/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
DOM i OGRÓD

Drugie życie ogrodowych gałęzi - jak je mądrze wykorzystać?

Autor:
Źródło: Fotopulapka.pl
Data: 2021-01-06


Doświadczony ogrodnik wie, jak dobrze zagospodarować swoje zielone poletko, nie tylko sadząc, siejąc i nawożąc, ale też wykorzystując nadmiar gałęzi. Bez trudu można znaleźć dla nich zastosowanie, stosując w tym celu sprawdzone urządzenia.

Drugie życie ogrodowych gałęzi - jak je mądrze wykorzystać?Drugie życie ogrodowych gałęzi - jak je mądrze wykorzystać?Fot. Fot. D.Jabłoński

Może się wydawać, że ścięte gałęzie na nic więcej się nie zdają, jak tylko na spalenie. To oczywiście jedna z opcji, jak można je wykorzystać, ale jak się okazuje - pomysłów jest więcej. O nich właśnie napiszemy w poniższym artykule, wskazując na sprzęty, który przydadzą się do tych prac porządkowych. 

Czym przycinać gałęzie?

Rosnące drzewa i krzewy zachwycają swoją urodą, lecz nie można ich pozostawić bez opieki, bo zaczną zbyt szybko i dziko się rozwijać. Należy co jakiś czas trochę je przyciąć, żeby ów okaz nie tylko prezentował się ciekawiej, ale i dawał smaczniejsze, bardziej dorodne owoce. W zależności od tego, z jakim drzewem czy krzewem mamy do czynienia, cięcie wykonuje się częściej, na przykład raz na rok lub rzadziej - wystarczy raz na kilka sezonów. 

Do tego celu znakomicie nadają się dobrej jakości pilarki łańcuchowe, które świetnie poradzą sobie z mniejszymi i większymi gałęziami. Im grubsza, tym oczywiście sprzęt musi mieć większą moc. W przypadku naprawdę grubego i twardego drewna musimy zainwestować w zdecydowanie porządniejsze urządzenie. Sprawdzają się tu szczególnie łuparki do drewna, za pomocą których potniemy drewno na mniejsze kawałki. Maszyna jest niezwykle przydatna, jak przygotowujemy drewno opałowe. Idealnie docięte szczapki drewna łatwo umieścić w piecu. Jak inaczej wykorzystać ścięte gałęzie?

Kompost - idealne miejsce na gałęzie

Świeżo ścięte gałęzie nadają się idealnie do kompostowania. Żeby tak było, nie mogą oczywiście wykazywać oznak rozwijającej się lub przebytej choroby. Ten materiał jest dość bogaty w azot, a ten wpływa na poprawę cyrkulacji powietrza. W konsekwencji rozluźnia strukturę kompostu, co jest bardzo ważne, gdyż - jak wiadomo - ten nawóz organiczny powstaje dzięki aktywnej pracy bakterii tlenowych - mikroorganizmów, takich jak nicienie, grzyby i dżdżownice. Żeby bez przeszkód mogły tworzyć najlepszej jakości kompost, muszą mieć dostęp do tlenu. W przeciwnym wypadku zaczną gnić. 

Do ogniska - to zawsze dobry pomysł

Wiosenna i letnia pora to idealny czas na spotkania rodzinne w ogrodzie, który znacznie uprzyjemnia wspólnego grilla lub ognisko. Żeby rozpalić płomień, potrzebujemy do tego celu suchego materiału - drobne gałązki są tu najlepsze. Wystarczy je pościnać i przechowywać w dość suchym miejscu, tak, aby nie zamokły od deszczu. W takich warunkach szybko wyschną, stając się doskonałą podpałką. Zamiast stosować sztuczne, nasiąknięte benzyną, substytuty, zdecydowanie lepiej korzystać z naturalnych materiałów. Pamiętajmy jednak, że nie w każdym ogrodzie można palić gałęziami. Taki zakaz obowiązuje w miejscach objętych selektywną zbiórką. 

A jak nie mamy co z nimi zrobić?

Można też je po prostu wyrzucić, pakując do szarych worków. Odbierane są od marca do listopada, najczęściej raz lub dwa razy w tygodniu, co zależy od harmonogramu odbioru śmieci w danym regionie. Niezależnie, czy zamierzamy je wyrzucić, wykorzystać na kompost, czy do palenia w kominku lub ognisku, bardzo pomocnym urządzeniem stanie się rozdrabniacz ogrodowy do gałęzi. Maszyna ta skutecznie przekształca duże kawałki drewna na małe zrębki. Bardzo sprawnie poradzimy sobie z tym zadaniem, nawet jak mamy wiele gałęzi do przerobienia.

Jak widzimy, gałęzie można wykorzystać na wiele sposobów, w czym wymiernie pomagają wymienione w artykule urządzenia.

Liczba wyświetleń: 3885


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA