DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Rynek mebli na świecie - prognoza 2004

Autor:
Źródło: IHB
Data: 2004-07-05


CSIL Centre for Industrial Studies (MilanWłochy), ogłosiło prognozę dotyczącą światowego rynku mebli na rok 2004.

CSIL ocenia, że światowa produkcja mebli jest warta około 200 mld dolarów. Głównymi producentami są takie państwa jak: USA, Włochy, Niemcy, Japonia, Wielka Brytania, Kanada oraz Francja. Łącznie wytwarzają one 61% światowej produkcji mebli. Produkcja mebli wszystkich krajów rozwiniętych posiada łacznie 77% udział w rynku.

Ostatnie inwestycje w nowe zakłady produkcyjne zostały zaplanowane i zrealizowane z założeniem sprzedaży eksportowej. Szczególny wzrost produkcji zanotowany został w Chinach i Polsce. Wśród państw rozwijających się (posiadających łacznie 23% udziału w światowej wartości produkcji mebli) przodują Chiny posiadajace 9% udział w światowym rynku.

Głównymi importerami mebli na rynku światowym są USA, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Japonia i Kanada. W latach 1995-2002, import USA wzrósł z 6,5 mld do 16,7 mld dolarów, a Wielkiej Brytanii z 1,7 mld do 4.2 mld dolarów. Rynek francuski, japoński i kanadyjski odnotowały niewielkie wzrosty.

Główni eksporterzy to Włochy, Chiny, Niemcy, Kanada, Polska i USA. Wiodącym eksporterem pozostają Włochy, ale wartość włoskiego eksportu pozostaje stała na pozoiomie ok. 8 mld dolarów, podczas gdy eksport realizowany przez Chiny, Kanadę (do 2000) i Polskę wzrósł znacznie. Największy wzrost w eksporcie w latach 1995-2002 zanotowały Chiny (obecnie ok. 5 mld dolarów).

Relacja pomiędzy wartością importu mebli, a ich konsumpcją wzrosła z 18,5% w 1995r. do 28,5% w 2002 - główną przyczyną takiej zmiany jest wzrastający stopień otwartości rynków mebli w ciągu ostatniej dekady. Jest to najważniejszy bodziec w światowym handlu meblami, szczególnie widoczny w USA, które posiadają deficyt w handlu meblami na poziomie 14 mld dolarów rocznie.

W latach 1995-2002 na liście największych światowych eksporterów mebli zaszły zmiany. Pierwsze miejsce utrzymały Włochy, na miejsce drugie (z dziesiątego) awansowały Chiny, miejsce czwarte zajmuje Kanada (z piątego), piąte miejsce należy do Polski (z ósmego), szóste USA (spadek z trzeciego).

Prognoza dla międzynarodowego rynku mebli przewiduje na 2004r. szybki wzrost. Wartość międzynarodowego handlu meblami prawdopodobnie wzrośnie o 9% , co odpowiada ok. 4% wzrostowi światowej produkcji mebli. W USA i Kanadzie wzrost zakupów mebli wyniesie prawdopodobnie ok 3%, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech - 2% oraz 1% w Japonii. W Grecji, Chorwacji, Czechach, Rumunii, Rosji, Słowacji i Słowenii wzrost powinien przekroczyć 3%, podobnie w Chinach, Indiach, Indonezji, Tajlandii oraz Chile. W pozostałych państwach zakupy powinny utzrymać się na nezmienionym poziomie. Z powodu zdrowych podstaw wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych oraz pierwszymi oznakami poprawy koniunktury w Niemczech i Japonii, równie pozytywne są widoki na przyszłe lata - oczekiwany jest dalszy wzrost popytu na meble.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz