/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
EDUKACJA

Zmarł prof. dr hab. Dieter Franciszek Giefing

WLTD UP w Poznaniu

Autor: Opracowali: Arkadiusz Tomczak, Witold Grzywiński
Źródło: WLTD UP w Poznaniu
Data: 2022-06-21


W dniu 11. czerwca 2022r. w Poznaniu zmarł prof. dr hab. Dieter Franciszek Giefing, emerytowany pracownik Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zmarł prof. dr hab. Dieter Franciszek Giefing Zmarł prof. dr hab. Dieter Franciszek Giefing Fot. WLTD UP w Poznaniu

Opracowali: Arkadiusz Tomczak, Witold Grzywiński

Prof. dr hab. Dieter Franciszek Giefing urodził się 28. listopada 1942r. w Katowicach. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Leśnym WSR w Poznaniu w 1967r., doktorat sfinalizował w 1975r. w AR w Poznaniu, a habilitację - w 1985r. Tytuł profesora uzyskał w 1995r.

W latach 1967-1968 odbył staż w Nadleśnictwie Konstantynowo. Od 1968r. pracował w Katedrze Użytkowania Lasu (potem Instytucie Użytkowania Lasu i Inżynierii Leśnej) Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu na stanowiskach: asystenta, starszego asystenta i adiunkta, od 1990r. – w Katedrze Mechanizacji Prac Leśnych Akademii Rolniczej w Poznaniu na stanowiskach adiunkta i docenta, następnie w Katedrze Użytkowania Lasu na stanowiskach: docenta, profesora nadzwyczajnego i profesora zwyczajnego. Pełnił funkcję prodziekana Wydziału Leśnego oraz kierownika Katedry Użytkowania Lasu. W 2013r. przeszedł na emeryturę. W latach 2013-2016 był zatrudniony w Instytucie Technologii Drewna w Poznaniu na stanowisku profesora zwyczajnego.

Główne kierunki działalności naukowej Profesora to: użytkowanie lasu, nauka o surowcu drzewnym, ocena procesów technologicznych pozyskiwania drewna, ergonomia, podkrzesywanie drzew, sortymentacja i klasyfikacja surowca drzewnego, użytkowanie drzewostanów poklęskowych, bilans węgla w leśnictwie.

Pan Profesor opublikował ponad 250 prac naukowych i popularnonaukowych, z czego znaczna część ukazała się w czasopismach zagranicznych. Z wydawnictw książkowych na uwagę zasługują: „Wpływ składu drzewostanu na występowanie niektórych wad kształtu i usęcznienia w odziomkowej części pni brzozy gruczołkowatej (Betula verrucosa Ehrh.)” (1983), „Podkrzesywanie drzew w lesie” (1999), „Narzędzia dla leśnictwa” (2000), „Użytkowanie lasu w drzewostanach poklęskowych” (2015), z W. Pazdrowskim „Szacunek brakarski i klasyfikacja drewna okrągłego” (2012). Autor 800 haseł z zakresu pozyskiwania drewna oraz 180 haseł z W. Pazdrowskim na temat surowca drzewnego w „Encyklopedii leśnej”.

Wypromował 12 doktorów, w tym 1 z Algierii, oraz ponad 100 magistrów i inżynierów.

Był przewodniczącym Wydziału Nauk Rolniczych i Leśnych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, wiceprezesem i prezesem Poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego, członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Leśnego – Oddziału Wielkopolskiego, wiceprzewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego, członkiem korespondentem Rady Powierniczej ds. Leśnictwa i Technologii Leśnej (KWF, Niemcy), członkiem Komitetu Nauk Leśnych PAN, Komisji Nauk Leśnych i Drzewnych Oddziału PAN w Poznaniu oraz Komisji Ergonomii Oddziału PAN w Poznaniu, przewodniczącym i członkiem Sekcji Leśno-Drzewnej Komitetu Badań Naukowych. Był członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego, członkiem Komitetu Naukowego „Forestry Letters” oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego „EJPAU” (seria „Forestry”).

Za pracę naukową, dydaktyczną i organizacyjną otrzymał nagrody Rektora i Ministra oraz został wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Kordelasem Leśnika Polskiego, Medalem im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego, Srebrną i Złotą Odznaką Honorową Polskiego Towarzystwa Leśnego, Statuetką Leśnika Niemieckiego Towarzystwa Leśnego.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA