/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

USA podwajają cło na kanadyjską tarcicę iglastą

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2021-11-26


Departament Handlu Stanów Zjednoczonych wydał ostateczne orzeczenie w sprawie cła antydumpingowego i cła wyrównawczego w odniesieniu do przywozu niektórych produktów z drewna iglastego importowanych z Kanady. Blisko dwukrotny wzrost stawki cła na tarcicę wpłynie nie tylko na wzrost cen na rynku amerykańskim, ale będzie miało reperkusje również na rynku globalnym.

USA podwaja cło na kanadyjską tarcicę iglastą USA podwaja cło na kanadyjską tarcicę iglastą Fot. D.Jabłoński

Amerykańskie cło na kanadyjską tarcicę to od lat narzędzie wykorzystywane w walce rynkowej, jednak w ostatnim czasie zmiany jego stawek to prawdziwy rollercoaster.

W ciągu ostatnich 40 lat Stany Zjednoczone kilkukrotnie wprowadzały cła zaporowe dla kanadyjskiej tarcicy. W większości poprzednich sporów Kanada wygrywał przed trybunałami międzynarodowymi, a oba kraje dochodziły do porozumienia zawierając odpowiednie umowy. Często USA musiało też zwracać kanadyjskim przedsiębiorcom mld dolarów pobranych podatków. Ostatnia z umów, zawarta została w 2006r. I wygasła w 2015 roku, ale USA zgodziło się nic z tym nie robić przez co najmniej rok. Niecały miesiąc po tym terminie, U.S. Lumber Coalition (stowarzyszenie amerykańskich producentów tarcicy) wniosło skargę przeciw kanadyjskim konkurentom. Pretekstem był zarzut, że Kanada w sposób nieuprawniony dotuje swoje tartaki, a te następnie eksportują tarcicę po zaniżonych cenach.

W 2017r. administracja Donalda Trumpa pod wpływem tego lobbingu wprowadziła cło na kanadyjską tarcicę iglastą w wysokości 20,02%. Kanadyjski rząd odwołał się Światowej Organizacji Handlu (WTO), która w sierpniu 2020r. orzekła przeciwko amerykańskim cłom, stwierdzając, że administracja Trumpa nie ma dowodów na poparcie swoich zarzutów dotyczących kanadyjskiego przemysłu drzewnego. USA złożyły odwołanie od tego orzeczenia i nie odstąpiły od pobierania cła.

W listopadzie 2020r. Departament Handlu USA w ramach pierwszego przeglądu administracyjnego (AR1) (zainicjowanego w kwietniu 2019r.) obniżył cło do poziomu 8,9%.

W styczniu 2020r. Departament Handlu USA ogłosił drugi przegląd administracyjny (AR2), którego pokłosiem jest ogłoszony właśnie wzrost stawek celnych na tarcicę iglastą z Kanady. Stawki zróżnicowane są dla poszczególnych producentów:

  • Canfor Corp. - 19,54%,
  • West Fraser Timber Co. -11,12%,
  • Resolute Forest Products Inc. - 29,66%,
  • JD Irving - 15%,
  • Wszyscy pozostali kanadyjscy producenci drewna zobaczą bazową stawkę 17,9%.

Jak poinformowano, przeglądy administracyjne przeprowadzane będą co roku, do czasu np. Podpisania nowej umowy międzypaństwowej. W wyniku wykonanego przeglądu następuje ponowne obliczenie stawek cła wyrównawczego i antydumpingowego dla dostaw wykonanych w okresie objętym przeglądem oraz ustalane są nowe stawki kaucji gotówkowej dla przyszłych przesyłek. Poszczególne firmy mogą zostać poddane osobnemu przeglądowi, po zgłoszona konkretnej prośba w Departamencie Handlu przez zainteresowane strony.

Wydawało się, że trudna sytuacja na rynku tarcicy - spowodowana jej niedoborem oraz wysokim poziomem jej cen, która w konsekewncji mocno wpływa na ceny domów w USA - daje szanse na wypracowanie nowej umowy pomiędzy Kanadą, a USA. Jednak ostatnie decyzje amerykańskiego Departamentu Handlu związane z podniesieniem stawek celnych wskazywać mogą, że droga do porozumienia jest jeszcze daleka. Tę tezę potwierdzają deklaracje amerykańskich urzędników, którzy twierdzą, że Kanadyjczycy nie chcą rozmawiać na temat nowej umowy.

Za podpisaniem nowej umowy i zniesieniem ceł optują Kanadyjczycy oraz amerykańskie stowarzyszenie budowniczych domów National Association of Home Builders, które wskazuje, że wzrost cła spowoduje kolejny skok w górę kosztów budowy domów. Jak zauważył Chuck Fowke, przewodniczący NAHB, -To najgorszy czas, aby dokładać niepotrzebne koszty mieszkaniowe ciężko pracującym amerykańskim rodzinom. Budowniczowie domów zmagają się z wąskimi gardłami w łańcuchu dostaw drewna i innych materiałów budowlanych, które podnoszą koszty budowy. Z kolei konsumenci zmagają się z rosnącą inflacją, która powoduje wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych. Według Fowke decyzja o podniesieniu opłat celnych dla kanadyjskiej tarcicy otwiera szerszy dostęp do amerykańskiego ryku dostawcom z Chin i Europy.

Z kolei Jason Brochu, przewodniczący U.S. Lumber Coalition w imieniu organizacji podziękował Departamentowi Handlu "za jego ciężką pracę i nieustanne zobowiązanie do silnego egzekwowania amerykańskich przepisów handlowych przeciwko nieuczciwemu importowi tarcicy z Kanady”. -Egzekwowanie prawa handlowego maksymalizuje długoterminową produkcję krajową i dostępność tarcicy, co już zaowocowało dramatycznym wzrostem ilości tarcicy wyprodukowanej w USA, w celu zaspokojenia silnego popyt na budowę większej liczby amerykańskich domów” - dodał Brochu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

No to zapinać szelki...

Ostra jazda w górę przed nami, znowu wszystko z Europy trafi do USA.

Broker [1]Odpowiedz na ten komentarz2021-11-26 21:04:00

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA