/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
RYNEK PRACY

Rynek pracy w Polsce - jak wyglądał i jak się zmienił w 2021

Autor:
Źródło: GoWork.pl
Data: 2021-11-15


Pandemia i lockdown wpłynęły na wszystkie dziedziny życia. Znacząco odbiły się również na rynku pracy, wpływ Covid-19 odczuli zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Wstrzymany został rozwój gospodarczy, większość środków została przekazana na opiekę zdrowotną. Które branże ucierpiały najmocniej? Czy sytuacja wróciła do normy?

Rynek pracy w Polsce - jak wyglądał i jak się zmienił w 2021Rynek pracy w Polsce - jak wyglądał i jak się zmienił w 2021Fot. Adobestock / Gowork.pl

Rynek pracy a covid-19

Pandemia koronawirusa i kolejne lockdowny spowodowały mocne zamieszanie na rynku pracy. Wiele firm zmuszonych było zmienić swoje plany, zostały wstrzymane toczące się procesy, ograniczono rekrutacje. Pandemia wymusiła również ograniczenie kosztów, dlatego w wielu zakładach posypały się wypowiedzenia, pracodawcy obniżyli pensje, zrezygnowali z działań, wymagających nakładów finansowych. Najbardziej ucierpiały branże usługowe, związane z rozrywką, gastronomią i turystyką. Rząd wprowadził ograniczenia dotyczące przemieszczania się, zamknął lokale gastronomiczne, hotele i pensjonaty. Wiele małych firm zbankrutowało. Ciężko sytuację przeżywały również zakłady produkcyjne. Pandemia objęła cały świat, zmalały źródła zbytu, a tym samym została ograniczona produkcja.

Zmiany spowodowane pandemią

Pandemia wymusiła również nowy, rzadko wcześniej stosowany model pracy. Aby ograniczyć kontakty międzyludzkie, została wprowadzona praca zdalna. Home office zmusił pracodawców do nowej organizacji pracy, zakupu sprzętu mobilnego, przestawienia się na to, że pracownik wykonuje swoje obowiązki w domu, a nie w biurze. Sytuacja z pracą zdalną dość szybko została opanowana i dwie strony zaakceptowały tę formę. Wiele firm stosują ja do dzisiaj, pracodawcy deklarują, że home office na stałe wpisze się w praktykę polskich zakładów. Ważną zmianą stało się dążenie do automatyzacji i zastępowanie pracowników rozwiązaniami technologicznymi. Jest to m.in. widoczne w handlu, gdzie powstały samoobsługowe kasy.

Bezrobocie w Polsce

Obecnie bezrobocie w Polsce jest na stabilnym poziomie. W wielu branżach rosną pensje i poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy. Sektory, w których nie widać zmian spowodowanych pandemią to transport, branża budowlana, logistyka, IT, sektor spożywczy. Na prace mogą liczyć analitycy finansowi, specjaliści ds. e-commerce, specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa, poszukiwani są handlowcy oraz pracownicy służby zdrowia. Gorzej wygląda sytuacja w sektorze usług. Ma to związek z obostrzeniami dotyczącymi gastronomii, turystyki, fitnessu czy rozrywki.

Największy wzrost bezrobocia odnotowano w kwietniu 2020 roku, kiedy rząd wprowadził poważne ograniczenia, spadła produkcja, zmalało zapotrzebowanie na wiele usług. W czerwcu 2018 roku stopa bezrobocia wynosiła 5,8%, rok później 5,5%, a w czerwcu 2020 roku już 6,1%. Obecnie bezrobocie utrzymuje się na poziomie 5,8 procent. Sytuacja nie wygląda tak samo w całym kraju. Największe bezrobocie notuje się w województwie woj. warmińsko-mazurskim – 10,6%, woj. podkarpackim – 9,4%, woj. kujawsko-pomorskim – 9,3%, woj. świętokrzyskim – 8,9% oraz w woj. zachodniopomorskim – 8,7%. Najlepiej sytuacja wygląda w województwie mazowieckim, śląskim i wielopolskim, gdzie stopa bezrobocia wynosi średnio 4,5%. Najmniejsze bezrobocie jest w Katowicach, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu, a największe w Łodzi, Białymstoku i Radomiu.

Zarobki w Polsce

Przeciętne wynagrodzenie 2021 roku wyniosło 5681 zł. Zarobki są zależne od branży oraz regionu kraju. Na największe zarobki mogą liczyć pracownicy branży IT, zaś najgorzej zarabiają osoby związane z branżą zakwaterowania i gastronomii. Płace zależne są również od regionu Polski. Najwyższe wynagrodzenie otrzymują osoby pracujące w regionie warszawskim oraz w województwach pomorskim, dolnośląskim i małopolskim, a najniższe w warmińsko-mazurskim oraz podkarpackim.

Gdzie szukać pracy?

Obecnie znalezienie pracy nie jest trudne, ale nie zawsze można liczyć na zatrudnienie w wymarzonym zawodzie i atrakcyjne zarobki. Pracodawcy dużą rolę przykładają do kompetycji związanych z obsługą nowych technologii, szukają również osób odpornych na stres, umiejących pracować pod presją czasu, samodzielnych i zdolnych do szybkiej adaptacji do zmian. W związku z obostrzeniami zmianie uległy procesy HR. W wielu firmach cały proces rekrutacyjny odbywa się zdalnie. Ofert pracy najlepiej również szukać w sieci. Warto regularnie przeglądać strony branżowe, czytać ogłoszenia na serwisach lokalnych, założyć konto na LinkedIn. Atrakcyjne oferty pracy można znaleźć na wielu portalach, gdzie ogłaszają się pracodawcy polscy i zagraniczni. 

Obecnie sytuacja związana z epidemią nie została zażegnana. Po kilku miesiącach względnego spokoju nadeszła czwarta fala, nie wiadomo, czy po raz kolejny nie zostaną wprowadzone obostrzenia. Czas pokaże, czy sytuacja znacząco wpłynie na rynek pracy. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz