/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁOWE ODPYLANIE

Przemysłowe odpylanie czyli cztery kroki do ekoinnowacji

Autor: dr Małgorzata Wnorowska, Radosław Gliński
Źródło: NESTRO
Data: 2021-02-08


Słowo innowacja nabiera nowego znaczenia w obliczu coraz wyższych wymagań ekologicznych stawianych przedsiębiorstwom drzewnym i meblarskim. Czy wydatki związane z ekologią mogą przełożyć się na wzrost konkurencyjności firmy i jej lepszą efektywność? Tak, jeśli będą one realizowane w ramach spójnej idei ekoinnowacji poprzez zastosowanie przemysłowego odpylania – przekonuje firma Nestro ze Starego Olesna.

Przemysłowe odpylanie czyli cztery kroki do ekoinnowacjiPrzemysłowe odpylanie czyli cztery kroki do ekoinnowacjiFot. Nestro

Ekoinnowacje są ważnym czynnikiem warunkującym rozwój w przemyśle meblowym i drzewnym: podnoszą bezpieczeństwo, jakość i wydajność zakładów produkcyjnych, obniżając jednocześnie ich negatywny wpływ zarówno na środowisko naturalne, jak i na środowisko pracy. Te - wydawałoby się wzniosłe idee - mogą przynieść również wymierne korzyści finansowe firmie. Ekoinnowacje mają bowiem przełożenie na wzrost dochodowości zakładu i obniżenie kosztów jego utrzymania. Oto cztery obszary wdrożenia ekoinnowacji.

Przemysłowe odpylanie czyli cztery kroki do ekoinnowacjiPrzemysłowe odpylanie czyli cztery kroki do ekoinnowacjiFot. Nestro

Krok pierwszy – zmniejszenie wykorzystania energii

Zmniejszenie zużycia energii to pożądany efekt w odpylaniu przemysłowym, szczególnie przy rosnących kosztach energii i wymaganiach związanych z redukcją CO2. W wielu zakładach wciąż funkcjonują maszyny odpylające starszego typu, o niskiej wydajności, często pracujące na poziomie 50% swoich pierwotnych możliwości. Generują one wysokie koszty za energię niezbędną do ich zasilania.

Dlatego Nestro wprowadziło w 2020 roku darmowy program do doboru wentylatorów, konfugurator dostępny jest na stronie: https://www.nvselection.com. Firma wprowadziła również kolejne nowe energooszczędne wentylatory przeznaczone do mniejszych i średnich zakładów stolarskich meblowych, gdzie nie pracuje się tak intensywnie i nie są one mocno eksploatowane.
Są to wentylatory typu Classic USC-SFN i mocach od 4 do 11kW z wydajnościami w granicach od 5100 do 10 350m3/h. Spirale wentylatorów zostały wykonane z blachy o grubości 4mm a wirnik ze stali o podwyższonej wytrzymałości na zginanie zapewniającej wydłużoną żywotność.

Zainstalowanie nowoczesnych wentylatorów i linii do odpylania to inwestycja, która zwróciłaby się po kilku latach pracy zakładu, szczególnie że nowa generacja maszyn odpylających to rozwiązania zużywające minimalną ilość energii przy maksymalnej wydajności, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Trwanie przy starych maszynach na dłuższą metę musi generować straty.

Przemysłowe odpylanie czyli cztery kroki do ekoinnowacjiPrzemysłowe odpylanie czyli cztery kroki do ekoinnowacjiFot. Nestro

Krok drugi – poprawa jakości stanowisk pracy

Oczywistą sprawą w przypadku stanowisk pracy w zakładach przemysłowych jest bezpieczeństwo. W zakładach meblarskich, drzewnych czy stolarskich priorytetem numer jeden jest przemysłowe odpylanie niebezpiecznych pyłów i usuwanie odpadów. W świetle restrykcyjnych wymagań związanych choćby z emisją pyłów na stanowiskach pracy, które są uznawane nawet za rakotwórcze, halach, w których pracują ludzie, a zdrowie pracowników musi być priorytetem dla każdego przedsiębiorcy. Prawidłowo zaprojektowane maszyny odciągowe nowej generacji pozwalają poprawić jakość powietrza w otoczeniu poprzez ograniczenie pyłu resztkowego poniżej poziomu 0,1 mg/m3, co jest porównywalne z poziomem zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu biurowym, w którym pracuje duża kserokopiarka.
Choroby związane z dużym zapyleniem powietrza (np. pylica, astma oskrzelowa) to największe zagrożenie dla pracowników. Ale poprawa warunków na stanowisku pracy to nie tylko ochrona zdrowia pracownika. Niezwykle istotne jest także efektywne i produktywne wykorzystywanie jego możliwości. Dlatego Nestro przygotowało i wprowadziło na rynek zadaszenia nad kontenerami aby transport odpadu odbywał się automatycznie i bezobsługowo, z uwagi na to że nie wszystkie zakłady mogą spalać odpady poprodukcyjne i coraz więcej z nich musi oddawać je do spalarni odpadów. W tej sytuacji silosy nie są pożądanym rozwiązaniem, bo nie ma sensu tego magazynować. Stąd coraz więcej systemów zadaszeń, z automatyką procesu zapełniania i zarządzania odbiorem odpadów.

Jeśli firma zoptymalizuje wszystkie elementy procesu produkcji, wówczas podnosi się całościowa wydajność firmy. Efektywne i produktywne wykorzystywanie czasu pracy jest o wiele ważniejsze niż szybkość jej wykonywania. Nie chodzi o to, by pracownicy pracowali szybko, ale mądrze.

Najważniejsze cechy ekoinowacyjnych rozwiązań w przemysłowym odpylaniu to: zmniejszenie wykorzystania energii o min. 20% ,

zwiększenie sprawności wentylatorów >84%,

redukcja hałasu < 76dB ,

zapobieganie dalszemu obciążaniu środowiska, poprawa jakości powietrza w otoczeniu poprzez ograniczenie pyłu resztkowego poniżej 0,1mg/m3.

 

Przemysłowe odpylanie czyli cztery kroki do ekoinnowacjiPrzemysłowe odpylanie czyli cztery kroki do ekoinnowacjiFot. Nestro

Krok trzeci– redukcja hałasu

Myśląc o zanieczyszczeniach przemysłowych, pierwszym skojarzeniem jest zanieczyszczenie powietrza. Czystość powietrza to jednak nie jedyny sposób na redukcję negatywnego wpływu na środowisko naturalne i środowisko pracy. Trzeba również pamiętać o "noise polution", czyli zanieczyszczeniu hałasem.

Maszyny do obróbki oraz urządzenia odciągowe starszego typu, stosowane w fabrykach przemysłu drzewnego generowały ogromną ilość hałasu, który negatywnie wpływał zarówno na środowisko pracy, jak i na otoczenie w okolicy zakładu. Same tylko wentylatory transportowe w odciągach potrafiły wytwarzać hałas na poziomie 90 decybeli. Jest to poziom niebezpieczny dla zdrowia, który może prowadzić do osłabienia słuchu, jeśli nie stosuje się słuchawek ochronnych. Ekoinnowacyjne rozwiązania za zakresu przemysłowego odpylania, zmniejszające poziom hałasu w zakładach meblowych, drzewnych czy stolarniach są obecnie bardzo pożądane. Obniżenie poziomu hałasu jest niezbędne w przypadku zakładów zlokalizowanych w sąsiedztwie innych firm i zabudowań mieszkalnych, jak i wówczas gdy zakład znajduje się w pobliżu lasu lub siedlisk ptaków np. na obszarach Natura 2000. Przykładem takich wymagań mogą być zakończone inwestycje w odpylaniew zakładach meblowych w Polsce, gdzie firmie NESTRO udało się uzyskać poziom hałasu poniżej 76 decybeli (przy pracującej maszynie odpylającej).

Przemysłowe odpylanie czyli cztery kroki do ekoinnowacjiPrzemysłowe odpylanie czyli cztery kroki do ekoinnowacjiFot. Nestro

Krok czwarty – zagospodarowanie odpadów

Kolejnym krokiem we wdrażaniu ekoinnowacji w zakresie przemysłowego odpylania w zakładach drzewnych jest zagospodarowanie odpadów, poczynając od ich transportu, po magazynowanie na następnie zutylizowanie (spalanie).

Dlatego NESTRO wprowadziło na rynek we wrześniu 2019 roku nowe silosy typu „NBS” o średnicy 5,2 m i kubaturach od 101 do 203 m3, stawiane na budynkach kotłowni oraz silosów typ „NBS-WS” o kubaturach od 118 do 220 m3, stawianych na konstrukcjach stalowych. Silosy te jako nieliczne na rynku polskim posiadają kompletne dokumentacje obliczeń statyki i wytrzymałości, obliczenia ciśnień wyjątkowych podczas wybuchu oraz obliczenia nośności silosu. Są one wykonane zgodnie z wymaganiami dyrektywy ATEX. Silosy, co istotne, przystosowane są do przechowywania materiału poprodukcyjnego o ciężarze aż do 3,8kN/m3 oraz spełniają parametry Pmax 9,0.

Firma NESTRO od 43 lat zajmuje się tworzeniem ekoinnowacyjnych systemów przemysłowego odpylania pyłów oraz trocin z maszyn stolarskich i centrów obróbczych. Inżynierowie firmy uważają, że warto uzmysłowić i pokazać przedsiębiorcom zasadność stosowania takich systemów oraz to, jaką pełnią rolę w zakładach. Warto zatem bliżej przyjrzeć się tego typu przedsięwzięciom.

Warto również odwiedzić uruchomiony 1.02.2021 sklep internetowy https://store.nestro.pl/ dla Klientów na terenie Polski . Dla pierwszych Klientów na terenie Polski 10% rabatu na wszystkie produkty oraz darmowa dostawa przy zamówieniach powyżej 1200 zł netto obowiązuje do 31.03.2021. Asortyment w sklepie zwłaszcza w obszarze części serwisowych, będzie systematycznie poszerzany. Nie zapominamy również o stałych Klientach , dla których w tych dniach także mamy przygotowane niespodzianki, do każdego złożonego zamówienia w sklepie.

NESTRO PPHU Sp.z o.o.

Ul. Kolejowa 2,   46-300 Stare Olesno

Tel: +48 34 35053 10 

www.nestro.pl    info@nestro.pl

Przemysłowe odpylanie czyli cztery kroki do ekoinnowacji (Zdjęcia: 6)

Przemysłowe odpylanie czyli cztery kroki do ekoinnowacjiPrzemysłowe odpylanie czyli cztery kroki do ekoinnowacjiPrzemysłowe odpylanie czyli cztery kroki do ekoinnowacjiPrzemysłowe odpylanie czyli cztery kroki do ekoinnowacjiPrzemysłowe odpylanie czyli cztery kroki do ekoinnowacji

Liczba wyświetleń: 2918


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA