/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Organizacje reprezentujące przemysł drzewny przeciwne nowym zasadom sprzedaży drewna wdrażanym przez Lasy Państwowe

PIGPD

Autor:
Źródło: PIGPD
Data: 2021-09-30


W ubiegłym tygodniu Lasy Państwowe opublikowały zasady sprzedaży surowca drzewnego na lata 2022-23. Zdaniem przedstawicieli przemysłu nowe warunki, które nie w żaden sposób nie konsultowano z branżą doprowadzą do jeszcze większego wzrostu cen oraz większego eksportu drewna niż do tej pory. Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego , Polski Komitet Narodowy Epal, Stowarzyszenia Przedsiębiorców Tartacznych, Polski Związek Okna i Drzwi zwróciły się do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o zablokowanie wprowadzanych przez leśników zasad sprzedaży drewna.

Organizacje reprezentujące przemysł drzewny przeciwne nowym zasadom sprzedaży drewna wdrażanym przez Lasy Państwowe Organizacje reprezentujące przemysł drzewny przeciwne nowym zasadom sprzedaży drewna wdrażanym przez Lasy Państwowe Fot. D.Jabłoński

POLSKA IZBA GOSPODARCZA PRZEMYSŁU DRZEWNEGO

Poznań, dn. 27. września 2021r.

Pan Premier
Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów


Szanowny Panie Premierze,

W dniu 22. września 2021 roku p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Pan Józef Kubica podpisał zasady sprzedaży drewna na lata 2022-23 bez jakichkolwiek uzgodnień i konsultacji z przedstawicielami przemysłu drzewnego, co do tej pory było normą. Zasady w naszym przekonaniu całkowicie zmieniające sytuację na rynku surowca drzewnego doprowadzą do jeszcze większego wzrostu cen oraz większego eksportu drewna niż do tej pory.

W imieniu Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, Polskiego Komitetu Narodowego Epal, Stowarzyszenia Przedsiębiorców Tartacznych, Polskiego Związku Okna i Drzwi zwracam się z żądaniem natychmiastowego zablokowania wprowadzanych rozwiązań jako wysoce szkodliwych dla polskiego przemysłu drzewnego.

Otwarcie rynku jakie proponują nam Lasy Państwowe poprzez zwiększenie puli na sprzedaż aukcyjną do 30%, zniesienie limitu ceny górnej (która ma zapobiegać spekulacjom) to zaproszenie dla pośredników w handlu drewnem oraz korporacji zachodnich do jeszcze głębszego drenowania naszego, polskiego rynku surowca drzewnego. Proponowane zapisy stoją w zupełnej sprzeczności do tego jakie działania podejmują rządy innych krajów europejskich. Węgry, Rumunia, Chorwacja już chronią swoich przedsiębiorców przed nadmiernym eksportem drewna. Za kilka miesięcy ograniczenia na podstawie przepisów Światowej Organizacji Handlu wprowadzą Czechy i Słowacja .

Panie Premierze,

Tylko dzięki naszej pracy dziś Polska może pochwalić się tym, że jesteśmy mocarstwem jeśli chodzi o produkcję mebli, okien i drzwi, architektury ogrodowej. Jesteśmy również czołowym producentem tarcicy i palet. Obecne działania prowadzą do zmniejszenia znaczenia naszych wyrobów na rynkach światowych. Po wprowadzeniu tych wysoce niekorzystnych zasad, te rynki zwyczajnie stracimy.

W polskich rękach dzisiaj nie mamy produkcji celulozy i płyt drewnopochodnych. Za chwilę zabraknie polskich tartaków i wielu innych polskich przedsiębiorstw produkujących np. palety, meble, okna i drzwi oraz tzw. program ogrodowy, które kupują drewno w Lasach Państwowych.

W związku z powyższym prosimy o zablokowanie tych katastrofalnych dla przemysłu drzewnego zasad sprzedaży drewna i pilne zwołanie Zespołu ds. przemysłu drzewnego, którego był Pan inicjatorem jako Minister Gospodarki. Sprawa jest niezwykle nagląca, ponieważ procedury sprzedaży drewna mają ruszyć już 6. października br.

PANIE PREMIERZE, LOS POLSKIEGO PRZEMYSŁU DRZEWNEGO JEST W PANA RĘKACH!!!

Z wyrazami szacunku,

W imieniu:
Polskiego Komitetu Narodowego EPAL
Stowarzyszenia Przemysłu Tartacznego
Polskiego Związku Okna i Drzwi

Marek Kubiak

Prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego

Do wiadomości:

- Edward Siarka - Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa
- Ministerstwo Rozwoju

Liczba wyświetleń: 10102


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

może tak ?

1.Podział puli drewna 80/20. 2.Za firmę zagraniczną uważa się firmę z EU zarejestrowana w systemie LP, kupująca w Polsce, ALE przerabiająca poza granicami PL ( przykładowo Schweighofer, Ante holz, Polmeier, Glunz). Dla takich podmiotów zostaje wydzielone 5- 10% masy drewna (do dyskusji), którą kupują w ramach ODDZIELNEJ procedury(wtedy dokładnie kontrolujemy ilość drewna okrągłego jaka wyjedzie z kraju). 3.Wylatują z systemu firmy z pinezką na granicy jako punktem przerobu. Ich historia wraca do puli, nie można jej odsprzedać. 4. Brak handlu historią w ogóle.5. BRAK kar umownych! 6.Firmy przerabiające drewno w Polsce i posiadające oddziały w EU nie mogą kupić ilości większej niż przerób roczny zakładu(ów) w Polsce. 7.Deklaracja chęci wzrostu zakupu musi być oparta na zaawansowaniu inwestycji w stopniu pozwalającym rokować o rzeczywistym wzroście ilości przerobu.8. Na E system i E drewno mogą kupować tylko firmy zarejestrowane w EU i przerabiające drewno.9. Przerób weryfikowany systemem sprawdzania faktur zakup surowca/sprzedaż produktów drzewnych. 10. Odsprzedaż i zamiana drewna TYLKO pomiędzy producentami zlokalizowanymi w Polsce.(Surowiec musi być wykorzystany w Polsce).11.Nadwyżka surowca wraca na PLD. Jeśli nie znajdzie się nabywca dopiero wtedy dopiero sprzedaż przez e drewno, lub od razu na E-drewno (do dyskusji)ALTERNATYWA - zakaz eksportu drewna nieprzerobionego, zakaz wywozu drewna nieokorowanego. Dziś procedura fito to kpina. W razie załamania rynku - lasy nie tną. Już to przerabialiśmy – nikt z głodu nie umarł. Koniunktura wróci maksymalnie za rok. Izba wraz z LP jako organ nadzorujący.Korzyści1. Drewno zabezpieczone dla polskich producentów.2. Korzyść dla środowiska – skrócone zostają łańcuchy dostaw3. Wobec braku pracowników ( zule, kierowcy) łatwiej będzie sprostać tym ograniczeniom4. Korzyść z powstających miejsc pracy, korzyść ze sprzedaży towaru przetworzonego.Teraz Panowie powiedzcie mi jak to zrobić ?

Tomasz [1]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-30 13:38:50

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA