/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLARSTWO

IKEA podnosi ceny

IKEA

Autor: oprac. red
Źródło: IKEA
Data: 2022-01-05


Średnio o 9% wzrosną w 2022r. ceny produktów sprzedawanych przez największą na świecie sieć handlującą meblami i artykułami wyposażenia wnętrz. IKEA zapowiada, że wzrost cen będzie dotyczył wszystkich rynków, jednak będzie on zróżnicowany i odzwierciedlający lokalną presję inflacyjną, w tym kwestie związane z towarami i łańcuchem dostaw.

IKEA podnosi ceny IKEA podnosi ceny Fot. D.Jabłoński

IKEA, podobnie jak wiele innych branż, boryka się ze znacznymi ograniczeniami w globalnym transporcie oraz wzrostem cen surowców. Od początku 2020r., na całym świecie lawinowo rosną koszty produkcji i obecnie nie sposób przewidzieć, kiedy trend ten zostanie zatrzymany. Według aktualnych scenariuszy, raczej nie stanie się to w 2022 roku.

-Podczas pandemii, pomimo rosnących wokół nas kosztów, Ingka Group utrzymywała ceny na stabilnym poziomie, mając na celu utrzymanie jak najniższych cen dla klientów - mówi Tolga Öncü, Retail Operations Manager w IKEA Retail (Grupa Ingka). -To było właściwe działanie - ocenia Öncü.

-Niestety teraz, po raz pierwszy od czasu gdy wyższe koszty zaczęły wpływać na światową gospodarkę, musimy część tych podwyższonych kosztów przerzucić na naszych klientów - wyjaśnia Tolga Öncü. 

Największy wzrost kosztów związany z transportem i cenami zakupu surowców odczuwalny jest w Ameryce Północnej i Europie. Klienci w Polsce, w przypadku niektórych produktów, muszą liczyć się ze wzrostem cen nawet powyżej 30%.

Przedstawiciele koncernu zapewniają, że starają się maksymalnie ograniczyć skalę podwyżek oraz uwzględnić w cenach dla klientów wszelkie oszczędności, które uda się im poczynić.

W roku finansowym 2021, Grupa Ingka, do której należy sieć IKEA, odnotowała łączne przychody w wysokości 39,8 mld euro wobec 37,4 mld euro w roku poprzednim. Zysk netto sięgnął 1,6 mld euro (2020: 1,2 mld euro). Łączna wartość inwestycji poczynionych przez koncern w tym okresie to 3,2 mld euro. Grupa inwestowała nie tylko w sieć sprzedaży i dystrybucji, ale również w energię odnawialną, pojazdy o zerowej emisji i leśnictwo.

IKEA Retail odnotowała łączną sprzedaż w wysokości 37,4 miliarda euro, co stanowi wzrost o 6,3% w porównaniu do ubiegłego roku (35,2 miliarda euro w roku finansowym 20) oraz wzrost w porównaniu ze okresem poprzedzającym pandemię Covid-19. Firma przyspieszyła transformację cyfrową i postawiła na rozwój sprzedaży internetowej, która w ostatnim roku wzrosła o 75% i osiągnęła 30% udział w całkowitej wartości sprzedaży (wobec 18% udziału w roku finansowym 2020).


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz