/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRODUKCJA PALET

Robot zbijający palety - kolejny rozdział polskiego przemysłu drzewnego

BIAP

Autor: BIAP
Źródło: BIAP
Data: 2022-06-08


Rynek przetwórstwa drzewnego zapewnia szeroki asortyment palet pod różne zastosowania. Klienci mają do wyboru między innymi palety standardowe, palety CP (często używane w przemyśle chemicznym) i budowlane. Każdy z typów występuje również pod wieloma rozmiarami, co dodatkowo zwiększa liczbę kombinacji produktów. Wrocławska firma BIAP wychodzi naprzeciw potrzebom rynku drzewnego ze Zrobotyzowanym Stanowiskiem do Zbijania Palet.

Fot. BIAP

OPIS STANOWISKA DO ZBIJANIA PALET

Podstawą stanowiska jest 6-osiowy robot przemysłowy. W zakresie robotów do zbijania palet drewnianych BIAP ma partnerstwo z dwoma dostawcami: ABB (seria robotów IRB) oraz Astor (roboty marki Kawasaki). Wykorzystywane jednostki charakteryzują się udźwigami mogącymi utrzymać pistolety pneumatyczne, chwytak i gotową paletę. Dodatkowy atut wybranych maszyn to znaczne zasięgi umożliwiające zbijanie nawet najdłuższych palet i układanie ich w stosach do 3 metrów wysokości. Celem stanowiska jest obsługa różnych typów palet, w związku z tym BIAP przygotowało system do definicji wielu schematów zbijania. Program firmy z Wrocławia wykorzystuje dotykowy panel operatorski oraz wygodny interfejs graficzny. Za pośrednictwem panelu operatorzy lub kierownicy produkcji mogą definiować: szerokości, długości i wysokości całych palet, geometrię poszczególnych desek oraz liczbę i rozstaw gwoździ. Wyszkolony operator jest w stanie budować schemat nowej palety w kilka minut, zmiana pomiędzy gotowymi schematami to kwestia sekund.

Ekran wykorzystywany do stworzenia nowego schematu zbijania przez operatoraEkran wykorzystywany do stworzenia nowego schematu zbijania przez operatoraFot. BIAP

Stanowisko pracuje półautomatycznie. Pracownik wybiera schematy i układa drewno na szablonie z jednej strony stołu, robot zbija palety po drugiej. Stół jest indywidualnie przygotowywany pod każdego klienta. W przypadku zapotrzebowania na szeroki zakres rozmiarów BIAP stosuje modyfikowalny szablon, który jest dostosowywany przez operatora do każdej palety. Gdy stanowisko ma pracować nad ograniczoną liczbą rozmiarów, firma sugeruje stałe, wymienne szablony. Przewagą wymiennego szablonu jest szybkość zmiany typu palety, szablon modyfikowalny zyskuje dla pracy nad wieloma rozmiarami.
Stanowisko w wersji podstawowej zakłada 3 gwoździarki, a maksymalnie może być ich 9 wszystko zależy od potrzeb klientów, rodzajów zbijanych palet i wykorzystywanych gwoździ, BIAP każdorazowo dobiera optymalną liczbę urządzeń).
W trakcie pracy robot dojeżdża do punktów wynikających z wybranego schematu i zbija blat oraz podłużnice. Drugie narzędzie robota to chwytak widłowy. Po skończonym zbijaniu robot łapie gotową paletę i przenosi ją na przenośnik.
Firma BIAP szczególną uwagę przykłada bezpieczeństwu pracowników. Obrotowy stół jest zabezpieczony skanerem, który pilnuje, aby żaden z operatorów nie był narażony na obrażenia. Cała stacja jest dodatkowo osłoniona wysokiej klasy wygrodzeniem bezpieczeństwa, które chroni przed przypadkowym wkroczeniem do klatki robota. W stanowisku nie brakuje również wyłączników bezpieczeństwa, które są w stanie bezpiecznie przerwać pracę w dowolnym momencie.

CYKL PRACY NA STANOWISKU

Operator rozpoczyna pracę od zasilenia układu i ustawienia parametrów pracy. Za pośrednictwem panelu wybiera się rodzaj zbijanej palety, rozkład gwoździ i wysokość gotowego stosu. W dalszej kolejności należy dopasować stół. W przypadku wymiennego szablonu operator zdejmuje zbędny szablon i instaluje poprawny. W drugiej sytuacji należy przestawić profile tak, aby szablon pasował do zadanej palety.

Symulacja przykładowego Stanowiska do Zbijania Palet firmy BIAPSymulacja przykładowego Stanowiska do Zbijania Palet firmy BIAPFot. BIAP

Po skończeniu prac przygotowawczych operator układa drewniane części palety. Najpierw kładzie się tylko podłużnice. Gdy drewno zostanie włożone, pracownik odsuwa się od stołu i naciska przycisk. System wykonuje automatyczny obrót stołu. Po obrocie operator oraz robot pracują równolegle. Z zewnątrz klatki pracownik układa kolejną serię podłużnic, wewnątrz robot zbija wcześniej ułożone drewno.
Gdy pierwsze dwa cykle zbicia zostaną wykonane, operator zaczyna układać i podłużnice, i pełne palety. Po każdym udanym zbiciu robot transportuje paletę na stos, który jest układany na przenośniku. Gdy stos osiągnie wartość zadaną przez operatora, palety wyjeżdżają poza klatkę, gdzie czekają na odbiór wózkiem widłowym.
Stanowisko jest zaprojektowane tak, aby – oprócz układania drewna – ingerencja operatora w pracę maszyn była jak najmniejsza. Stół, przenośnik i chwytak są w pełni zautomatyzowane. Jedyna sytuacja, która wymaga cyklicznej obsługi przez pracownika, to wymiana gwoździ. W każdym magazynku monitorowa jest liczba gwoździ, gdy gwoździe kończą się w jednym z pistoletów, robot podstawia swoje narzędzia do drzwi i czeka, aż operator wymieni wkłady.
Gdy nadejdzie taka potrzeba, pracownik może w dowolnej chwili zakończyć aktualną produkcję oraz wybrać nowy schemat zbijania.

KOMPLEKSOWE ROZWIĄZANIE DLA KAŻDEGO

BIAP realizuje projekty całościowo od pierwszych ustaleń przez zamówienie podzespołów do uruchomienia maszyny. Specjaliści wrocławskiej firmy do każdego stanowiska podchodzą indywidualnie. Po wstępnych ustaleniach zespół robotyków przyjeżdża, mierzy halę pod kątem możliwości stanowiska i proponuje rozwiązanie. W dalszej części BIAP zamawia robota, programuje układy, buduje stanowisko i przeprowadza wszelkie testy. Projekt kończy się uruchomieniem u klienta przeprowadzanym przez inżynierów biorących udział w realizacji zlecenia od początku.
Projekt stanowiska jest dowolnie modyfikowalny i zależy on od oczekiwań klienta. Aby zwiększyć wydajność, liczbę stołów można podwoić. W celu minimalizacji kosztów robot może odkładać gotowe palety na podłoże. Zakres kombinacji jest na tyle szeroki, że każdy klient może dobrać rozwiązanie dla siebie.
 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

:) [1]

Ciekawe czy robot poradzi sobie z tym chłamem z którego faktycznie produkuje się palety. Deski bez standardu, odpowiedniej klasy jakości etc. To raczej produkt na rynki zachodnie. Na PL rynku niewiele pomoże zapewne.

Wpis edytowany przez Administratora - zmiana podpisu

drew [1]Odpowiedz na ten komentarz2022-06-22 12:41:08

Zgłoś nadużycie

Wyjaśnienie

Chcielibyśmy wyjaśnić, że powyższy wpis, podpisany pierwotnie jako "drewnoPL", nie został dodany przez nikogo z naszego portalu.

Podpis został zmieniony, a użytkownik poproszony o nie używanie nicka mogącego wprowadzać czytelników w błąd.

Dominik Jabłoński [449]Odpowiedz na ten komentarz2022-06-23 11:24:56

Zgłoś nadużycie

nie obrażaj rodzimych firm produkujących palety

produkuję palety od kilku lat i nie robię ich z chłamu. W większości firm deski produkowane są na pilarkach tarczowych i wyglądają jakby wyszły z heblarki. Dodatkowo branża paletowa bazuje teraz na kłodzie w c klasie więc produkt finalny w postaci palety wygląda naprawdę nieźle

Robert [44]Odpowiedz na ten komentarz2022-06-22 21:30:12

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA