/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TARTACZNICTWO

Rosja planuje zakazać eksportu drewna okrągłego i nieprzetworzonej tarcicy

Autor: oprac. red
Źródło: WRI
Data: 2021-02-15


Rosyjski rząd planuje od 2022r. wprowadzić całkowity zakaz eksportu nieprzetworzonego surowca drzewnego oraz ograniczyć eksport "surowej" tarcicy iglastej.

Rosja planuje zakazać eksportu drewna okrągłego i nieprzetworzonej tarcicyRosja planuje zakazać eksportu drewna okrągłego i nieprzetworzonej tarcicyFot. D.Jabłoński

Prezydent Rosji, Władimir Putin zaproponował nową ustawę, na mocy której od 1. stycznia 2022r. zakazany będzie eksport kłód drewna iglastego i drewna liściastego o wysokiej wartości. W praktyce oznacza to zakaz wywozu surowca tartacznego.

Jak informuje Wood Resources International, w 2020r. Rosja wyeksportowała ok. 15 mln m3 kłód, co stanowiło prawie 12% drewna okrągłego będącego w obrocie międzynarodowym na całym świecie. Nowe przepisu mogą zatrzymać znaczną część tego handlu.

Rosyjski rząd rozważa również nowe regulacje mające na celu ograniczenie eksportu "surowej" czyli szorstkiej i niesuszonej tarcicy iglastej. Wejście w życie tego przepisu również ma mieć miejsce w przyszłym roku.

Nowe prawo ma przyczynić się do wzrostu poziomu przetwórstwa drewna realizowanego przez rosyjski przemysł drzewny i tworzenia przez ten sektor wyższej wartości dodanej. Zakaz eksportu drewna okrągłego pozwoli również na lepsza kontrolę nielegalnego pozyskania drewna, jakie na masową skalę odbywa się na rosyjskim Dalekim Wschodzie, głównie przy granicy z Chinami.
Przewiduje się, że zakaz eksportu surowca będzie napędzał rosyjskie inwestycje w nowe zdolności produkcyjne w zakresie tarcicy, ale również na silniejsze zainteresowanie rosyjskich przedsiębiorstw rozbudową zdolności przerobowych w zakresie suszarnictwa, strugania oraz produkcji pelletu.

Nowe prawo najprawdopodobniej zostanie zatwierdzone w drugim kwartale tego roku. Jeśli zostanie uchwalone, to początkowo w największym stopniu wpłynie na handle pomiędzy Rosją i Chinami, które są największym importerem rosyjskiego drewna, również w postaci kłód.

W dłuższej perspektywie, nowe rosyjskie przepisy wpłynąć mogą na globalny rynek drewna poprzez zwiększony popyt na drewno okrągłe wyższej jakości ze strony chińskich nabywców, co może spowodować wzrost cen surowca tartacznego na świecie oraz wzrostem zapotrzebowania Chin na odpady drzewne (trociny). W dłuższej perspektywie oczekiwać można, że Chiny ewoluować będą od importu drewna okrągłego do importu tarcicy, co pozwoli tartakom w Europie i Rosji na zwiększenie dostaw na ten rynek. Z kolei rosyjska tarcica po wysuszeniu będzie mogła aktywniej konkurować na światowych rynkach.

Liczba wyświetleń: 3562


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA