/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
OPAKOWANIA

Zatrzymano członków grupy zajmującej się fikcyjnym obrotem paletami i tarcicą

Autor: oprac. red
Źródło: CBŚP
Data: 2021-01-05


Tuż przed świętami funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, zatrzymali 17 osób związanych ze śledztwem dotyczącym wyłudzania podatku VAT i praniem brudnych pieniędzy. Grupa zajmowała się fikcyjnym obrotem paletami drewnianymi i tarcicą.

Zatrzymano członków grupy zajmującej się fikcyjnym obrotem paletami i tarcicąZatrzymano członków grupy zajmującej się fikcyjnym obrotem paletami i tarcicąFot. CBŚP

21. grudnia 2020 roku policjanci z poznańskiego CBŚP przeszukali siedziby kilku firm i zatrzymali 17 osób, w tym 8 podejrzanych o udział w zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT i praniem brudnych pieniędzy. Jednemu z zatrzymanych - kierującemu grupą przedstawiono również zarzut zbrodni vatowskiej. Taki sam zarzut usłyszał także 9 członek grupy, który został przesłuchany jeszcze w listopadzie 2020 roku.

Działania CBŚP są efektem śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu. Dotyczy ono trwającego w od początku 2018 roku do końca czerwca 2019 roku procederu popełniania przestępstw karnoskarbowych oraz fałszowania dokumentów księgowych. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej działali w Biernatkach (powiat kaliski) i innych miejscowościach na terenie kraju.

W ramach swoich działań podejmowali czynności związane z fikcyjnym obrotem paletami drewnianymi, deskami oraz innymi elementami drewnianymi, wystawiając w tym celu fikcyjne faktury VAT dotyczące transakcji gotówkowych o wartości nie mniejszej niż 50 milionów złotych.

-Wartość uszczuplenia należności publicznoprawnej z tego tytułu szacowana jest na kwotę ponad 8 milionów złotych - podaje prokuratura

Członkowie grupy zarządzali grupą wciąż powstających i znikających podmiotów gospodarczych. Wystawiały one fikcyjne faktury, które następnie księgowano w innych, zależnych od siebie, spółkach z o.o. Na ich podstawie wyłudzano zwrot nienależnego podatku VAT. Udokumentowane transakcje zarejestrowane w systemach księgowych w większości nie miały miejsca. W rzeczywistości prowadzono jedyni niewielki faktyczny obrót paletami mający na celu stworzenie wizerunku legalnej działalności.

Funkcjonariusze CBŚP zajęli majątek podejrzanych, w tym samochody oraz pieniądze. Łączna suma mienia, które może być zabezpieczone w ramach tzw. Konfiskaty rozszerzonej to kilka milionów złotych, w tym również założone hipoteki na nieruchomościach na poczet zabezpieczenia uiszczenia należności publicznoprawnych, a także zakazy zbycia i obciążania nieruchomości.

Podejrzanym grozi od 5 do nawet 25 lat więzienia ("zbrodnia vatowska"). Prokuratura nie wykluczona, że w tej sprawie dojdzie do kolejnych zatrzymań.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz