/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
DOTACJE

Robogrant – dotacja na robotyzację zakładów meblarskich

ECDF Dotacje

Autor:
Źródło: ECDF Dotacje
Data: 2022-06-21


Dzięki szerokiej gamie rozwiązań technologicznych roboty znajdują zastosowanie w wielu sektorach przemysłu. Jednym z sektorów polskiej gospodarki o wysokim potencjale robotyzacji jest przemysł meblarski. Już wkrótce producenci mebli będą mogli ubiegać się o bezzwrotną dotację na zakup robotów przemysłowych w ramach ogólnopolskiego konkursu Robogrant, którego operatorem będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Robotyzacja polskiego przemysłu, w tym przemysłu meblarskiego

Według Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) w 2019 roku Polska była 14. krajem świata jeśli chodzi o liczbę wdrożonych robotów, które zainstalowano wówczas w ponad 2 600 firmach. Liczba robotów pracujących w przemyśle meblarskim jest jednak zdecydowanie poniżej średniej w stosunku do pozostałych sektorów przetwórstwa przemysłowego w Polsce. Prognozy ekspertów na lata 2022-2024 zapowiadają dalszy wzrost liczby technologii robotycznych stosowanych w polskich przedsiębiorstwach, a dostępne środki publiczne dedykowane dla branży meblarskiej w ramach programu Robogrant stanowić będą doskonałą okazję do popularyzacji tego typu rozwiązań w przemyśle drzewnym.

Wykorzystanie robotów w zakładach meblarskich

W produkcji przemysłowej coraz powszechniejszy jest trend implementacji robotów przemysłowych wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka powtarzalność, jakość i wydajność, gdyż przekłada się to na wzrost produktywności i znaczne obniżenie kosztów. Jak wskazują eksperci do najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoją polskie zakłady meblarskie, należą: skrócenie czasu realizacji zamówień, poprawa elastyczności produkcyjnej oraz szybsze dostosowanie się do wymagań rynkowych. Na końcu łańcucha produkcyjnego stoi bowiem klient, którego potrzeby należy spełnić, a jego wymagania stale rosną.

W zakładach meblarskich roboty przemysłowe wykorzystywane są zazwyczaj do realizacji operacji technologicznych klejenia, malowania i lakierowania oraz montażu.

Zrobotyzowane malowanie i lakierowanie

Dedykowane do malowania i lakierowania roboty przemysłowe znajdują zastosowanie szczególnie tam, gdzie niezbędne jest osiągnięcie najwyższej jakości malowanej powierzchni i dużej wydajności. Dodatkowym argumentem dla zastosowania robotyzacji na tym etapie produkcji jest zmniejszenie szkodliwości i niebezpieczeństwa dla zdrowia pracownika.

Zrobotyzowane klejenie

Wykorzystanie robotów przemysłowych w procesie klejenia ma na celu przede wszystkim optymalizację kosztów produkcyjnych. Za każdym razem wykorzystywana jest dokładnie określona ilość mieszanki klejowej, która nakładana jest precyzyjniej i szybciej. Zapewnia to każdorazowo efekt najwyższej jakości, minimalizuje liczbę nieprawidłowo sklejonych elementów oraz optymalizuje ilość wykorzystywanego kleju. Proces klejenia jest też jednym z etapów produkcji, który wymieniany jest jako potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia człowieka, dlatego zastosowanie robotów bezpośrednio wpływa na ochronę zdrowia pracowników.

Robotyzacja montażu

W obszarze montażu roboty wykorzystywane w branży meblarskiej umożliwiają jednoczesne wykonywanie wielu operacji, np. zszywania, skręcania i klejenia.

Warto podkreślić, że integracja robota z otoczeniem może przebiegać także w wielu innych obszarach takich jak procesy pakowania, magazynowania, przenoszenia czy obsługi innych maszyn (frezarek, tokarek, szlifierek). Wszechstronność zastosowań wpływa na popularyzację nowoczesnych technologii robotycznych w szeroko pojętym przemyśle.

 

Robogrant – bezzwrotne dotacje na robotyzację produkcji w przedsiębiorstwach przemysłu meblarskiego   

W najbliższym czasie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosi konkurs Robogrant, w ramach którego przedsiębiorstwa produkcyjne z branży meblarskiej będą mogły pozyskać dofinansowanie w wysokości do 850 tys. złotych na zakup robotów przemysłowych. Udział w naborze jest doskonałą szansą na dostosowanie działalności do aktualnych trendów związanych z ideą Przemysłu 4.0 oraz uzyskanie długofalowych korzyści wynikających z robotyzacji procesów technologicznych, przy udziale bezzwrotnych środków publicznych w wysokości nawet do 85% kosztów netto inwestycji.

Wsparcie doświadczonych ekspertów z ECDF Dotacje w procesie przygotowania wniosku o dotację z programu Robogrant

ECDF Dotacje to zespół doświadczonych ekspertów, który od 2003 r. skutecznie pozyskuje i rozlicza dotacje na terenie całej Polski. Od wielu lat współpracujemy z przedsiębiorstwami sektora meblarskiego i pokrewnych, wspierając ich w procesie ubiegania się o dofinansowanie i tym samym biorąc udział w rozwoju ich biznesów. W unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 pozyskaliśmy blisko 80 milionów złotych dotacji dla niemal 80 projektów z samej tylko branży produkcji mebli.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naborze Robogrant lub potrzebujesz doradztwa w obszarze możliwości pozyskania dotacji na realizację swoich planów inwestycyjnych lub badawczo-rozwojowych? Skontaktuj się z nami mailowo dotacje@ecdf.pl lub bezpośrednio z naszymi Konsultantkami pod nr tel. 784 089 075 lub 508 234 091.

Liczba wyświetleń: 2109


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA