwaniem, co może wpłynąć na zmniejszenie wyników w kolejnych okresach. Spółka zakłada, że aby minimalizować wpływu wzrostu kosztów na wynik finansowy, będzie podnosić ceny sprzedaży, celem utrzymania odpowiedniego poziomu marży.

W II kwartale br. Standrew nie rozpoczął nowych inwestycji. Spółka w dalszym ciągu rozbudowuj system wsparcia STAN_PRO, którego kolejnym etapem jest wdrożenie systemów automatycznych odczytów na poszczególnych gniazdach produkcji co pozwoli na szybkie analizy oraz sprawniejsze zarządzanie magazynem.

Kontynuowana jest inwestycja związana z instalacją automatycznej linii do korowania drewna liściastego zakupionej na przełomie I kwartału 2022 roku. Planowane zakończenie budowy to IV kwartał 2022 roku.

Wskutek drastycznego wzrostu kosztów energii elektrycznej zarząd spółki podjął decyzję o przeprowadzeniu w drugiej połowie bieżącego roku inwestycji polegającej na budowie instalacji fotowoltaicznej, która
umożliwi zaspokojenie 20% potrzeb rocznych na produkcję energii elektrycznej dla spółki. Jednocześnie rozważana jest budowa farmy fotowoltaicznej zaspokajającej kolejne 65% potrzeb. Inwestycja miałaby powstać w okresie między IV kwartałem 2022, a I kwartałem 2023 roku.

Liczba wyświetleń: 1469


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA