/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PAPIER i CELULOZA

International Paper sprzedaje zakład w Kwidzynie

Autor: oprac. red
Źródło: International Paper
Data: 2021-02-12


Amerykańska grupa International Paper zawarła umowę sprzedaży fabryki celulozy i papieru w Kwidzynie. Nabywcą jest austriacka Grupa Mayr-Melnhof.

International Paper sprzedaje zakład w KwidzynieInternational Paper sprzedaje zakład w KwidzynieFot. International Paper

Na początku grudnia minionego roku, International Paper ogłosiło zamiar wyodrębnienia ze swojej działalności produkcji papierów drukarskich i przekształcenia jej w samodzielną spółkę notowaną na amerykańskiej giełdzie. Samo IP ma z kolei skoncentrować się na działalności w zakresie produkcji opakowań z tektury falistej i włókien chłonnych. Sprzedaż polskiej spółki zapewni International Paper spory zastrzyk środków pieniężnych, ale nie wpływa na plany dotyczące ogłoszonego podziału.

Wartość transakcji ustalona została 670 mln euro, które Mayr-Melnhof Karton AG zapłaci gotówką. Austriacy przejmą również zobowiązania związane z tytułu użytkowania i leasingu operacyjnego wycenione na 33 mln euro. Zamknięcie transakcji planowane jest na trzeci kwartał 2021r.

International Paper jest obecny w Polsce od 1992r. kiedy nabył 80% udziałów w Zakładach Celulozowo-Papierniczych w Kwidzynie. Po nabyciu pozostałych udziałów spółki jej nazwa została zmieniona na International Paper Kwidzyn sp. z o.o. Przez blisko 30 lat zainwestowano w zakład prawie 1 mld USD. Obecnie fabryka w Kwidzynie to celulozownia o rocznej zdolności produkcyjnej 400.000 ton oraz cztery linie produkcyjne do produkcji papieru i kartonu: maszyna do produkcji tektury FBB o rocznej wydajności 260.000 ton, dwie maszyny do produkcji papieru UWF o łącznej wydajności 410.000 ton, czwartą z maszyn jest niedawno oddana do użytku linia produkcji papieru siarczanowego MF kraft o zdolności produkcyjnej rzędu 75.000 ton rocznie. W zakładzie pracuje około 2300 osób. W 2020 roku spółka osiągnęła przychody na poziomie 510 mln euro i uzyskała wynik EBITDA w wysokości ok. 92 mln euro.

Kilka lat temu International Paper zaangażował się w organizację w północno-zachodniej Polsce plantacji drzew szybkorosnących. Przedsięwzięcie jest prawdopodobnie największym tego typu projektem w Europie. Jego celem było stworzenie w pełni zintegrowanego systemu dostaw biomasy na cele energetyczne. Koncepcja plantacji opierała się na dzierżawie gruntów rolniczych i uprawie na nich szybko rosnących topoli hybrydowych o krótkiej trzy i czteroletniej rotacji.

Jak poinformował koncern Mayr-Melnhof, transakcja jest częścią strategii, zmierzającej do rozwoju w sektorze papierniczym. Jak wskazano, przejęcie polskiej fabryki pozwoli na wzmocnienie pozycji konkurencyjnej Grupy Mayr-Melnhof w porównaniu z dwoma liderami działającymi na europejskim rynku tektury z włókien pierwotnych (FBB) dzięki innowacjom w zakresie zrównoważonych produktów i szerszej ofercie usług, wejście w atrakcyjny segmentu opakowań z włókien elastycznych, oraz wejście w segment cienkiego papieru niepowlekanego (UWF) za pośrednictwem uznanego i taniego producenta. Dodatkowo grupa zamierza wykorzystać korzystną pozycję kosztową do dalszego rozwoju produkcji tektury FBB i innych klas opakowań oraz skorzystać z potencjału synergii z dotychczasową działalnością.

-Nabycie International Paper w Kwidzynie doskonale uzupełnia naszą dotychczasową działalność w zakresie produkcji kartonu. Umożliwia grupie Mayr-Melnhof KArton wprowadzanie innowacji w zakresie bardziej zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych na rosnącym rynku tektury z włókien pierwotnych i stwarza atrakcyjne nowe perspektywy dzięki integracji produkcji masy celulozowej i papieru w jednym zakładzie w Europie, co daje nam przewagę kosztową - ocenia Peter Oswald, CEO grupy Mayr-Melnhof.

Początki działalności koncernu Mayr-Melnhof sięgają 1888r. i związane są z produkcją tektury. Od 1995r. firma zaczęła intensywnie realizować strategię ekspansji poprzez akwizycję, która realizowana jest do dnia dzisiejszego. W 2020r. Grupa MM przejęła fińską firmę Kotkamills Group Oyj. Obecnie do Grupy Mayr-Melnhof należy 50 zakładów produkcyjnych w 20 krajach (w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej), które łącznie zatrudniają ponad 10.000 pracowników. Skonsolidowane roczne przychody ze sprzedaży to ok. 2,5 mld euro.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA