/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TECHNOLOGIA

Nowoczesne centra obróbcze SCM OIKOS oraz AREA

SCM

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: SCM
Data: 2022-06-23


Nowoczesne budownictwo drewniane w dużej mierze opiera się o inżynierskie materiały wytwarzane na bazie drewna. Dzięki temu powstające obecnie drewniane konstrukcje często nie przypominają tradycyjnych rozwiązań, lecz zadziwiają skalą i formą.

Centrum obróbcze SCM AREACentrum obróbcze SCM AREAFot. drewno.pl

Jednym z producentów takich konstrukcji jest firma Jagram-Pro specjalizująca się w produkcji wielkogabarytowych konstrukcji krzywoliniowych. Technologia wykorzystywana przez Jagram-Pro polega na  klejenie giętych elementów z cienkich lameli drewna (TCLwood618 ® - thin construction lamella for wooden constructions). Dzięki temu firma jest w stanie wyprodukować drewniane łuki nawet o promieniu R-15, co daje szansę projektom architektonicznym, których w standardowej technologii nie da się zaprojektować i zrealizować.

Obejrzyj film! Centra obróbcze AREA i OIKOS pracujące w firmie JAGRAM

Dokładność

Podczas produkcji elementów konstrukcji drewnianych wykorzystywanych w nowoczesnym budownictwie, wymagana jest duża dokładność, którą szczególnie trudno zachować podczas produkcji wielkowymiarowych elementów krzywoliniowych. Do takich zadań wykorzystywane są nowoczesne obrabiarki CNC wiodących światowych producentów. Jagram-Pro zdecydował się na produkty SCM.

-Posiadamy dwa centra obróbcze SCM - Oikos i Area. Ich wybór poprzedzony był gruntownym rozpoznaniem dostępnych rozwiązań i specyficznymi oczekiwaniami, m.in. niezbędny dla nas był pneumatyczny montaż obrabianych elementów, nie tak oczywisty w urządzeniach przeznaczonych do elementów wielkogabarytowych. Dzięki inwestycji w SCM Area uzyskaliśmy bardzo dużą dokładność i powtarzalność produkowanych wyrobów. Po dwóch latach użytkowania możemy potwierdzić, że był to dobry wybór - mówi Waldemar Myśliński, wiceprezes Jagram-Pro SA. Alternatywą dla tego rozwiązania mogą być wyłącznie roboty. Niestety w naszym przypadku musiałyby mieć one ramiona o długości conajmniej 3,5m, które nie pozwalają na utrzymanie wymaganej dokładności obróbki - dodaje.

Centrum obróbcze SCM AREACentrum obróbcze SCM AREAFot. drewno.pl

Centrum obróbcze SCM AREA

SCM AREA zainstalowane w firmie Jagram-Pro to 5-osiowe centrum obróbcze CNC z ruchomą bramą i modułową konstrukcją pozwalającą na obróbkę dużych elementów konstrukcji drewnianych, takich jak kompletne ściany z paneli CLT, belki konstrukcyjne czy elementy krzywoliniowe. Skalę możliwości tego urządzenia oddają maksymalne wymiary obrabianego elementu, który może mieć aż 16 m długości, 3,2 m szerokości oraz 360 mm grubości. SCM AREA wyposażona jest w 12 pozycyjny magazynek narzędzi. Maksymalna średnica piły tarczowej to 1020 mm.

Agregat roboczy pracujący w 5 interpolujących osiach, dla zaspokojenia wszelkich wymogów produkcyjnych posiada moc 30 kW i współpracuje z uchwytem HSK85S.

Stół roboczy został opracowany specjalnie w taki sposób, aby można go było dopasowywać do indywidualnych potrzeb za pomocą całej gamy wyposażenia dodatkowego do łatwego i pewnego pozycjonowania elementów.

Dzięki zastosowaniu prowadnic o niskim profilu pionowym i zmniejszonej powierzchni podstawy uzyskano łatwy dostęp do stołu roboczego, co ma olbrzymie znaczenie przy obróbce elementów wielkogabarytowych. Z kolei użyty system zabezpieczeń wyklucza ryzyko kolizji podczas pracy maszyny.

Odmianą urządzenia jest SCM AREA XL. W tej obrabiarce zmieniono prześwit bramy, dzięki czemu można za jej pomocą obrabiać elementy o grubości 400 mm i szerokości 3,6 m. Występuje tu możliwość zastosowania jednej lub dwóch głowic obróbczych, każda o mocy 63 kW z momentem obrotowym 200 Nm.

Centrum obróbcze SCM OIKOSCentrum obróbcze SCM OIKOSFot. drewno.pl

6-cio osiowe centrum obróbcze SCM OIKOS

Drugim włoskim centrum obróbczym użytkowanym przez Jagram-Pro jest 6-osiowe CNC - SCM OIKOS 12. To urządzenie zaprojektowane, jako optymalne rozwiązanie technologiczne dla obróbki belek konstrukcyjnych oraz elementów drewnianych ścian modułowych, do obsługi którego wystarczy jeden operator. 6-cio osiowe CNC oznacza, że oprócz obróbki 5 osiowym elektrowrzecionem, mamy także możliwość poruszania obrabianym elementem.

Zwarta konstrukcja, wyposażona w innowacyjny system sterowania pozwala na nieograniczoną obróbkę wszystkich płaszczyzn belek i modułów ścian o szerokości 1250 mm , wysokości 300 mm i długości 13,5 metrów. OIKOS pozwala na wykonanie wszelkich cięć wzdłużnych i poprzecznych, w tym operacje optymalizacji na belkach oraz tworzenie elementów modułowych z niewykończonych płyt oraz wykonać zaprojektowane frezowania, wiercenia, proste i kątowe, w każdym rozmiarze i wariancie, jaki można sobie wyobrazić.

Maszyna wyposażona jest m.in. w sondę laserową mająca na celu zwiększenia dokładności np. w przypadku połączeń na jaskółczy ogon, a także w marker, montowany bezpośrednio na osi A, gdzie porusza się elektrowrzeciono o mocy 13 kW, dzięki czemu przejście z lasera na marker i odwrotnie jest bardzo szybkie. System oferuje automatyczne smarowanie prowadnic liniowych i bardzo dokładną mechanikę, która nie wymaga dużej ilości konserwacji ze strony operatora.

Centrum obróbcze SCM AREACentrum obróbcze SCM AREAFot. SCM

OIKOS X oraz OIKOS XL

Obecnie w ofercie SCM dostępne są dwa modele: OIKOS X oraz OIKOS XL. Pierwszy z nich może obrabiać elementy o przekroju 1250x300 i długości do 19 m przy pomocy elektrowrzeciona o mocy 13 kW, opcjonalnie 24 kW.  Wersja XL oferuje możliwość pracy z materiałem o wysokości do 500 mm na maksymalnie 19 m długości z elektrowrzecionem 24 kW w standardzie. Obie maszyny mogą zmieścić do 18 narzędzi i pozwalają na montaż piły tarczowej o średnicy kolejno 600 mm dla Oikos X oraz 740 mm dla Oikos XL.

Centra obróbcze AREA i OIKOS dostarczane są wraz z oprogramowaniem Maestro Beam&Wall, które pozwala na automatyczne generowanie programów maszynowych w standardzie BTL oraz  import plików z innych formatów, co ułatwia integrację z najczęściej spotykanymi w sektorze konstrukcji drewnianych programami CAD. Dzięki symulacji 3D można precyzyjnie obliczyć czas potrzebny na wykonanie zadanej obróbki każdego elementu oraz weryfikację ewentualnych kolizji na wszystkich zaplanowanych do wykonania elementach.

Liczba wyświetleń: 1592


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA