/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
EDUKACJA

Kurs brakarzy drewna okrągłego - CZERWIEC 2021

Drewno.pl

Autor: oprac. red
Źródło: Drewno.pl
Data: 2021-06-09


Odbywające się w maju aukcje systemowe na surowiec drzewny kupowany w Lasach Państwowych, zakończyły się kilkudziesięcioprocentowym wzrostem cen. W tych warunkach szczególnej wagi nabiera kwestia prawidłowej weryfikacji jakości i ilości odbieranego drewna, do czego niezbędna jest fachowa wiedza brakarska. Po blisko rocznej przerwie zapraszamy na kolejną edycję kursu brakarzy drewna okrągłego.

Kurs brakarzy drewna okrągłego - CZERWIEC 2021Kurs brakarzy drewna okrągłego - CZERWIEC 2021Fot. D.Jabłoński

Niezmiennie, surowiec drzewny stanowi główne centrum kosztów w tartacznictwie. Rosnące ceny drewna sprawiają, że każda zaoszczędzona złotówka podczas zakupu przekłada się bezpośrednio na zysk przedsiębiorstwa zajmującego się jego przerobem. Dokładne sprawdzenie jakości i ilości drewna dostarczonego do zakładu jest ważnym elementem prowadzenia działalności w tej branży. Z praktyki wynika, że różnice pomiędzy zafakturowaną przez sprzedawcę ceną, a rzeczywistą wartością drewna sięgać mogą nawet kilku tysięcy złotych na pojedynczej dostawie. Brak prawidłowej kontroli jakości surowca powoduje, że firmy przepłacają za kupowane drewno.

Organizowane przez nas kursy brakarskie skierowane są przede wszystkim do osób zajmujących się zakupem drewna z Lasów Państwowych. Oprócz osób związanych z przemysłem drzewnym, uczestnikami naszych kursów są także pracownicy Zakładów Usług Leśnych, urzędów gmin i starostw, którzy muszą np. obliczyć ilość i określić jakość drewna z drzew przeznaczonych do wycinki.

Na naszym kursie brakarskim nauczysz się:
- jak rozpoznawać i mierzyć wady drewna;
- prawidłowo wycenić surowiec drzewny;
- skutecznie przeprowadzić reklamację źle wycenionego drewna okrągłego;
- wykonać szacunek brakarski;
- obliczać miąższość drewna "na pniu", czyli przeznaczonego do wycinki oraz drewna już pozyskanego;
- jak skutecznie zabezpieczyć drewno przed deprecjacją;
- podniesiesz swoje kwalifikacje zawodowe w dziedzinie brakarstwa drewna okrągłego.

Od 01. stycznia 2020r. Lasy Państwowe wprowadziły do stosowania Warunki Techniczne na surowiec drzewny, które określają wymagania jakościowe i wymiarowe dla poszczególnych grup sortymentowych surowca drzewnego oraz m.in. definiują wady drewna i sposób ich pomiaru. Nowe zapisy w praktyce eliminują z użytku Polskie Normy. Od tej samej daty obowiązują również ujednolicone zasady przeprowadzania procedury reklamacji drewna zakupionego w Lasach Państwowych.

NAJBLIŻSZY KURS JUŻ W CZERWCU

Termin 19-25. czerwca 2021r. wybrany został ze względu możliwości realizacji kursu po uwolnieniu obostrzeń pandemicznych oraz możliwości organizatora związanych z udostępnieniem surowca drzewnego niezbędnego do realizacji kursu, a także dostępności instruktorów, sal wykładowych i pokoi hotelowych.

Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę, że w związku z pandemią COVID-19 i dynamicznie zmieniającymi się warunkami i obostrzeniami z nią związanymi, ustalenie kolejnego terminu kursu w chwili obecnej nie jest możliwe.

Koszt szkolenia to 4178,00 zł brutto/os. W cenę szkolenia wliczone jest pełne wyżywienie i zakwaterowanie w hotelu (pokoje 1 os.) oraz komplet materiałów szkoleniowych. Jest to ostatni kurs w tej, niezmienionej od kilku lat cenie. Niestety w związku z rosnącymi cenami hotelu i organizacji, następny kurs będzie kosztował więcej.

Sprawy organizacyjne
Kurs organizowany jest w trybie ciągłym 7 dni.

Zakwaterowanie i część teoretyczna odbędzie się w Pałacu Będlewo, Będlewo ul. Parkowa 1, 62-060 Stęszew (woj. wielkopolskie), www.palacbedlewo.pl
Część praktyczna kursu odbywa się na terenie tartaku oraz na powierzchni leśnej.

Zakwaterowanie w hotelu, pokoje 1 os. z łazienkami. Wyżywienie na terenie hotelu (śniadania, przerwa kawowa z ciastem, obiad, kolacja na ciepło).

Przyjazd uczestników kursu w piątek godziny popołudniowe za dodatkową opłatą (120 zł dodatkowy nocleg + śniadanie, płatne w hotelu) lub w sobotę do godz. 8.00.

Sobota i niedziela zajęcia teoretyczne cały dzień z przerwami na posiłki. Od poniedziałku do piątku zajęcia terenowe od śniadania do przerwy obiadowej (z przerwą na kawę), godziny popołudniowe - zajęcia teoretyczne. Zajęcia prowadzone są przez kilku wykładowców i instruktorów brakarstwa. Ćwiczenia terenowe prowadzone są w grupach (do 10 osób na 1 instruktora).

Materiały szkoleniowe dostarcza organizator kursu. Uczestnicy kursu zobowiązani są do zaopatrzenia się w odpowiednią do warunków pogodowych i pracy w terenie odzież oraz obuwie.

Organizator szkolenia

Organizatorami kursu są Forest Consulting Center - firma zajmująca się szkoleniami i doradztwem w sektorze leśno-drzewnym oraz serwis internetowy branży drzewnej Drewno.pl. 

Forest Consulting Center posiada status Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Niepublicznej Jednostki Oświaty. Tym samym podlega nadzorowi pedagogicznemu z ramienia Ministerstwa Edukacji Narodowej sprawowanemu przez Kuratorium Oświaty.

Forest Consulting Center i Drewno.pl mogą pochwalić się zrealizowaniem kilku cyklów szkoleń dla Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, Nadleśnictw oraz licznych Zakładów Usług Leśnych potwierdzonych referencjami. Od kilku lat prowadzi szkolenia dla branży drzewnej, Szkół Zawodowych, Urzędów Gmin, Zarządów Dróg itp.

Opis kursu brakarzy drewna okrągłego

Zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, organizowany przez nas Kurs brakarzy drewna okrągłego trwa 70 godzin i obejmuje zajęcia praktyczne i teoretyczne. Zajęcia praktyczne odbywają się na terenie tartaku (plac surowca drzewnego: min. 10 gatunków, ponad 100 szt. drewna dłużycowego) oraz na powierzchni leśnej (szacunki drzew stojących, pomiar drewna stosowego). Kurs kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Zdanie egzaminu na poziomie określonym w regulaminie kursu umożliwia otrzymanie III lub II klasy brakarskiej.

Program Kursu obejmuje wiedzę teoretyczną i praktyczną:
- rozpoznawanie gatunków drewna;
- pomiar drewna;
- rozpoznawanie i pomiar wad drewna;
- prawidłową wycenę drewna w poszczególnych sortymentach;
- prawidłowy proces reklamacji drewna;
- metody wykonania szacunków brakarskich;
- zabezpieczenie drewna przed deprecjacją;
- informacje dotyczące rynku drzewnego w Polsce;
- metody przerobu drewna.

Zgłoszenia

Formularz zgłoszeniowy można pobrać tutaj >>>


W razie dodatkowych pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji:
tel. 61 624 34 67, e-mail: biuro@forestcc.pl

Dodatkowych informacji odnośnie spraw organizacyjnych udziela:

Katarzyna Andrzejewska-Jabłońska tel. 601 876 319, e-mail: k.jablonska@drewno.pl

Liczba wyświetleń: 3015


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA