/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
WYDARZENIA

Digital Forest Day – cyfrowe narzędzia dla sektora leśno-drzewnego

Autor:
Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Drewna
Data: 2021-09-06


Jak możemy dziś sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na drewno? Jak pozyskiwać surowiec w sposób zrównoważony, a przy tym najbardziej efektywny? Jak zagospodarować potencjał odpadów drzewnych i drewna poużytkowego? Aby zmierzyć się z tymi wyzwaniami możemy już dziś wykorzystać technologie i narzędzia cyfrowe, które umożliwiają lepsze poznanie dostępnych zasobów i dotychczasowych procesów oraz wizualizację alternatywnych wariantów, co ułatwia podejmowanie optymalnych decyzji.

Digital Forest Day – cyfrowe narzędzia dla sektora leśno-drzewnegoDigital Forest Day – cyfrowe narzędzia dla sektora leśno-drzewnego

Już 13 września 2021 r. zapraszamy do wzięcia udziału w Digital Forest Day, podczas którego wraz z zaproszonymi gośćmi przyjrzymy się dotychczasowym zastosowaniom i przyszłym trendom w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych w leśnictwie. Program spotkania obejmuje panel ekspercki dotyczący digitalizacji leśnictwa w Polsce i na Ukrainie. Wezmą w nim udział przedstawiciele uczelni, instytutów badawczych, organizacji pozarządowych, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oraz przedsiębiorstw dostarczających rozwiązania informatyczne dla leśnictwa. W drugiej części spotkania jako jeden z przykładów praktycznych aplikacji rozwiązań cyfrowych zaprezentowane zostaną rezultaty projektu RemBioFor „Teledetekcyjne określanie biomasy drzewnej i zasobów węgla w lasach”. Wydarzenie jest bezpłatne i odbędzie się na platformie Zoom w języku angielskim (dostępne będzie również tłumaczenie na język ukraiński).

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy się zarejestrować.

 

Program:

10:00-11:00          Expert panel: Digitalization in forestry in Poland and Ukraine – current applications and future trends

                            Panel ekspercki: Cyfryzacja w leśnictwie w Polsce i na Ukrainie – aktualne miejsca aplikacji i trendy w przyszłości

11:15-12:00          Virtual study tour: RemBioFor (Poland) ‘Remote sensing based assessment of woody biomass and carbon storage in forests’

                            Wirtualna wizyta studyjna: Projekt RemBioFor (Polska) „Teledetekcyjne określanie biomasy drzewnej i zasobów węgla w lasach”

 

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu ROSEWOOD4.0 „Regionalna sieć Unii Europejskiej na rzecz zrównoważonej mobilizacji drewna i cyfryzacji leśnictwa”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020. Sieć ROSEWOOD4.0 tworzy pięć hubów, które grupują partnerów z poszczególnych regionów Europy. Jednym z głównych celów projektu jest gromadzenie informacji dotyczących dobrych praktyk i innowacji umożliwiających zwiększenie podaży drewna i wykorzystanie narzędzi cyfrowych. Diagnoza dotychczasowego poziomu digitalizacji sektora leśno-drzewnego w różnych regionach stanowi podstawę do wytyczenia ścieżek rozwoju, wsparcia nowych pomysłów i transferu wiedzy oraz podejmowania działań w zakresie edukacji zawodowej m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych kursów MOOC (kursy online otwarte dla nieograniczonej liczby uczestników, dostępne poprzez stronę internetową). Polskę w projekcie reprezentuje Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Drewna w ramach huba Europy Środkowo-Wschodniej.

Warto wspomnieć także o powstającej w projekcie platformie wiedzy, która jest unikatowym źródłem informacji dotyczących wykorzystania cyfrowych danych i technologii w sektorze. Przykładami dobrych praktyk z całej Europy mogą być np. elektroniczny nos pozwalający na monitorowanie występowania szkodników w lesie, platforma internetowa ułatwiająca współpracę i wymianę danych pomiędzy uczestnikami łańcucha papierniczego, system wspomagania decyzji dotyczących urządzania lasu w oparciu o modelowanie siedlisk w kontekście wpływu zmian klimatycznych, czy też wykorzystanie dronów do wykonywania nasadzeń na terenach górskich. Zebrane rozwiązania są bardzo różnorodne: od metod pozyskiwania, przetwarzania i analizy danych o lasach, poprzez systemy wspierające urządzanie lasu i zaawansowane maszyny do prac leśnych, po narzędzia ułatwiające monitorowanie i podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym. W bazie znalazły się także systemy wspomagające śledzenie przepływów surowca i wymianę danych w całym łańcuchu wartości oraz instrumenty wspierające, związane np. z nowoczesną edukacją kadr dla sektora leśno-drzewnego, czy promowaniem i finansowaniem wdrażania rozwiązań cyfrowych. Uruchomienie platformy planowane jest na wrzesień br.

Serdecznie zapraszamy do udziału w planowanych wydarzeniach i śledzenia projektu poprzez stronę internetową https://rosewood-network.eu/ oraz media społecznościowe!

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/rosewood-network-2b9682165/

Twitter: https://twitter.com/networkrosewood

Kontakt:

mgr Dobrochna Augustyniak-Wysocka

Zakład Studiów i Analiz Strategicznych w Drzewnictwie

Łukasiewicz – Instytut Technologii Drewna

dobrochna.augustyniak@itd.lukasiewicz.gov.pl

+48 61 849 24 73


logoSieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Drewna to jedyna w kraju jednostka badawcza zajmującą się w sposób kompleksowy zagadnieniami przerobu drewna, jego zastosowania i tworzenia nowych kompozytów opartych na drewnie. Realizuje badania zmierzające do wytworzenia nowoczesnych materiałów, udoskonalania technologii produkcji i technik obróbki, prowadzące do osiągnięcia harmonijnego i zrównoważonego rozwoju branży drzewnej oraz wysokiej konkurencyjności polskiego sektora drzewnego na rynku międzynarodowym.

 

Od 2019 roku Łukasiewicz – Instytut Technologii Drewna jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz – trzeciej pod względem wielkości sieci badawczej w Europie, która dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu poprzez „system wyzwań”, w ramach którego grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/, ale także w ponad 50 lokalizacjach – Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce.


UEProjekt ROSEWOOD4.0: „Regionalna sieć Unii Europejskiej na rzecz zrównoważonej mobilizacji drewna i cyfryzacji leśnictwa” otrzymał dofinansowanie z unijnego programu badań i innowacji „Horyzont 2020” w ramach umowy grantowej nr 862681.

Digital Forest Day – cyfrowe narzędzia dla sektora leśno-drzewnego (Zdjęcia: 3)

Digital Forest Day – cyfrowe narzędzia dla sektora leśno-drzewnegoŁukasiewicz – Instytut Technologii DrewnaRegionalna sieć Unii Europejskiej na rzecz zrównoważonej mobilizacji drewna i cyfryzacji leśnictwa

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA