/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
HISTORIA

400-letnie organy spłonęły w pożarze katedry w Nantes

PAP

Autor: oprac. red
Źródło: PAP
Data: 2020-07-20


W pożarze, który wybuchł w sobotę rano w katedrze św. Piotra i Pawła w Nantes (Francja) całkowicie spłonęły liczące 400-lat barokowe organy.

400-letnie organy spłonęły w pożarze katedry w Nantes400-letnie organy spłonęły w pożarze katedry w NantesFot. By Jibi44 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3138206

Pożar katedry w Nantes to prawdopodobnie wynik podpalenia. Jak poinformowała prokuratura prowadząca dochodzenie, na chwilę obecną nie można wyciągnąć żadnych wniosków, ale odnotowano "trzy oddzielne punkty pożaru".

Pożar rozpoczął się w pobliżu zabytkowego instrumentu. W jego wyniku najbardziej ucierpiała empora organowa. Wykonane głównie z drewna organy nie miały szans oprzeć się ogniowi. -To wielki dramat, bo spłonęły jedne z najpiękniejszych organów Francji - powiedział historyk architektury Mathieu Lours.

Budowa katedry w Nantes, utrzymanej w stylu tzw. gotyku płomienistego, rozpoczęła nie w 1434r. i trwała ponad 400 lat. Barokowe organy zbudował organmistrz Girardet w 1621 roku. Od tego czasu instrument był wielokrotnie restaurowany i powiększany - przed pożarem miał 5500 piszczałek.

Ostatni raz organy zdemontowano w 1956 roku, by po gruntownej renowacji ustawić je z powrotem w katedrze w listopadzie 1971 roku. Dwa miesiące później podczas remontu dachu w katedrze wybuchł pożar, ale instrument udało się uratować. Prace rekonstrukcyjne katedry trwały wtedy 13 lat.

Organy przetrwały też m.in. rewolucję francuską. -Gdy świątynia została przejęta przez państwo, władze chciały zniszczyć organy, a metal z piszczałek przetopić, instrument uratował organista, który przekonywał, że może on posłużyć do uświetniania ceremonii na cześć rewolucji - powiedział historyk Paul Chopelin. Instrument zachował się również mimo częściowego zniszczenia katedry w wyniku bombardowań aliantów podczas II wojny światowej.

W sobotnim pożarze katedry spłonął również XIX-wieczny obraz pochodzący z Rzymu, wysadzone zostały również witraże z przodu katedry.

***

Organy piszczałkowe to największym instrument jaki został wymyślony: pod względem rozmiarów, liczby źródeł dźwięku, sumarycznej mocy emitowanej do otoczenia, dynamiki i różnorodności barw, a także pod względem złożoności konstrukcyjnej. W wielu aspektach organy przewyższają orkiestrę symfoniczną, chociaż na organach gra tylko jeden człowiek.

Pierwowzory obecnych organów, tzw organy wodne znane były już w starożytności ok. III wieku p.n.e. W późniejszym czasie (niewiadomo dokładnie kiedy) hydrauliczny mechanizm sprężania powietrza zastąpiono skórzanymi miechami. Takie organy na pewno były znane w końcu IV wieku n.e. Na przestrzeni kolejnych wieków instrument wciąż udoskonalano.

W okresie baroku organy zaczęto budować jako fantazyjne, bogato zdobione formy architektoniczne, także wieloszafowe. W tym czasie popularne były np. wbudowane ruchome aniołki grające na trąbkach, putta z dzwoneczkami w rękach, wirujące gwiazdy z dzwonkami, ptaszki i inne.

Drewno to jeden z głównych materiałów z jakich budowane były organy w okresie baroku ( i nie tylko). Z drewna wykonano jest szafę organową, stanowiącą obudowę wszystkich elementów i mechanizmów składowych organów. Szafa organowa pełni również rolę rezonatora akustycznego oraz funkcję dekoracyjną. Najbardziej widoczna frontowa część szafy nazywana jest prospektem.

Również z drewna wykonany stół gry - czyli tzw. kontuar, z klawiaturą lub klawiaturami ręcznymi, klawiaturą nożną oraz różnorodnymi przyciskami i przełącznikami.

Z drewna i cyny najczęściej wykonywane są też piszczałki, które ustawione są na drewnianych skrzyniach (wiatrownicach). Z kolei z drewna i skóry wykonywano miechy, którymi tłoczone jest powietrze do piszczałek.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz