/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MEBLARSTWO

Fabryki Mebli Forte podały wstępne wyniki za IV kwartał 2020

Fabryki Mebli Forte

Autor: oprac. red
Źródło: Fabryki Mebli Forte
Data: 2021-02-03


Jednemu z największych producentów mebli w Polsce udało się zakończyć rok na poziomie niewiele odbiegającym od wyników roku poprzedniego.

Fabryki Mebli Forte podały wstępne wyniki za IV kwartał 2020 Fabryki Mebli Forte podały wstępne wyniki za IV kwartał 2020 Fot. Fabryki Mebli Forte

Zgodnie ze wstępnymi wyliczeniami przybliżona wartość skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży Grupy Kapitałowej Fabryki Mebli Forte SA w IV kwartale 2020 roku wyniosła 382 mln zł (w tym 25 mln zł stanowiła sprzedaż poza Grupę nadwyżek płyty meblowej wyprodukowanej we własnym zakładzie spółki z Grupy Kapitałowej, tj. TANNE Sp. z o .o.). Dla porównania w 2019 roku sprzedaż w tym okresie sięgnęła 337 mln zł (w tym 19 mln zł stanowiła sprzedaż płyty poza Grupę).

Narastająco po czterech kwartałach 2020 roku przychody ze sprzedaży Grupy Kapitałowej wyniosły 1,159 mld zł, wobec 1,177 mln zł w 2019 roku (spadek o 1,4%).

Szacunkowa wysokość skonsolidowanego wyniku EBITDA Grupy Kapitałowej za IV kwartał 2020 roku wyniosła 82 mln zł, w stosunku do 47 mln zł w IV kwartale roku 2019 (wzrost o 74%).
Wysokość skonsolidowanego wyniku EBITDA za cały 2020 rok wyniosła 199 mln zł, w stosunku do 141 mln zł w 2019r. (wzrost o 41%).

Zarząd spółki poinformował, że w pozostałych kosztach operacyjnych ujęto in minus kwotę 2,3 mln zł z tytułu częściowego rozwiązania rezerwy utworzonej uprzednio na przyszłe kary konwencjonalne wynikające z opóźnień dostaw do klientów w III kwartale 2020r. Rezerwa została rozwiązana na skutek porozumień z klientami.

Spółka odczuła pozytywny wpływ wynikający z osłabienia PLN wobec EUR w roku 2020 vs roku 2019, powyżej poziomów zabezpieczonych przez spółkę polityką korytarza opcyjnego w wynikach za 2020r. Wyniósł on 17 mln zł r., z czego w samym IV kwartale 2020r. wpływ ten sięgnął 9 mln zł.

Mając na uwadze aktualną sytuację epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 Zarząd Spółki informuje, że począwszy od miesiąca lipca 2020 wszystkie zakłady i spółki z Grupy pracują w pełnym wymiarze godzin przy pełnym obłożeniu zamówieniami. Do dnia publikacji raportu, w żadnej ze spółek z Grupy i w żadnym zakładzie produkcyjnym nie wstrzymano pracy z powodu pandemii.

Jednocześnie biorąc pod uwagę pogarszającą się z dnia na dzień sytuację epidemiologiczną w całej Europie, która skutkuje pełnymi lookdown ami na głównych rynkach zbytu spółki (min. kraje DACH), zarząd grupy widzi realne i istotne zagrożenie, które może mieć negatywny wpływ na jej działalność w I kwartale 2021, zarówno pod względem utrzymania płynności produkcji, jak i ciągłości dostaw do odbiorców w Europie.

Poziom wskaźnika zadłużenia finansowego netto Grupy Kapitałowej na koniec IV kwartału 2020r. nie przekroczył poziomu 2 (wyniósł ok. 1,7), czyli ukształtował się znacznie poniżej poziomów uzgodnionych z instytucjami finansującymi Grupę. Zarząd Fabryk Mebli Forte informuje, że podane powyżej wyniki finansowe mają charakter szacunkowy i mogą różnić się od danych ostatecznych, które zostaną zaprezentowane w raporcie za IV kwartał 2020r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz