DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Gdzie znika drewno?

Rzeczpospolita

Autor: Marcin Czekański
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2004-04-28


20 procent drewna może trafiać do szarej strefy - uważają właściciele tartaków.

Lasy Państwowe sprzedały 4 miliony metrów sześciennych drewna do szarej strefy, a skarb państwa stracił 200 mln zł z tytułu VAT - alarmują przedstawiciele tartaków. Dyrekcja LP uważa, że VAT to problem Ministerstwa Finansów.

Według oficjalnych danych Lasów Państwowych tartaki i papiernie kupiły w 2003 r. 19 487 tys. m sześć, drewna okrągłego i tzw. papierówki, podczas gdy LP wycięły 23,4 mln m sześć, tego typu drewna, w tym 10,4 mln m sześć, drewna okrągłego i 13 mln m sześć, papierówki. Sprzedaż ogółem obu tych rodzajów drewna była jednak o l mln m sześć, wyższa niż jego pozyskanie, gdyż w 2003 r. LP zmniejszyły zapasy z 1,6 mln m sześć, do 0,6 mln m sześć. Łącznie więc różnica pomiędzy zakupami firm (łącznie z najmniejszymi, rzemieślniczymi) wyniosła w 2003 r. 4,959 mln m sześć., czyli 20 proc. całego sprzedanego drewna.

- Gdyby to drewno trafiło do zwykłych odbiorców - tartaków, celulozowni, producentów płyt, palet itd., w 2003 r. nie byłoby w ogóle deficytu drewna okrągłego, jego ceny na rynku byłyby niższe, a wielu producentów nie musiałoby ograniczyć lub wręcz zatrzymywać produkcji w końcu roku, ponosząc poważne straty - uważa Bogdan Czemko, dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Drzewnego.
- Być może część została wyeksportowana, lecz nie więcej niż 0,6 - 0,7 mln m sześć. Pomijając kwestię opłacalności tego eksportu i jego sensu dla gospodarki kraju, nie wyjaśnia to, gdzie zniknęło pozostałych 4,3 mln m sześć. - ilość odpowiadająca połowie zakupów całego przemysłu tartacznego - zastanawia się Czemko.

Według niego większość tego drewna kupiły firmy niepłacące VAT. - Klienci detaliczni nie potrzebują takich ilości drewna. Ich zapotrzebowanie szacujemy na kilkaset tysięcy m sześć, rocznie. Ciekawe zwłaszcza, do czego była im potrzebna papierówka, którą zużywają papiernie. Z kolei drewno okrągłe i tak trzeba przemysłowo przerobić, a przecież połowa możliwości produkcyjnych tartaków nie jest wykorzystywana na usługowy przerób drewna. Najprawdopodobniej więc 4 mln m sześć, drewna trafiło do szarej strefy - uważa Czemko. Rzecznik Lasów Państwowych Waldemar Tomkiewicz przyznaje, że owe 4 mln m sześć, drewna trafiło do odbiorców detalicznych.
- Lasy Państwowe od każdej transakcji naliczają i odprowadzają VAT - zgodnie z przepisami. Nie zależy to od klienta i skali zakupów.
Nie jest natomiast naszą sprawą kontrolowanie klientów, czy od swojej produkcji płacą VAT. Na to pytanie powinien odpowiedzieć minister finansów - mówi.

Czemko uważa, że LP opłaca się sprzedaż drewna do szarej strefy. - Po prostu więcej na tym zarabiają: w detalu drewno kosztuje 15 proc. więcej. Traci skarb państwa, gdyż dostaje VAT tylko w wysokości 7 proc. wartości surowca odprowadzany przez LP, a nie 22 proc. od wartości tarcicy, pomniejszony o 7 proc. wartości surowca, odprowadzany przez producentów. Jest to szacunkowo ok. 60 zł w przeliczeniu na każdy m sześć, okrągłego drewna tartacznego i proporcjonalnie ok. 40 zł w odniesieniu do drewna papierówkowego przerabianego na elementy lite. Łatwo wyliczyć, że straty skarbu państwa mogą sięgać powyżej 200 mln zł - dodaje Czemko.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz