/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Lasy Państwowe opublikowały zasady sprzedaży drewna na rok 2022/23

Lasy Państwowe

Autor: oprac. red
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2021-09-27


Lasy Państwowe opublikowały zarządzenia dyrektora generalnego w sprawie zasad sprzedaży drewna jakie mają obowiązywać na rok 2022. Podjęte decyzje nie są uzgodnione i nie były oficjalnie konsultowane z nabywcami surowca drzewnego.

Lasy Państwowe opublikowały zasady sprzedaży drewna na rok 2022/23Lasy Państwowe opublikowały zasady sprzedaży drewna na rok 2022/23Fot. D.Jabłoński

Zarządzenie Nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 22. września 2021 roku w sprawie sprzedaży drewna w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe na lata 2022-2023  opublikowane zostało 24. września w Portalu Leśno-Drzewnym. Po raz kolejny Lasy Państwowe przedstawiły zasady sprzedaży surowca drzewnego, które nie został uzgodnione z przedstawicielami przemysłu drzewnego. W tym roku monopolista na krajowym rynku surowca drzewnego nie przeprowadził nawet fasadowych konsultacji w tym zakresie. 

Nowe zasady zmieniają dość istotnie część warunków dotyczących zakupu drewna. Do najbardziej istotnych należą:

  • podzielenie procedury sprzedaży ofertowej w Portalu Leśno-Drzewnym na dwie tury, osobno na pierwsze i drugie półrocze. Jest to powrót do mocno krytykowanego wcześniej sposobu prowadzenia sprzedaży przez Lasy Państwowe, który sprawia, że nabywcy nie mają pewności dostaw surowca w kolejnym półroczu przez co istotnie wzrasta ryzyko m.in. prowadzanie działalności inwestycyjnej, czy zawierania kontraktów z klientami na okres dłuższy niż kilka miesięcy. W ostatnich dwóch latach sprzedaż w PLD prowadzona była raz do roku.
  • zmiana udziału drewna nabywanego w Portalu Leśno-Drzewnym i na aukcjach.
    W 2022r. ilość drewna nabywanego w Portalu Leśno-Drzewnym z uwzględnieniem historii zakupów spadnie do 70%. Ilość drewna przeznaczonego na aukcje wzrośnie do 30%. W latach 2020/21 było to odpowiednio 80% i 20%.
  • pojawienie się dwóch nowych kryteriów oceny ofert.
    W latach 2020/21 jedynym kryterium oceny ofert składanych w PLD była cena. Jeszcze wcześniej Lasy Państwowe stosowały dodatkowe parametry oceny ofert takie jak kryterium geografii czy zwyczaju kupieckiego. Na rok 2022 wprowadzono dwa nowe kryteria. Głównym parametrem oceny ofert pozostanie zaoferowana cena (waga 0,85%). Nowymi wskaźnikami będą: kryterium lokalizacji punktów przerobu oraz udział przerabianego surowca, waga każdego z nich ustalona została na 0,075 (co wydaje się kuriozalną wielkością). Oba te kryteria mają prawdopodobnie być ukłonem w kierunku oczekiwań krajowego przemysłu drzewnego, który jest przeciwny eksportowi nieprzetworzonego surowca drzewnego z Polski oraz oczekuje wykluczenia z rynku pośredników. Na chwilę obecną nie wiadomo jednak na jakiej podstawie prawnej Lasy Państwowe chcą różnicować i kontrolować klientów, uzależniając ocenę ich oferty od lokalizacji zakładu i ilości przetwarzanego drewna na terenie Unii Europejskiej drewna.
  • zmiana sposobu wyznaczania "korytarza cenowego" dla cen bazowych poszczególnych sortymentów.
    W zasadach obowiązujących ostatnich dwóch latach korytarz dla "cen bazowych" kształtowany był na poziomie +/- 5% od cen uzyskanych w roku poprzedzającym. Ceny dolne korytarza ustalone był na poziomie -4% od ceny bazowej, a ceny górne na poziomie +5% (+10 w przypadku drewna dębowego). Na rok 2022 zmienione zostały te warunki. Dolna granica korytarz cenowego została wyznaczona na -2%, z kolei górna na poziomie od +14 do +17% w zależności "od uzyskanego w 2021r. wzrostu ceny". Nie ma wątpliwości, że zmiana prowadzić będzie do systemowego wzrostu cen na surowiec drzewny, praktycznie uniemożliwiając spadek ceny w przypadku dekoniunktury.

Liczba wyświetleń: 38850


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Nie ma bardziej dymanej przez rząd branży w tym kraju. Nie ma koniuktury, ... [1]

ceny nie obnizą, musicie bulić za drewno dużo więcej od niemców. Jest koniunktura? Otwórzmy nagle rynek na otwartych systemach i olejmy historię zakupów budowaną przez lata, zabijajcie się ceną! Nawet 1% skonta Wam zabrali a Wy siedzicie cicho. Umiecie tylko posłusznie pracować na ludzi, lasy, prąd i ten rząd! Bandytyzm nie ma granic.

Nikoś Dyzma [2]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-28 08:07:25

Zgłoś nadużycie

Umęczon lud polski nie takie rzeczy brał na siebie;)

Rządzący o tym wiedzą i jadą z baranami...

Solidarny Polak [4]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-28 11:15:53

Zgłoś nadużycie

Nie ma też skonta.

Za płatność przedpłatą lub do 14 dni.

Solidarny Polak [4]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-28 10:51:38

Zgłoś nadużycie

chcieliscie PIS macie PIS hahahahahahhahha

Jasiek [29]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-28 12:37:40

Zgłoś nadużycie

ZASYPAĆ DYREKCJĘ GENERALNĄ I ODPOWIEDNIE REGIONALNE MAILAMI

PISZMY WSZYSCY MAILE Z ŻĄDANIEM USTALENIA CEN MAKSYMALNYCH DO RDLP I ODPOWIEDNICH DYREKCJI REGIONALNYCH. MAILE WYSYŁAJCIE CZĘSTO CO PARĘ GODZIN...MUSIMY ZASYPAĆ ICH ŻĄDANIAMI NORMALNEGO PARTNERSTWA...
MOŻE TEŻ ODPOWIEDNIE ORGANIZACJE RUSZĄ TYŁEK I ZWOŁAJĄ ... POWSZECHNE RUSZENIE W W-WIE.

krzysztof [13]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-28 13:26:15

Zgłoś nadużycie

HAŃBA!!!!!!!!!!!!!

AntyPis [1]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-28 13:40:37

Zgłoś nadużycie

Izba Przemysłu

Wszyscy wiedzieli, że zasady sprzedaży są ustalone na dwa lata. Wszyscy widzieli, że od wiosny tego roku ruch ceny drewna jest tylko do góry, popyt ogromny, surowca mało. To wiedza, która towarzyszył wszystkim od miesięcy. Dlaczego nie nagłaśniano tematu zmiany zasad sprzedaży ? Nikt nie wiedział co się kroi ? Tym bardziej trzeba było alarmować. Taraz chyba jest za późno. Oczywiście, Izba powie, że od dłuższego czasu sygnalizuje wzmożony poziom importu, trudności w dostępie do surowca i rosnące ceny. Jednak to jest obserwacja doraźna, dotycząca "wolnego rynku" czyli aukcji e-drewno. Ja natomiast nieśmiało pytam, co zostało zrobione w kontekście zabezpieczenia dostępu do surowca w ramach ofertowania "portalowego" ? Z ciekawości pytam.

NieChińczyk [22]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-28 14:57:40

Zgłoś nadużycie

Na koniec to Lasy Państwowe załatwią się same. Jak nadejdzie dekoniunktura.

A ta musi nadejść. Tracąc sprzedaż drewna na rzecz centralnego operatora. Jak np. w Czechach. Wtedy towarzystwo leśne zostanie zredukowane do roli strażników (cieciów) parku narodowego, bez kasy czyli władzy. Na miejscu młodych leśników szukałbym alternatywnej pracy. Partyjne stolce nie wyrobią dla wszystkich. PS. nad tym zagadnieniem głowią się już mądre głowy w Warszawie, także uprzedzam wasz jad;)

SP [1]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-28 15:01:01

Zgłoś nadużycie

Najwyższy czas zacząć działać

Powinniśmy sie zjednoczyć i odpowiedzieć wielkim protestem branży drzewnej. Inaczej nikt nigdy nie będzie nas traktować poważnie i nikt nie będzie słuchać PIGPD oraz całej branży. Od kilku lat ministerstwo wraz z kolejnymi dyrektorami LP plują na nas a my mówimy, że pada deszcz!!! Przez te wszystkie lata siedzimy cicho, więc oni robią co chcą bo wiedzą, że przemysł to "banda idiotów" , którzy nic nie powiedzą!! Troche pomarudzą i rozejdzie się po kościach.
Wzywam PIGPD do działania. Dość rozmów z których nic nie wynika, dość pitolenia w jakimś zespole ds.wspierania przedsiębiorczości!!!!
PROTEST PROTEST i jeszcze raz PROTEST!!!!
Tylko to może przynieść rozgłos na cały kraj i jakiś skutek!!!
Wzywajcie Izbę do działania bo nie wiem czy oni mają odwagę i chęci!

Ktoś [51]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-28 16:43:28

Zgłoś nadużycie

Dość obłudy!!! [4]

W końcu jakiś ruch w stronę wolnego rynku, a nie utrzymywania patologii z cenami górnymi, drewnem tylko dla starych. Inne branże na potrzeby przetargów są w stanie policzyć cenę opłacalną i ją zaoferować, na potrzeby ofertówki w PLD dla "Drzewiarzy" to nagle zbrodnia.Polskie drewno dla polskich tartaków ale już tarcica już na eksport - troszkę to obłudne Bracia drzewiarze. W obecnym roku raptem z 10% drewna kupione na systemówkach (nawet nie przez wszystkich) po wyższych cenach ale ceny "naszych" produktów przeszło 100% w górę bez wyjątku - to się nie dziwcie się, że i LP chcą na tym zarobić. Może blokada na eksport tarcicy i płyt bo budowlanka w Polsce staje - co Wy na to? Jak jest koniunktura to nie słyszałem o delegacji PGIPD do LP z wnioskiem o podwyżkę cen, ale jak będzie (nie wiadomo kiedy) dekoniunktura to nie obniżą nic złe Lasy, ale straszyć trzeba.Zamiast dogadywać się z LP w realnym zakresie, myśleć o innych formach współpracy, wspierać Lasy w walce z "ekologami" to "organizacje" drzewne zerwały kontakty bo będą tylko z ministrami, senatorami, posłami rozmawiać, publikować jakieś bezsensowane i co by nie było szkalujące LP artykuły (słynna reklama z Wyborczej) wywiady, oskarżenia o eksport - to i z kim rozmawiać, rozmawia się z partnerami biznesowymi a nie populistami dbającymi tylko o swój jakiś interes, bo nie interes branży.Nie ma rozwoju, inwestycji - bo za dużo drewna na PLD, bo starym narodowo-polskim się należy. Brawo 70% na PLD, powinno być i 60%.Nie ma stabilności dostaw - oferta Lasów stabilna od lat, a nawet co roku nieco rośnie, reszta to już wolny rynek Szanowni Państwo.Wzrost cen od 4% do 7% czy to dużo (a nie +17% nie wiem kto czyta ze zrozumieniem)? Jak za dęba na aukcjach wyniki na +100%, to i tak 93% do naszej dyspozycji Drzewiarze. Cena wskaźnikowa może się sprawdzi.Brak rabatu zły - ale jak Koledzy z branży zrywali umowy na dostawę tarcicy do obiorów w tym roku, bo znajdzie się jeleń, który da więcej to już jest ok. W końcu wszyscy kupujący z rabatem, wliczali rabat do oferowanych cen, w końcu nikt nie będzie systemowo premiowany.Dodatkowe kryteria zbędne - dużo większych podmiotów handluje okrągłym drewnem, jakieś punkty przerobu, deklaracje, śmiech na sali. A jak sąsiad doniesie na Ciebie, że handlujesz a wpisałeś 100% przerobu to myk i po umowiei 10% kary. Sami się będziemy pilnować a nie jakaś straż leśna. Pięknie rozegrane. Wadium w PLD - w końcu, równe warunki udziału z aukcjami.Sprzedaż na dwa półrocza - w końcu choć trochę rozkruszy się ten beton, bo rok to zdecydowanie za dużo.Pula energetyczna - spalą nasze drewno, jakoś nie spalili i drewno dalej na PLD, jakim cudem?Tylko protesty, na barykady - do roboty a nie na sanki jak mawiał mój Dziadek.

Całe drewno [1]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-28 18:49:50

Zgłoś nadużycie

Do "całe drewno"

Wadium 15000zł-1001m3
Wadium 5000zł-1000m3
Równe?

"A jak sąsiad doniesie na Ciebie, że handlujesz a wpisałeś 100% przerobu to myk i po umowiei 10% kary"- ? To sąsiad zapłaci karę?(jego wina niewykonania umowy) czy ten kto ją zerwie?
Jestem głupi, bo niezrozumiałem.

Gregor [59]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-29 01:14:10

Zgłoś nadużycie

Zapłaci handlarz, to oczywiste...

Umowa zostanie rozwiązana z JEGO winy, tzn. na skutek podania nieprawdziwych danych.

Pampersy pełne [1]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-29 09:43:49

Zgłoś nadużycie

Z tymi handlarzami to 100% racji....

..."A jak sąsiad doniesie na Ciebie, że handlujesz a wpisałeś 100% przerobu to myk i po umowie i 10% kary".... To prawda. Na miejscu wielu handlarzy nie spałbym spokojnie. Umowa rozwiązana to najgorsza sankcja. A handle łatwo wykazać. Szczególnie, że wiewiórki na mieście mówią o GPS-ach w samochodach wywozowych do drewna. Podobnie jak w stali i oleju opałowym - a to oznacza jedno: koniec szwindli... Rząd powinien się zabrać za szarą strefę. Więźba i faktura - do tej pory to w większości żart i nabijanie kasy cwaniakom "pośrednikom".

Będzie bolało [1]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-29 08:07:35

Zgłoś nadużycie

Dość obłudy!!!

Raczyłeś napisać "W końcu jakiś ruch w stronę wolnego rynku" - chciałbym uprzejmie zauwazyć, że rynek, w którym jest monopolista po stronie dostawcy nie jest wolnym rynkiem. Jak rozumiem postulujesz prywatyzację Lasów lub odebranie lasom sprzedaży drewna?

raf [7]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-30 08:35:14

Zgłoś nadużycie

Bracie Leśniku

Czy jest znajomy dla Ciebie termin "Polska racja stanu " ?
A może bardziej lewackie hasło " po nas choćby popiół" ?

producent [7]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-29 08:01:18

Zgłoś nadużycie

NIE MA CEN MAKSYMALNYCH... ALE SĄ MINIMALNE!!!! [4]

JAKO , ŻE WSZELKIE ZRZESZENIA ITP... NIC NIE ZROBIĄ W TEMACIE CEN MAKSYMALNYCH (SAMI SIEDZĄ W TYM UKŁADZIE -WŁADZE ) MAM PROPOZYCJĘ ROZWIĄZANIA PROBLEMU ... WSZYSCY DAJEMY CENĘ MINIMALNĄ I WSZYSCY MAMY TAKIE SAME PUNKTY TJ. 10 !!!
WIEM , ZE UTOPIA BO ZAWSZE TRAFIĄ SIĘ JUDASZKI CZY ŁAMISTRAJKI - TAK JAK JEST CHOĆBY Z TĄ SR#AJŚCIEMĄ... ALE POMARZYĆ MOŻNA- JA W KAŻDYM RAZIE BĘDĘ DAWAŁ DOLNĄ CENĘ...

krzysztof [13]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-29 10:50:12

Zgłoś nadużycie

Da się kupić po cenie minimalnej nawet jak inny daje 200% ceny

Trzeba tylko część ofert przerzucić na inne nadleśnictwa, żeby było równo 100 % obłożenia.
Nie da się tego zrobić dla każdego sortymentu, ale da się np. dla kłody sosnowej, której jest coraz więcej. Tyle że część drewna nie kupi się tam gdzie się chce.

Średni Tartak [20]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-29 15:24:57

Zgłoś nadużycie

Wujku dobra rada...

Koszty transportu badziewia z nieznanej okolicy zjedzą cały zysk. I misterny plan w pis*u.

Góral [1]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-29 17:35:35

Zgłoś nadużycie

wujek

Jest to możliwe. Można utopić leśników w papierach dotyczących zamian. Wtedy wszyscy kupią po minimalnych, trochę potrwa cyrk z zamianami. Faktycznie jest ryzyko, że jakość będzie gorsza oraz jak to w Polsce, że się paru gości powadzi. Teoretycznie jest to jakiś pomysł. ;-)

NieChińczyk [22]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-30 09:21:51

Zgłoś nadużycie

ROZWIŃ

NIECHIŃCZYK- MOŻESZ ROZWINĄĆ POMYSŁ BO WSZYSTKO CO MOŻE NAS URATOWAĆ JEST CIEKAWE.

krzysztof [13]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-30 18:26:41

Zgłoś nadużycie

"A jak sąsiad doniesie na Ciebie, że handlujesz a wpisałeś 100% przerobu to myk i po umowiei 10% kary" [2]

Ciekawe kto doniesie na Niemca:)
I czy polskie organy rzeczywiście nie boją się tych- "niemieckich.."
Swoboda działalności gospodarczej.

Gregor [59]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-29 21:05:14

Zgłoś nadużycie

W Polsce formalnie nie kupuje żaden Niemiec.

Tylko spółki krzaki z kapitałem 5000 wywożące drewno do Niemiec. Łatwo je pozamiatać.

Helmut aus Opole [1]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-30 16:33:05

Zgłoś nadużycie

"Tylko spółki krzaki z kapitałem 5000 wywożące drewno do Niemiec. Łatwo ...

je pozamiatać."- to mógłby być dobry pomysł tzn. sprzedaż surowca poza Polskę to ocena punktacji oferty spada.
Tylko rzeczywistość różnie się prezentuje...

Gregor [59]Odpowiedz na ten komentarz2021-10-01 10:55:25

Zgłoś nadużycie

MOŻEMY KUPIĆ PO CENIE MINIMALNEJ! [2]

Trzeba tylko wspólnie doprowadzić do tego, że obłożenie jest równo 100%.
Robi się tak:
1. Wszyscy obkładają mocno tam gdzie im najbardziej pasuje i to co im najbardziej pasuje
2. Potem jeśli jest przeofertowanie to każdego dnia można stopniowo przenosić część masy na inne nadleśnictwa/sortymenty, aż ostatniego dnia jest równo 100% obłożenia.
A jak obłożenie jest 100% to można dać minimalną cenę i dostanie się wszystko na co się złoży ofertę.

Nie pozostaje nam nic innego, bo nie wiem czy doczytaliście: NA ŻADNYM ETAPIE NIE WIDAĆ POTENCJALNEGO WYNIKU ANI PUNKTACJI !

Średni Tartak [20]Odpowiedz na ten komentarz2021-10-01 07:57:02

Zgłoś nadużycie

No tak

lecz firmy mają więcej m3 do obłożenia niż lasy wystawiły drewna na pld więc nici z twojego planu gdyż firmy chcą obstawić całość posiadanej histori

szu [56]Odpowiedz na ten komentarz2021-10-01 10:47:14

Zgłoś nadużycie

Dokładnie tak.

Trzeba obstawiać 100% historii, bo w skrajnych przypadkach przypis i tak może wynieść (rok wstecz) 30-40%.....

Gregor [59]Odpowiedz na ten komentarz2021-10-01 12:48:34

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA