/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Europejscy przedsiębiorcy zbierają podpisy pod petycją o wprowadzenie zakazu eksportu drewna okrągłego

PIGPD

Autor: oprac. red
Źródło: PIGPD
Data: 2021-06-28


Europejskie firmy zajmujące się przerobem drewna są przeciwne masowemu eksportowi nieprzetworzonego surowca drzewnego. Petycję o wprowadzenie zakazu eksportu drewna okrągłego "Stop Log Exports", która zostanie przedstawiona Komisji Europejskiej, podpisało już ponad 9000 firm, w tym ponad 300 z Polski.

Europejscy przedsiębiorcy zbierają podpisy pod petycją o wprowadzenie zakazu eksportu drewna okrągłegoEuropejscy przedsiębiorcy zbierają podpisy pod petycją o wprowadzenie zakazu eksportu drewna okrągłegoFot. PIGPD

Specjalną petycję o wprowadzenie zakazu eksportu "Stop Log Exports" przygotowała francuska Narodowa Federacja Drzewna. Początkowo petycja skupiała się na eksporcie kłód dębowych, jednak ostatecznie objęła wszystkie rodzaje drewna nieprzetworzonego. Aby wywrzeć presję na rząd francuski, ok. 7.000 tamtejszych tartaków, producentów, odbiorców podpisało petycję. Informacja o akcji  trafiła także do innych krajów europejskich i spotkała się z poparciem,  w wyniku którego rozszerzono działania na poziom europejski. Do zbierania podpisów pod petycją dołączyły organizacje branżowe z Niemiec, Hiszpanii, Słowacji, Bułgarii, Włoch, Holandii a także Polski.

 

Treść petycji: Mówię STOP masowemu eksportowi drewna!

Państwa członkowskie Unii Europejskiej i władze europejskie muszą działać zdecydowanie i szybko, aby uratować przemysł przetwórstwa drewna. Stawką jest przyszłość kluczowego elementu sektora drzewnego, a także odbudowa gospodarki.

Bez dostaw surowca, kryzys będzie miał bezpośrednie konsekwencje dla dalszych powiązanych sektorów (przemysł i rzemiosło, budownictwo i logistyka), które nie będą mogły zaopatrywać się w materiały w Europie i będą uzależnione od importu spoza Europy.

Nie ma wątpliwości, że kryzys w dostawach drewna do tartaków jest tak gwałtowny, jak nigdy dotąd, i będzie się tylko pogłębiał. Nadszedł czas aby obudzić się i przyjąć do wiadomości, że europejskie tartaki będą za chwilę zagrożone zamknięciem i likwidacją, jeśli nie zostaną podjęte działania, aby powstrzymać straty, które mają miejsce w tej chwili.

W 2020r. 18 milionów (m3) kłód drewna iglastego zostało sprzedane poza Europę. Jest to podwojenie ilości w porównaniu z rokiem 2019. W ciągu ostatnich 6 miesięcy ten wypływ surowca wzrósł dwukrotnie. To samo od lat dzieje się w przypadku kłód bukowych i dębowych, powodując spadek europejskiej produkcji. Dotyczy to wszystkich rodzajów drewna, statkami wywożona jest nawet papierówka przeznaczona do produkcji.

Doświadczamy silnego popytu globalnego, który powoduje napięcia w dostawach we wszystkich sektorach. Gwarantem stabilnych ekonomicznie i ekologicznie dostaw na rynek Unii Europejskiej jest jedynie europejski przemysł drzewny. Czy niczego nie nauczył nas epizod z maskami i szczepionkami?

Popyt podmiotów spoza Europy zwiększy się dziesięciokrotnie ze względu na bierność rządów europejskich, decyzję Rosji o wprowadzeniu zakazu eksportu nieprzetworzonego surowca oraz strategię Chin opartą na pozyskiwaniu surowców. Europejscy producenci potrzebują do pracy i napędzania gospodarki zasobów, które są bez ograniczeń plądrowane.

Sytuacja ta dotyczy obecnie wszystkich sektorów (stolarze, firmy budowlane, sprzedawcy detaliczni i firmy handlowe), a problemy z dostawami są odczuwalne we wszystkich krajach. Nie mają oni możliwości zabezpieczenia stabilności dostaw na rynkach międzynarodowych. Zakłócenia w łańcuchach dostaw (pakowanie, transport, itp.) wpływają na sektor logistyczny, jeśli producenci palet nie będą mogli znaleźć potrzebnych im materiałów drzewnych na miejscu. Ta gospodarcza i ekologiczna nonsens aberracja musi się teraz skończyć.

Obecnie Europa wykazuje silną wolę polityczną dotyczącą zmian proekologicznych i ograniczenia emisji CO2. Zakładając, że drewno, jako materiał budowlany przyszłości, pozwoli osiągnąć te cele. Natomiast masowy eksport surowca drzewnego niweczy wszystkie te założenia, emitując przy okazji transportu na drugi koniec świata więcej CO2 niż drzewo zmagazynowało w ciągu swojego życia.

Bez zabezpieczenia dostaw surowców, europejscy producenci nie mogą inwestować i modernizować firm. Europa jest jednym z ostatnich regionów na świecie, który nie posiada strategii waloryzacji swoich zasobów naturalnych. My, firmy zajmujące się przerobem drewna, budujemy poprzez naszą pracą europejski przemysł, który jest taki, jaka powinna być Europa: Nowoczesny, Odpowiedzialny i Zrównoważony.

Służby państw członkowskich i przedstawiciele instytucji europejskich przez 10 lat pozwalały na ten toksyczny proceder. Obecnie znajdujemy się na krawędzi przepaści.

Zezwolenie na eksport europejskiego surowca bez zapewnienia strategicznych i priorytetowych dostaw dla naszego przemysłu jest równoznaczne z:

  • pozbawieniem przemysłu drzewnego samowystarczalności
  • zniszczeniem sektora, który zapewnia lokalne miejsca pracy
  • zagrożeniem dla sektorów rzemiosła, budownictwa, logistyki
  • odwróceniem się od naszych ekologicznych ambicji
  • zaprzepaszczeniem pracy naszych poprzedników i brakiem możliwości zapewnienia naszym dzieciom przyszłości w tej branży.

Przedsiębiorcy, przetwórcy, klienci i użytkownicy, obudźcie się: wasz przemysł drzewny jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. To wy będziecie pisać historię końca lub odrodzenia naszego europejskiego przemysłu drzewnego.

Tu możesz podpisać petycję >>>

Europejscy przedsiębiorcy zbierają podpisy pod petycją o wprowadzenie zakazu eksportu drewna okrągłegoEuropejscy przedsiębiorcy zbierają podpisy pod petycją o wprowadzenie zakazu eksportu drewna okrągłegoFot. PIGPD

Liczba wyświetleń: 7881


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

ciekawe... [3]

Wyobraźmy to sobie... przychodzi klęska (podobna do tej z kornikiem) i nie ma możliwości eksportu. Lokalny przemysł nie jest w stanie zagospodarować nadwyżki drewna, które sobie zgnije w imię ochrony rynku. Nie trzeba zresztą klęski. Wystarczy zawirowanie na rynku sprawiające, że branża zanotuje spadek (już to obserwowaliśmy). Albo inaczej. Mamy na rynku dużych graczy, którzy tylko czekają na taki zakaz. Wtedy to oni będą rządzić i dzielić. To dość oczywiste, taki zakaz to dla wielkich firm jak gwiazdka w maju. I znów będzie larmo, że rodzinne firmy cierpią na brak surowca. Bo export to nie wszystko. Są jeszcze inne czynniki, które zdecydują o kształcie rynku. Petycja sama w sobie może i mogłaby pomóc regulować przepływ drewna, ale jak zwykle trzeba uważać by nie wylać dziecka z kąpielą.

NieChińczyk [22]Odpowiedz na ten komentarz2021-06-29 08:47:17

Zgłoś nadużycie

A co rodzime firmy mają z tego, że wywozi się surowiec za granicę?

A co rodzime firmy mają z tego, że wywozi się surowiec za granicę? Nie chińczyk mówi jakby był z tych co wzięli łapówkę za oddawanie naszego surowca za darmo. Bo doskonale wiemy jak to się w Polsce odbywa. Niemiecki tartak kupuje najwyższej klasy drewno po 110 zł a Polacy zabijają się na aukcjach za 400 zł o krzywe odpady. Obudźcie się My naprawdę nie musimy eksportować surowca bo możemy go przetworzyć a o inne gospodarki to się nie martwmy i nie wymyślajmy co będzie jak przyjdzie kryzys i nie przerobimy drewna, bo będzie jak zwykle i będziemy się przyglądac jak nas grabią, a śmietankę z tego spiją nasze sprzedawczyki z rządów, które mamy od ponad 30 lat.

OL [1]Odpowiedz na ten komentarz2021-07-04 19:50:56

Zgłoś nadużycie

Wyobraźmy sobie.....

właściwie już nie trzeba sobie wyobrażać.... Firmy maja zamówienia a nie mają drewna do realizacji ponieważ masowo jest ładowane do kontenerów, na wagony, potem statkiem do Chin, USA, a nawet Kanady...

Woodec [33]Odpowiedz na ten komentarz2021-07-07 09:41:56

Zgłoś nadużycie

niepotrzebne nie wycinaj niech rośnie

w lasach mają plany dziesięcioletnie, w tym czasie nadejdzie koniunktura

lech [1]Odpowiedz na ten komentarz2021-07-09 12:53:34

Zgłoś nadużycie

Taki zakaz powinien być wprowadzony już dawno. tak jak cło na drewno ...

skandynawskie którym nasz rynek jest zalewany!!.

Marcin [44]Odpowiedz na ten komentarz2021-06-30 11:00:52

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA