/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PAPIER i CELULOZA

Blokada Kanału Sueskiego może wpłynąć m.in. na światowy rynek celulozowo-papierniczy

Drewno.pl

Autor: oprac. red
Źródło: Drewno.pl
Data: 2021-03-29


Zator jaki powstał po zablokowania Kanału Sueskiego przez kontenerowiec "Ever Given" przyczynia się do wielu problemów w łańcuchach dostaw globalnej gospodarki. Wśród branż, które mogą ucierpieć wymieniany jest sektor celulozowo-papierniczy czy meblarski.

Blokada Kanału Sueskiego może wpłynąć m.in. na światowy rynek celulozowo-papierniczyBlokada Kanału Sueskiego może wpłynąć m.in. na światowy rynek celulozowo-papierniczyFot. Pierre Markuse, CC BY 2.0

Już przed blokadą Kanału Sueskiego, firmy korzystające z transportu morskiego zmagały się z brakami kontenerów. Tymczasem w korku jaki powstał po obu stronach kanału czeka (stan na 28.03.2021r.) ok. 400 statków. Dziesiątki kolejnych skierowane zostały na okrężną trasę wokół Afryki, co wydłuża ich trasę o 15.000 mil morskich, na których pokonanie potrzeba dodatkowych dwóch tygodni. Oznacza to dziesiątki tysięcy "zablokowanych" kontenerów i opóźnienia w dostawach - zarówno gotowych wyrobów jak i surowców do ich produkcji. Eksperci zgadzają się, że zator nie mógł pojawić się w gorszym momencie.

Na początku ubiegłego tygodnia, tuż przed wypadkiem "Ever Given", brazylijski koncern papierniczy Suzano SA, poinformował o mogących wystąpić na światowych rynkach problemach z dostępnością papieru toaletowego, spowodowane kłopotami z dostawami ścieru drzewnego służącego do jego produkcji. Brazylia jest największym na świecie dostawcą masy celulozowej, a sama firma Suzano odpowiada za około jedną trzecią światowych dostaw pulpy używanej do produkcji papieru toaletowego.

Zakłócenia na rynku transportu morskiego wywołane ogromnym popytem na kontenery z Chin, trwają od miesięcy. Jednak, jak wskazuje Walter Schalka, dyrektor generalny Suzano SA, firma od początku marca obserwuje gwałtowny wzrost problemów z dostępnością przewozów. Ruch w portach uległ osłabieniu, koszty transportu wzrosły, a terminy dostaw wydłużyły się. Blokada Kanału Sueskiego tę sytuację znacząco pogorszy.

O opóźnieniach w dostawach informują również firmy z branży wyposażeniem wnętrz i mebli działające w USA. Na występujące wcześniej zatory w portach, zwłaszcza w południowej Kalifornii będącej kluczowym miejscem odbioru kontenerów z Azji, nałożą się kolejne problemy. Niektórzy klienci na tym rynku otrzymują sygnały o opóźnieniach dostaw zamówionych mebli nawet o kilka miesięcy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA