/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TECHNOLOGIE

Jak wybrać tokarkę do drewna – dylematy Kupującego

Agencja AMK

Autor:
Źródło: Agencja AMK
Data: 2020-11-17


Toczenie drewna może być bardzo satysfakcjonującym i twórczym zajęciem, dającym ogromne możliwości rozwoju własnej kreatywności. Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z toczeniem stoi często przed poważnym dylematem, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze maszyny. Zamieszczone poniżej informacje mają na celu pomóc w tym procesie, wyjaśniając podstawowe aspekty, które należy uwzględnić, aby dobrać odpowiednią dla swoich potrzeb tokarkę.

Fot. Agencja AMK

Jaka tokarka do drewna?

Toczenie drewna to inaczej obróbka polegająca na skrawaniu – zdejmowaniu warstw drewna z elementu przy użyciu dłuta/ noża tokarskiego. W zależności od sposobu zamocowania elementu, toczenie dzielimy na toczenie między kłami – element jest wówczas zamocowany z dwóch stron - we wrzecionie i koniku oraz toczenie w uchwycie – element jest wówczas zamocowany tylko z jednej strony, w uchwycie na wrzecionie tokarki. Toczenie między kłami nazywane jest też toczeniem wzdłużnym, toczenie w uchwycie – toczeniem poprzecznym. Wybór metody toczenia determinuje nam kształt produktu finalnego. Toczenie między kłami umożliwia toczenie dłuższych elementów, od najprostszych walcowych poprzez elementy profilowane typu nogi mebli, świeczniki słupki itp. Toczenie w uchwycie pozwala na wytwarzanie elementów bardziej zwartych – mis, talerzy, kielichów podstaw lamp, elementów pełnych lub pustych w środku. W każdej z metod, element jest wprawiany w ruch obrotowy przy za pomocą silnika, samo narzędzie – dłuto jest poruszane ręcznie przez operatora.

Budowa każdej tokarki do drewna jest stosunkowo prosta - podstawowe elementy każdej tokarki to: wrzeciennik, konik, łoże, podpora dłuta. W zależności od przeznaczenia tokarki i potrzeb jej użytkownika te podstawowe komponenty są rozbudowywane o dodatkowe elementy.

Łoże - podstawa tokarki do drewnaŁoże - podstawa tokarki do drewnaFot. Agencja AMK


Łoże - podstawa tokarki.

W przypadku stałego wrzeciennika, odległość między wrzecionem a łożem determinuje nam wielkość/ średnicę tocznego elementu. Łoże tokarki jest najczęściej wykonane z precyzyjne szlifowanego odlewu żeliwnego. Niektóre modele posiadają łoże wykonane ze stalowych masywnych prowadnic. Do wielu modeli tokarek istnieje możliwość dokupienia przedłużenia łoża tokarki – zakup ten powala na zwiększenie długości toczonych elementów w przypadku toczenia między kłami.

Wrzeciennik tokarki do drewnaWrzeciennik tokarki do drewnaFot. Agencja AMK

Wrzeciennik

Znajdujące się z lewej strony wrzeciono tokarki jest napędzane silnikiem.

Większość prac związanych z toczeniem jest wykonywana zakresie obrotów 500 a 2000 rpm, a większość tokarek z manualną zmianą prędkości posiada możliwość wyboru między 4 a 6 prędkościami, przy czym zmiana ta jest realizowane poprzez przełożenie paska na stopniowym kole pasowym.

Sama czynność zmiany prędkości jest stosunkowa szybka i tokarki takie cechuje korzystna relacja ceny do wydajności, jednak większość profesjonalnych tokarzy korzysta z maszyn ze zmiennymi obrotami. Na obydwu typach maszyn można osiągać te same rezultaty, jednak posiadanie maszyny ze zmiennymi obrotami oznacza szybszy i łatwiejszy dobór prędkości do wykonywanego typu obróbki, co znacząco zwiększa wydajność a także wymiernie zwiększa przyjemność z samego toczenia drewna.

Bardziej zaawansowane tokarki posiadają możliwość elektronicznej zmiany prędkości z cyfrowym wyświetlaczem. Zmiana elektroniczna pozwala na wybór lub skorygowanie obrotów wrzeciona bezpośrednio podczas obróbki i zapewnia optymalny wybór prędkości obrotów wrzeciona, w zależności od aktualnych wymagań obróbki. Najbardziej zaawansowane modele posiadają ruchomy panel sterujący, który można umieścić w dowolnym miejscu na tokarce - jego pozycja jest zabezpieczona od tyłu przez bardzo silny magnes. Jest to szczególnie ważne w przypadku toczenia dużych elementów, ze względu na utrudniony dostęp do wrzeciennika. W większości dostępnych tokarek panel jest na stałe zamocowany na wrzecienniku.

Wrzeciennik tokarki do drewnaWrzeciennik tokarki do drewnaFot. Agencja AMK

Profesjonalne tokarki posiadają możliwość obrotu wrzeciennika o 360°. Funkcja ta znacząco zwiększa zakres wykorzystania i wielkość toczonych elementów – obrót wrzeciona pozwala na toczenie wyjścia z obróbką poza obszar łoża i zapewnia lepszy dostęp do obrabianego elementu. Obrotowa głowica jest szczególnie istotna dla osób leworęcznych, gdyż eliminuje niewygodną pozycję podczas pracy nad łożem tokarki. W razie potrzeby dostępna jako opcja jest dodatkowa podtrzymka do toczenia misek, która pozwala na lepsze wykorzystanie możliwości, jaką daje obrotowa głowica. Niektóre tokarki mają stały wrzeciennik i specjalne zewnętrzne oprzyrządowanie, które umożliwia toczenie na drugim końca wrzeciennika i przyczynia się do zwiększenia zakresu obróbki. Rozwiązanie to wymaga natomiast zakupu wielu akcesoriów z lewym gwintem.

Zakup dostępnego najczęściej jako opcja specjalnego wysięgnika, w zależności od dopuszczalnych parametrów producenta, pozwala na toczenie dużych przedmiotów. Wiele tokarek do drewna ma też możliwość zmiany kierunku obrotów wrzeciona. Jest to istotny aspekt w przypadku osób leworęcznych – obracając wrzeciennik i zmieniając kierunek obrotów uzyskujemy maszynę, którą w pełni komfortowo mogą obsługiwać osoby leworęczne. Lewy kierunek obrotów jest także bardzo przydatny podczas szlifowania wytoczonych elementów bezpośrednio na tokarce.

Podpora dłuta tokarskiego jest mocowana na prowadnicach łoża. Uchwyt mocujący podporę można przesuwać po całej długości łoża. W większości tokarek zarówno podpórka dłuta tokarskiego jak i konik wyposażone są w system szybkiego mocowania na mimośrodzie i dzięki temu można je szybko, mocno i bezpiecznie, przy użyciu jednej ręki, ustawić w wymaganej pozycji.

Gwint wrzeciona

Większość tokarek dostępnych w Europie oferowana jest z gwintem gwint M33 x 3.5. Z tego też względu większość dostępnych na rynku akcesoriów różnych dostawców, przystosowana jest to tej wielkości gwintu.

Konik tokarki do drewnaKonik tokarki do drewna


Konik tokarki

Umiejscowiony z prawej strony wrzeciona konik można przesuwać na całej długości prowadnic łoża, dostosowując w ten sposób jego pozycję do długości toczonego elementu.

W koniku mocowane są zabieraki kłowe, które mocują element podczas toczenia między kłami.

Istotnym elementem tokarki jest także podtrzymka/podpórka dłuta tokarskiego. Na niej podczas toczenia opiera się dłuto i odbywa się przesuwanie dłuta.

Małe tokarki do drewna są zazwyczaj dostarczane jako modele stołowe. Takie modele można eksploatować na stole stolarskim/ warsztatowym lub zakupić dostępne jako opcja nogi. Ich specjalna konstrukcja ma za zadanie minimalizować wibracji i zapewnić solidne oparcie podczas toczenia.

Istotna w przypadku każdej tokarki jest także moc silnika.  Generalnie większy zakres obróbki danej tokarki, wymaga odpowiednio większej mocy silnika.

Poza podstawowymi elementami składowymi do tokarek do drewna oferowana jest cała gama akcesoriów. Uchwyty, tarcze tokarskie, szczęki do tarcz, kły obrotowe, kły zabierakowe, ect. mają zapewnić optymalne, mocne i bezpieczne mocowanie obrabianego elementu podczas toczenia.

Istotnym elementem tokarki jest także podtrzymka/podpórka dłuta tokarskiego. Istotnym elementem tokarki jest także podtrzymka/podpórka dłuta tokarskiego. Fot. Agencja AMK


Wybór odpowiedniej dla danego użytkownika tokarki z bogatej oferty dostępnych na rynku modeli, zależy przede wszystkich od oczekiwań i potrzeb kupującego, dostępnego budżetu oraz miejsce jakim dysponuje w warsztacie.

-----
Tokarki do drewna oferowane przez Agencję AMK


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA