/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLARSTWO

Sklepy meblowe zostaną zamknięte conajmniej do końca tygodnia

OIGPM

Autor: oprac. red
Źródło: OIGPM
Data: 2020-11-17


O zamknięciu sklepów meblowych zadecydowano w kilkadziesiąt minut. Decyzja o ich ponownym otwarciu podejmowana jest już ponad tydzień.

Sklepy meblowe zostaną zamknięte conajmniej do końca tygodniaSklepy meblowe zostaną zamknięte conajmniej do końca tygodniaFot. D.Jabłoński

Wiele osób zastanawia się na jakiej podstawie podejmowane są decyzje o zamknięciu poszczególnych sektorów? Co sprawiło, że w ciagu kilkudziesięciu minut podjęto niespodziewaną, wcześniej nie zapowiadaną decyzję o zamknięciu sklepów meblowych? Czy są jakiekolwiek dane wskazujące, że sklepy tej branży są lub mogą być źródłem większego zagrożenia zarażeniem się wirusem niż np. sklepie budowlanym?

W większości sklepów meblowych tłoku nie ma, duża przestrzeń i mała ilość przebywających w sklepie klientów jest w tej branży typowa. Wyjątkiem są tu może sklepy IKEA, gdzie przepływ kupujących jest mocno skanalizowany. Decyzja rządu o zamknięciu sklepów meblowych wydaje się więc co najmniej dziwna, tym bardziej, że jeszcze kilka godzin wcześniej nic nie wskazywało aby miała zostać podjęta.

Decyzja o zamknięciu od 7. listopada sklepów meblowych została opublikowana wieczorem dnia poprzedniego. Zaskoczyła branżę, gdyż wcześniej nie wspominano o takiej możliwości. W odpowiedzi na apel branży, 9. listopada zorganizowana została telekonferencja z wicepremierem i ministrem rozwoju Jarosławem Gowinem, jednak żadne wiążące decyzje podczas spotkania nie zapadły, a sklepy pozostały dalej nieczynne.

14. listopada 2020 roku odbyło się kolejne spotkanie online przedstawicieli branży meblarskiej z przedstawicielami rządu. Tym razem wzięli w nim udział: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin oraz wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Branżę meblarską reprezentowali przedstawiciele OIGPM, Grupa Szynaka, BRW, Meble Wójcik, Forte a stronę handlową: Agata Meble, IKEA, JYSK.

To spotkanie również zakończyło się bez konkretnych decyzji, jednak przez uczestników zostało ocenione jako konstruktywne i merytoryczne.

Jak informuje Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, aktualnie nie zostały podjęte żadne konkretne decyzje dla branży. W poniedziałek 16. listopada 2020 roku argumenty branży meblarskiej dotyczące możliwości zwiększenia obostrzeń sanitarnych w sklepach meblowych zostały przedstawione przez Rząd Radzie Medycznej.

Decyzja o otwarciu sklepów meblowych lub utrzymaniu zakazu handlu ma zostać podjęta w środę, 18. listopada  

Zdaniem przedstawicieli rządu ponowne otwarcie handlu w sklepach meblowych zależy w głównej mierze od sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Jeżeli rząd podejmie decyzję o odwołaniu zakazu, handel w sklepach meblowych mógłby być wznowiony najwcześniej w sobotę 21. listopada 2020 roku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA