/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Elektronarzędzia do obróbki drewna

Narzędzia do obróbki drewna – co wybrać? Poradnik

Autor:
Źródło: Empik
Data: 2021-03-30


Przygotowując miejsce do prac stolarskich lub kompletując skrzynkę narzędziową, warto zaopatrzyć się w dobre narzędzia do obróbki drewna. Wybór jest ogromny, a jedynym ograniczeniem jest fantazja majsterkowicza. Oto poradnik, w którym znajduje się wszystko, co niezbędne do podjęcia decyzji.

Narzędzia do obróbki drewna – co wybrać? PoradnikNarzędzia do obróbki drewna – co wybrać? PoradnikFot. Empik

Jakie są podstawowe narzędzia do obróbki drewna?

Przede wszystkim dzieli się je ze względu na rodzaju wykorzystanej siły. Wyróżnić można sprzęty:

  • Ręczne,
  • Elektryczne,
  • Pneumatyczne.

W zasadzie do przydomowego warsztatu najlepszym wyborem będą te z dwóch pierwszych kategorii.

Wśród akcesoriów ręcznych dominujące miejsce mają młotki, dłuta, piły i papier lub kostki do szlifowania. Przy ich użyciu można wykonać większość prac stolarskich, jednak trzeba pamiętać, że metody manualne wypierane są przez elektronarzędzia do obróbki drewna. Zapewniają szybszą i bardziej precyzyjną pracę szczególnie na większych powierzchniach. Nie wymagają też przykładania tak dużej siły.

Elektryczne narzędzia do obróbki drewna – przydatne pozycje

W zasadzie istnieje kilka podstawowych przedmiotów, którymi wykonuje się prace stolarskie. Są to:

  • Wiertarko-wkrętarki,
  • Piły tarczowe,
  • Szlifierki,
  • Wyrzynarki.

Tworzenie konstrukcji lub jakiekolwiek inne prace w drewnie bazują właśnie na tych urządzeniach. Co istotne, każdy z powyższych sprzętów może być zasilany akumulatorowo lub sieciowo. Dla osób ceniących sobie mobilność, najlepsze będą elektryczne przyrządy do obróbki drewna w formie bateryjnej. Najlepiej nabyć je w kompatybilnym zestawie, by wymieniać między nimi akumulatory.

Jaki osprzęt do elektronarzędzi wybrać?

Można powiedzieć, że jest to jeszcze ważniejsza kwestia niż wybór samych sprzętów elektrycznych. Wyrzynarka i piła tarczowa nie będą zapewniały skutecznego cięcia, jeśli zęby osprzętu nie będą dostosowane do materiału i oczekiwanego efektu. Podobnie jest z każdym innym produktem.

Do drewna potrzebne są przede wszystkim dobre wiertła. Wybór jest szerok:i od akcesoriów uniwersalnych, przez płaskie, łopatkowe, świdry, otwornice i fazowniki. Wybiera się je pod kątem rodzaju drewna i potrzeby dokonania otworu lub nawiertu. Ich skuteczność wyparła narzędzia do ręcznej obróbki drewna, mimo że wielu rodzajów wierteł można używać w sprzętach manualnych.

Wybierając tarcze do pilarki, należy zwrócić uwagę na liczbę zębów. Produkty z mniejsza ich liczbą, z przedziału 24-30 będą wykonywały szybkie cięcie z jednoczesnym odprowadzaniem sporych wiórów. Trudno jednak wtedy o dokładność. Dlatego do prac nastawionych na efekt wizualny zaleca się osprzęt z liczbą zębów 40-60. Można nimi też przecinać tworzywa sztuczne.

Narzędzia do drewna – podsumowanie

Lepiej wyposażyć się w mniejszą ilość sprzętów i akcesoriów do nich, a postawić na jakość, niż męczyć się ze słabymi i najtańszymi produktami. Praca w drewnie wymaga precyzji, a tę zapewnią umiejętności i właściwie dobrane narzędzia. Wybierz dobre sprzęty i ciesz się pracą w warsztacie!


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA