/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TARTACZNICTWO

Tartaki na Warmii i Mazurach obawiają się inwestycji firmy Binderholz

Drewno.pl

Autor: oprac. red
Źródło: Drewno.pl
Data: 2020-11-04


Zakłady przemysłu drzewnego działające na Warmii i Mazurach obawiają się inwestycji austriackiej grupy Binderholz. Przedsiębiorcy uważają, że mający powstać w tym regionie potężny tartak zagrozi ich działalności wykupując setki tysięcy metrów sześciennych surowca. Ich zdaniem zagraniczny konkurent nie powinien otrzymać wsparcia dla inwestycji.

Tartaki na Warmii i Mazurach obawiają się inwestycji firmy BinderholzTartaki na Warmii i Mazurach obawiają się inwestycji firmy BinderholzFot. D.Jabłoński

Na początku października grupa 54 przedsiębiorstw zatrudniających łącznie ponad 4000 pracowników wystosowała do lokalnych władz list otwarty, w którym zaprezentowała swoją ocenę perspektyw związanych z inwestycją firmy Binderholz.

Austriacki Binderholz planuje wybudować duży zakład specjalizujący się w produkcji materiałów z litego drewna wykorzystywanych w budownictwie. Inwestycja kosztująca ok. 300 milionów euro ma być realizowana etapami. W pierwszej fazie budowy powstałby tartak, linia strugania, zakład produkcji peletu oraz elektrociepłownia na biomasę. Koszt tego etapu szacowny jest na ok. 180 mln euro. W drugim etapie zaplanowano budowę linii do produkcji drewna klejonego warstwowo oraz CLT (drewna klejonego krzyżowo). Plany inwestora zakładają, że budowa rozpocznie się w lipcu 2021, a produkcja ruszy w lipcu 2022. Docelowo pracę w nowym zakładzie miałoby znaleźć pół tysiąca osób. Po niepowodzeniu rozmów dotyczących umiejscowienia inwestycji w Gryźlinach (gminy Stawiguda), austriacka firma rozmawia z władzami gminy Nidzica o terenie inwestycyjnym we wsi Dobrzyń ok. 10 km od Napiwody. Według informacji prasowych znacząca część surowca drzewnego wykorzystywanego do produkcji miałaby pochodzić spoza granic Polski. (Więcej na ten temat w artykule BINDERHOLZ NIE REZYGNUJE Z POLSKI)

-Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu zawodowym i znajomości branży jesteśmy przekonani, że nie jest możliwe, aby drewno do produkcji w planowanym zakładzie było dostarczane głównie spoza regionu. Taki model biznesowy w branży drzewnej nie jest ekonomicznie uzasadniony. Wszystkie nowe inwestycje w postaci tartaków lokalizowane są tam, gdzie istnieje baza surowcowa, tak aby promień dostaw drewna nie przekraczał 150 km - wskazują przedsiębiorcy działający w branży tartacznej.

-W Polsce podaż drewna na rynku uzależniona jest, w zasadzie w całości, od oferty Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i w żaden sposób nie jest skorelowana z popytem. Dlatego też pozyskanie drewna nie wzrośnie wraz z powstaniem nowego nabywcy w regionie. W sytuacji drastycznego wzrostu zapotrzebowania cena surowca wzrośnie do poziomu nieosiągalnego dla większości obecnie istniejących podmiotów gospodarczych. W pierwszej kolejności spowoduje to zmniejszenie skali produkcji, a w kolejnej nawet upadłość części firm. Efektem tego będzie między innymi wspomniana redukcja zatrudnienia. Dla korporacji Binderholz wzrost cen jest jedynie elementem strategii biznesowej, która posłuży do zbudowania tzw. historii zakupów w Lasach Państwowych - wyjaśniają tartacznicy.

-Budowa nowoczesnego tartaku kupującego w regionie 200-800 tys. m3 drewna wytworzy tylko 50 nowych miejsc pracy. Jednocześnie wygeneruje to znaczny wzrost ceny drewna, co bezpośrednio przełoży się na redukcję zatrudnienia w istniejących już tartakach o 400 - 1600 miejsc pracy (200 miejsc pracy na każde 100 tys. m3 kupowanego w regionie drewna) oraz jeszcze więcej w zakładach przerabiających tarcicę (fabryki mebli, okien, podłóg etc.) - prognozują przedsiębiorcy w skierowanym do lokalnych władz liście otwartym.

Właściciele tartaków wspierani głosem Rafała Szeflera, dyrektora Biura Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego uczestniczyli również w sesji Rady Miasta w Nidzicy jaka odbyła się 22. października. Przedsiębiorcy skorzystali z okazji, aby po raz kolejny przekazać włodarzom swoje argumenty przeciwko zaproszeniu do gminy austriackiej korporacji Binderholz, podkreślając, że jeśli ten tartak powstanie, ich firmy upadną.

-Każdy ma prawo budować kolejną fabrykę – takie jest prawo rynku – ale w sytuacji, kiedy inwestycja szkodzi regionowi, nie powinna ona otrzymywać dodatkowego wsparcia od lokalnych władz - mówił Maciej Remuszko, Prezes Zarządu Tartaku w Napiwodzie. Maciej Remuszko poddał również w wątpliwość dane dotyczące ilości budynków jaka ma być wybudowana, a to od tego w dużej mierze zależy wysokość podatku od nieruchomości, na który liczy gmina. -Zadaszenia zajmują 1,8 ha w tartaku IKEA w Wielbarku, a cały zakład IKEA to 8 ha – tyle co największa na świecie mega-fabryka firmy Binderholz w Oberrot (Niemcy). Fabryki Binderholz mają zwykle 2-4 ha pod dachem, dlatego wątpię aby firma planowała 36 ha pod dachem - ta liczba podawana jest tylko w celu zachęcenia lokalnych władz do współpracy. I zaapelował: -Proszę Napiwody tanio nie sprzedawać. Proszę zagwarantować, że inwestor naprawdę wybuduje w krótkim czasie fabrykę o powierzchni 36 ha, co spowoduje, że do budżetu gminy będzie rocznie wpływać 4 mln.

Zarówno burmistrz Nidzicy, jak i członkowie Rady Miasta uczestniczący w dyskusji podczas sesji podkreślali, że nie zapadły jeszcze żadne wiążące w tej sprawie decyzje. Jednak to, że fabryka powstanie w północno-wschodniej Polsce jest faktem. Należy rozważyć wiele aspektów – ekonomicznych, społecznych, czy przyrodniczych powstania tak ogromnego tartaku na terenie gminy Nidzica. 

Przedstawiciele przedsiębiorców zgodnie potwierdzili, że będą przekonywać każdą gminę w Polsce, aby nie wspierała tej inwestycji. Mają nadzieję, że nie powstanie ona nigdzie w Polsce gdyż zwyczajnie jest niepotrzebna i szkodliwa dla polskiej gospodarki.

Aktualizacja 05.11.2020r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA