/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Czy unijne sankcje wobec Białorusi wpłyną na branżę drzewną?

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2021-05-28


Unia Europejska zapowiada wprowadzenie sankcji gospodarczych wobec Białorusi. Czy mogą wpłynąć na branżę drzewną?

Czy unijne sankcje wobec Białorusi wpłyną na branżę drzewną?Czy unijne sankcje wobec Białorusi wpłyną na branżę drzewną?Fot. D.Jabłoński

W rekacji na podstępne zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu pasażerskiego w celu aresztowania opozycyjnego dziennikarza, Unia Europejska zapowiedziała wprowadzenie sankcji gospodarczych wobec Białorusi. Jak dotychczas zapowiedziano, działania mają objąć lotnictwo i białoruskie firmy, które finansują reżim Aleksandra Łukaszenki.

Największym zagranicznym partnerem gospodarczym Białorusi jest Rosja, na drugim miejscu znajdują się państwa Unii Europejskiej. Drewno i wyroby z drewna to jedna z trzech podstawowych grup produktów jakie trafiają na unijny rynek. Warto przy tym pamiętać, że handel surowcem drzewnym jest na Białorusi zmonopolizowany przez państwo, do którego należy również znacząca część zakładów przetwarzających drewno.

W latach 2015-2019 dzięki szeroko zakrojonemu, specjalnemu programowi modernizacji przemysłu drzewnego finansowanemu przez białoruski rząd oraz zagranicznym inwestycjom w tej branży, ilość surowca drzewnego przetwarzanego na Białorusi wzrosła z ok. 10 mln do 15,7 mln m3. W tym samym czasie eksport wyrobów przemysłu drzewnego podwoił się, osiągając wartość 2,3 mld USD, a jego udział w całkowitym eksporcie Białorusi wzrósł o 60% - z 4,3% do 6,9%. Eksport paneli drewnopochodnych w tym okresie podwoił się, osiągając poziom 529 milionów dolarów., a eksport mebli wzrósł o 70% do 572 milionów USD. Sprzedaż zagraniczna produktów przemysłu celulozowo-papierniczego wzrosła o 120% do 268 milionów USD. Silny wzrost produkcji i eksportu przekłada się na udział sektora drzewnego w PKB Białorusi. Wzrósł on z 2,4% w 2015r. do prawie 4,6% w 2019r.

Unijne uderzenie w białoruski sektor drzewny bezsprzecznie dla rządu Łukaszenki będzie bolesne. Niestety, jeśli do niego dojdzie, nie pozostanie bez negatywnego wpływu na branżę drzewną państw Unii Europejskiej. Szczególnie mocno dotyczyć on będzie Polski.

Eksport tarcicy z Białorusi do krajów UE - 2019r.Eksport tarcicy z Białorusi do krajów UE - 2019r.Fot. Drewno.pl

Tylko w 2019r. na unijny rynek trafiło 3,164 mln m3 białoruskiej tarcicy, (wzrost o 10% wobec roku poprzedniego). Jednym z czołowych odbiorców jest Polska, która w 2019r. sprowadziła z Białorusi ponad 467 tys. m3 tarcicy, o 81% więcej niż w roku poprzednim. Nieznacznie mniej tarcicy sprowadzono w 2020r.

Białoruś jest również jednym z głównych zagranicznych dostawców surowca drzewnego dla polskich zakładów produkcyjnych, zwłaszcza w zakresie drewna średniowymiarowego. W 2019r. do Polski trafiło ponad 133 tys. m3 surowca drzewnego stanowiącego ok. 15% całości zaimportowanego do kraju drewna okrągłego. W 2020r. ilość ta wzrosła o ok. 60%. Białoruś posiada również wysoki udział w ilości importowanych do Polski płyt drewnopochodnych wykorzystywanych w produkcji mebli i budownictwie.

Liczba wyświetleń: 3271


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA