/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
TARTACZNICTWO

Standrew: Wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2021

Standrew

Autor: oprac. red
Źródło: Standrew
Data: 2021-08-16


Standrew SA zaprezentował wyniki za pierwsze półrocze 2021r. Spółka zwiększyła sprzedaż w porównaniu z ubiegłym rokiem, jednak jest ona niższa niż przed pandemią.

Standrew: Wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2021Standrew: Wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2021Fot. D.Jabłoński

Przychody Standrew ze sprzedaży w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021r. wyniosły 8,863 mln zł (2020: 7,425 mln zł wobec 9,779 mln zł w 2019r.). Zysk operacyjny sięgnął 931 tys. zł, zysk netto 626 tys. zł. W 2020r. Było to odpowiednio 415 tys. zł i 100 tys. zł, a w 2019 : 650 tys. zł i 272 tys. zł. Na wynik wpłynęła m.in. otrzymana w II kwartale 2021r. Spółka decyzja PFR o umorzeniu części (45%)c subwencji finansowej.

W II kwartale 2021 r. Spółka skupiała się nad procesami produkcyjnymi i utrzymaniem wysokości sprzedaży oraz rozwijaniem polityki sprzedażowej przez pozyskiwanie nowych odbiorców i rozwijanie nowych kierunków sprzedaży, podwyższając jednocześnie ceny.

Jak ocenia zarząd Standrew, panująca pandemia koronawirusa oraz spowolnienie niektórych procesów gospodarczych w mniejszej skali, ale nadal wpływają negatywnie na działalność spółki w 2021 roku. Wpływ ten przejawia się zwiększeniem kosztów bieżących głównych a zarazem dostępnością towarów. Było to zauważalne podczas zakupów drewna na akcjach systemowych Lasów Państwowych, podczas których spółka odnotowała wzrost cen surowca dębowego nawet o 100% w stosunku do zakupów w na rok 2021 w Portalu Leśno-Drzewnym. Jak zauważono w raporcie finansowym, pomimo dużego popytu towary oraz rosnących cen sprzedaży, wyzwaniem jest utrzymanie stabilności produkcji i dostaw, ze względu na silny wzrost kosztów zakupu surowca, energii elektrycznej, paliw oraz kosztów pracowniczych.

Jak wskazuje zarząd spółki, firma skupia się obecnie na optymalizacji kosztów i działaniach sprzedażowych. W II kwartale 2021 roku oddany został do użytku kompleks suszarniczy składający się z czterech komór o łącznej pojemności 240m3 wraz z placem magazynowym i infrastrukturą. Pozwoli to na obniżenie o 30% kosztów związanych z procesem suszenia i transportu, które wcześniej wykonywane były poprzez usługi w zewnętrznych firmach. Koszt inwestycji wyniósł łącznie około 2.000.000 zł netto.

W dalszym ciągu spółka rozbudowuje system wsparcia STAN_PRO, którego kolejnym etapem jest wdrożenie systemów automatycznych odczytów na poszczególnych gniazdach produkcji co pozwoli na szybkie analizy oraz sprawniejsze zarządzanie magazynem.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz