/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MEBLARSTWO

Forte: Wstępne wyniki finansowe za półrocze 2021

Fabryki Mebli Forte

Autor: oprac. red
Źródło: Fabryki Mebli Forte
Data: 2021-07-21


Zarząd Fabryk Mebli Forte SA przekazał wstępne informacje dotyczące wyników finansowych osiągniętych przez grupę kapitałową w II kwartale oraz I półroczu 2021 roku.

Forte: Wstępne wyniki finansowe za półrocze 2021Forte: Wstępne wyniki finansowe za półrocze 2021Fot. Fabryki Mebli Forte

Zgodnie ze wstępnymi wyliczeniami, przybliżona wartość skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży Grupy Kapitałowej w II kwartale 2021 roku wyniosła 310 mln zł, wobec 154 mln zł w roku ubiegłym, co stanowi wzrost o 101%. W kwocie sprzedaży ujęto wartość sprzedaży poza Grupę nadwyżek płyty meblowej wyprodukowanej przez spółkę zależną Tanne, która wyniosła 40 mln zł w porównaniu z 8 mln zł w tym samym czasie roku ubiegłego.Tak znaczny wzrost sprzedaży w II kwartale 202 r. w stosunku tego samego okresu roku ubiegłego, jest wynikiem kilkutygodniowego przestoju w działalności Grupy Forte w ubiegłym roku, który był spowodowany pierwszym lockdownem.

Szacunkowa wysokość skonsolidowanego wyniku EBIT Grupy Kapitałowej Forte za II kwartał 2021 roku wyniosła 38 mln zł, w stosunku do straty na poziomie 2 mln zł analogicznego okresu 2020 roku.
EBIT za całe I półrocze 2021 roku ukształtował się na poziomie 83 mln zł, w stosunku do 24 mln zł uzyskano w roku ubiegłym.

Szacunkowa wysokość skonsolidowanego wyniku EBITDA Grupy Kapitałowej za II kwartał 2021 roku wyniosła 52 mln zł, w stosunku do 11 mln zł w II kwartale roku 2020 (wzrost o 373%). Poziom wskaźnika zadłużenia finansowego netto Grupy Kapitałowej na koniec II kwartału 2021r. ukształtował się na poziomie ok. 1,1.

Jak informuje zarząd spółki, w II kwartale Grupa wciąż odczuwała negatywny wpływ COVID-19 poprzez trwające całkowite, bądź częściowe lockdowny na rynkach Grupy Forte. Szczególnie uciążliwym był lockdown na rynku niemieckim trwający nieprzerwanie do początku czerwca 2021. Obecnie wszystkie rynki są w pełni otwarte, jednak pojawiające się w poszczególnych krajach informacje o wzrastającej liczbie zachorowań związanych z tzw. wariantem Delta może w następnych miesiącach ponownie negatywnie wpłynąć na obroty Grupy.

W II kwartale 2021r. był widoczny dalszy trend wzrostowy popytu na płytę meblową, dzięki któremu Grupa Kapitałowa sprzedawała całe nadwyżki wyprodukowanej płyty ponad potrzeby własne, po cenach od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wyższych niż w I kwartale 2021r., co miało istotny dodatni wpływ na wynik całej Grupy w II kwartale br. Z drugiej strony w II kwartale bieżącego roku ceny podstawowych surowców (drewno, okucia, folie, kleje) zaczęły istotnie rosnąć, co może mieć negatywny wpływ na rentowność w następnych kwartałach.

Zarząd Grupy informuje, że we wstępnych wynikach za II kwartał 2021 roku ujęto jednorazowo ostrożnościowy odpis w wysokości 10 mln PLN na utratę wartości godziwej nieruchomości komercyjnych, które posiada Grupa Forte. Decyzję podjęto po przeanalizowaniu otrzymanych ofert na sprzedaż w/w aktywów, które istotnie odbiegały od wartości godziwych ujętych w księgach. Zarząd zastrzega, że nie jest to ostatecznie potwierdzona wartość. Obecnie trwa ponowna wycena posiadanych nieruchomości komercyjnych biorąca pod uwagę wartość ich zbycia. Po otrzymaniu nowej wyceny, jeśli różnica vs utworzony odpis aktualizujący będzie istotna, Zarząd poinformuje o tym w osobnym komunikacie.

Zarząd Forte zastrzega, że podane powyżej wyniki finansowe mają charakter szacunkowy i mogą różnić się od danych ostatecznych, które zostaną zaprezentowane w raporcie za II kwartał 2021 roku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz