/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
SUROWIEC DRZEWNY

Eksport drewna okrągłego utrzymuje się na wysokim poziomie

PIGPD

Autor: oprac. dja
Źródło: PIGPD
Data: 2022-05-10


Eksport nieprzetworzonego surowca drzewnego w 2021r. wciąż na wysokim poziomie. W ubiegłym roku z Polski wyjechało ponad 4,4 mln m3 drewna okrągłego. To wprawdzie o blisko 3% mniej niż w 2020r., jednak duży niepokój budzi zmiana struktury wywożonego z kraju drewna.

Eksport drewna nieprzetworzonego z Polski [mln m3] / dane PIGPD na podstawie KAS Eksport drewna nieprzetworzonego z Polski [mln m3] / dane PIGPD na podstawie KAS Fot. Drewno.pl

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego podała dane uzyskane z Krajowej Administracji Skarbowej zgromadzone na podstawie informacji z urzędów celnych. Wynika z nich, że w minionym roku na wysokim poziomie utrzymał się niekorzystny dla gospodarki krajowej, eksport nieprzetworzonego surowca drzewnego. Z Polski wyjechało ponad 4,435 mln m3, wobec 4,572 mln m3 rok wcześniej. Głównym nabywcą pozostają Chiny.

Blisko 3% spadek ilości wyeksportowanego drewna mógłby zostać odebrany jako pozytywny sygnał, gdyby nie fakt istotnej zmiany w strukturze wyjeżdżającego z kraju surowca. Udział bardziej wartościowego drewna w postaci kłód tartacznych wzrósł bowiem z 33% do 57%.

Struktura eksportu drewna nieprzetworzonego z Polski [mln m3] / dane PIGPD na podstawie KASStruktura eksportu drewna nieprzetworzonego z Polski [mln m3] / dane PIGPD na podstawie KASFot. Drewno.pl

Wywóz nieprzetworzonego drewna, w sytuacji gdy na krajowym rynku planuje jego niedobór, a ceny biją kolejne rekordy, jest szkodliwy dla rodzimych przedsiębiorstw. Jak wskazuje PIGPD, zamiast premiować przerób w kraju i stawiać na eksport bardziej przetworzonych wyrobów, prowadzimy gospodarkę polegająca na „pozbywaniu się” cennego surowca na rzecz krótkotrwałych zysków i de facto wspierania konkurencji w innych krajach.

Kierunki eksportu kłód tartacznych z Polski [mln m3] / dane PIGPD na podstawie KASKierunki eksportu kłód tartacznych z Polski [mln m3] / dane PIGPD na podstawie KASFot. Drewno.pl

Jak przypomina PIGPD, w zeszłym roku organizacja ta wystąpiła do premiera Mateusza Morawieckiego z petycją o wprowadzenie ograniczenia lub zakazu eksportu nieprzetworzonego surowca z Polski. Mija pół roku i nic się w tej kwestii nie dzieje. W innych krajach Unii Europejskiej, borykających się z podobnym problemem już takie rozwiązania wprowadzono (Chorwacja, Rumunia, Słowacja) lub są one szeroko dyskutowane (Francja, Niemcy).

Eksport surowego drewna ograniczyły również Ukraina, Rosja i Białoruś. Jednak wywołana przez Rosję wojna i napaść na Ukrainę oraz związane z nimi sankcje gospodarcze - nałożone przez Unię Europejską i USA na Rosją i Białoruś - spowodowały praktycznie całkowitą blokadę handlu drewnem i wyrobami drzewnymi z tych krajów, niezależnie od prowadzonej przez nie polityki w zakresie rynku drzewnego. Warto przypomnieć, że przed wojną, Unia Europejska - pod wpływem lobby unijnych potentatów przetwórstwa drzewnego - wywierała naciski na Ukrainę, aby ta zniosła zakaz eksportu drewna okrągłego.

Liczba wyświetleń: 7111


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA