DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MATERIAŁY OPAŁOWE

Od 1. lipca nowa, wyższa stawka VAT na drewno opałowe

Drewno.pl

Autor: oprac. red
Źródło: Drewno.pl
Data: 2020-06-15


Od. 1 lipca br. obowiązywać będzie nowa, podwyższona stawka VAT na drewno opałowe.

Od 1. lipca nowa, wyższa stawka VAT na drewno opałoweOd 1. lipca nowa, wyższa stawka VAT na drewno opałoweFot. D.Jabłoński

Zmiana związana jest z wejściem w życie nowej matryca podatku VAT, która w założeniu ma uprościć system stawek i wyeliminować sytuacje, w których bardzo podobne do siebie towary są inaczej opodatkowane.

W przypadku drewna opałowego zmiana nie jest korzystna dla nabywców, stawka wzrośnie z preferencyjnych 8% do poziomu stawki podstawowej, wynoszącej obecnie 23%. Dla klientów indywidualnych oznacza to podwyżkę ceny np. drewna kominkowego o 15%.

Wraz z wejściem w życie nowej matrycy stawek podatkowych, zmienią się również symbole statystyczne stosowane do celów VAT. Zamiast symboli Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008r. Korzystać trzeba będzie w z symboli CN (tzw. nomenklatury scalonej) w przypadku towarów oraz symboli PKWiU z 2015 r. w przypadku usług.

Nowa stawka VAT na drewno opałowe pierwotnie miała obowiązywać od 1. kwietnia br., jednak ze względu na kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa termin jej wejście został odroczony o trzy miesiące.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

podwyzka stawki Vat gwozdz do trumny przedsiebiorcy

Szara strefa bedzie dalej w natarciu na wygranej pozycji z uczciwym przedsiebiorcą, zatrudniającym pracownikow i płacącym podatki,a lewusy beda zacierac rece ot i kolejne mądre decyzje w naszym chorym kraju.

jesion [84]Odpowiedz na ten komentarz2020-06-15 20:30:34

Zgłoś nadużycie

trochę to widzę inaczej... [1]

chyba to ukróci to "czarne łapy", bo będą mieli opał S4 na 23%. Największym problemem dla nas jest to, że drewno przestanie być konkurencyjne cenowo w stosunku do innych metod ogrzewania.

niepokorny [237]Odpowiedz na ten komentarz2020-06-19 08:15:15

Zgłoś nadużycie

pewnie tak ale.....

Sa (firmy)ktore sprzedaja brzoze s2a cietą ,połupaną po 165zl niby brutto a tak po prawdzie ktory kowalski chce paragon,i to jest motorem napedowym dla lewusow.

jesion [84]Odpowiedz na ten komentarz2020-06-19 23:35:19

Zgłoś nadużycie

Teraz, to ja się nie zgodzę [1]

to, że sprzedają ciętą i łupaną brzozę po 165zł wcale nie wynika z tego, że to lewusy i sprzedają bez VAT-u, co sugerujesz pisząc, że sprzedają "niby brutto". Przecież jak wiadomo VAT na taką brzozę był do tej pory 8%, więc to już aż takiej różnicy w cenie nie czyni, natomiast każdy, kto siedzi w temacie drewna opałowego/kominkowego wie, że tu chodzi o drastyczne "zaniżanie" ilości, którą dostaje klient, zwłaszcza, że jak wiadomo 1 mp drewna, to taka dziwna jednostka, właściwie wyłącznie orientacyjna, która nie oznacza niczego konkretnego, dlatego słowo "zaniżanie" wziąłem w cudzysłów..! Motorem napędowym tego zjawiska jest ludzka chciwość, która sprawia, że o wiele łatwiej jest sprzedać mocno "odchudzony" metr przestrzenny drewna po tzw. "dobrej cenie", niż "uczciwy" metr przestrzenny, ale "drogo"..! Ba właściwie, to ta druga opcja jest już teraz chyba w ogóle niemożliwa..?!!! Przecież biorąc pod uwagę ceny surowca w lesie, załadunek, transport, rozładunek, cięcie, łupanie, dowóz do klienta, rozładunek, powrót na bazę, to sprzedawanie pociętej i połupanej brzozy S2a po cenie 165 zł nawet netto zakładając, że wydał byś klientowi 0,60 - 0,65 m3 "czystego" drewna w mp, byłoby zupełnie nieopłacalne, no... ale jak ktoś wyda klientowi połowę tej ilości, to już zupełnie co innego..?! Przyjeżdża wywrotka, wysypuje i odjeżdża no, a klient się cieszy, że okazję znalazł i tanio kupił... tzn. przynajmniej w pierwszej chwili..! No, ale jak ma być tanio, to jest tanio, no nie..?!!!
I tak to właśnie działa..!!!

Drwaland [23]Odpowiedz na ten komentarz2020-06-29 22:54:06

Zgłoś nadużycie

i ja tez sie nie zgodze

Sa firmy w mojej okolicy ,ktore w sposob bezszczelny sprzedaja drewno np brzoze po 165zł bez jakiegokolwiek dokumentu i inne gatunki w mocno zanizonych cenach i robią to od lat , nie maja jakichkolwiek umow z lasami w wiekszosci drewno kupuja u chłopa , pracownicy na czarnucha , najczesciej chłopaki na podwójnym gazie ,ot i uczciwosc i pomoc panstwa w prowadzeniu biznesu,wypracowaniu historii w LP i zatrudnieniu ludzi na etat.I tak po dupie przyleją !!!!

jesion [84]Odpowiedz na ten komentarz2020-06-30 16:03:15

Zgłoś nadużycie

Niemcy obniżają VAT, a Polska... podnosi..!!! [2]

Nasi zachodni sąsiedzi, państwo o wiele zamożniejsze od Polski obniżają stawkę VAT podstawową z 19% na 16% i preferencyjną z 7% na 5%, a nasze **** co robią... podnoszą preferencyjną np. na drewno opałowe z 8% na 23%..!!!!!!!!!!!!
Teraz Niemcy będą mieli VAT na drewno opałowe/kominkowe 5%, a Polska... 23%..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Te nasze ******, chyba jeszcze nie zczaiły, że dopiero zaczniemy odczuwać skutki paniki koronawirusa i należałoby obowiązkowo pomóc przedsiębiorcom przywrócić gospodarkę do normalności, no ale co tam gospodarka, przecież wybory prezydenckie były, to było wydarzenie..!!!
Znowu udało im się ludzi otumanić, żeby głosować poszli, a wiadomo frekwencja najważniejsza, bo wyniki, to jakie nam ogłoszą, takie łykniemy..!!!!!!!!!!!!

Wpis edytowany przez Administratora

Drwaland [23]Odpowiedz na ten komentarz2020-06-29 23:28:21

Zgłoś nadużycie

Jeśli dobrze rozumiem...?

Teraz np. Niemiecka firma, która kupi z polskiej firmy drewno opałowe z VAT 0%, będzie sprzedawać niemieckim odbiorcom detalicznym z doliczonym VAT 5%. Pomijając koszty transportu to Niemiec będzie mógł kupić taniej Polskie drewno niż Polak!?

Saruman [4]Odpowiedz na ten komentarz2020-06-30 06:41:40

Zgłoś nadużycie

Dobrze rozumiesz Kolego Saruman, jak najbardziej

i tu widać jak na dłoni, jakich mamy "mądrych" gospodarzy w naszej ojczyźnie pomyśleć tylko, że gdyby Niemcy Hitlerowskie wygrały II wojnę światową, to teraz mielibyśmy w Polsce... VAT na drewno opałowe/kominkowe... 5%, a nie 23%, a stawkę podstawową... 16%, a nie 23%..!!!
Poza tym, Polacy nie musieliby wyjeżdżać na arbait do Niemiec, bo tu na miejscu mielibyśmy Niemcy, więc takie same Euro byśmy zarabiali u siebie..!!!
I jak, podoba się..???!!!!!!!
A wiecie, jak Państwo Niemieckie pomaga przedsiębiorcom, jakie mają gwarancje exportowe ze strony rządu, itd., itd., itd..?!!!

Drwaland [23]Odpowiedz na ten komentarz2020-07-02 20:19:34

Zgłoś nadużycie

... i jeszcze zapomniałem dodać,

że już w tej chwili był bardzo popularny taki myk, że jak Polacy sprowadzali do kraju samochód spoza Unii Europejskiej, np. ze Szwajcarii, to VAT płacili na Niemieckiej granicy UE, a nie Polskiej, bo był niższy - 19%, a u nas 23% w dodatku inaczej naliczana tzw. "wartość celna", bo bez kosztów transportu, itd.
No to teraz, będą płacili 16%...!!!
No cóż, jak to mówią: "Chytry człowiek 2 razy traci..!", ale jak widać, to do naszych postesbeckich "elit" jeszcze nie dotarło..?!!!

Drwaland [23]Odpowiedz na ten komentarz2020-07-02 20:28:22

Zgłoś nadużycie

Nie rozumiem [1]

Nie wiem czemu większość nadleśnictw w rdlp radom obniżyło stawkę netto za sortyment s4 tak aby zniwelować podniesienie stawki VAT nie jest to zbytnio sprawiedliwe, sprzedaję drewno opałowe od 8 lat więc proszę lasy państwowe o ob niżenie stawki netto na sortyment s2a oraz s2b wtedy nie będę musiał podnosić ceny sprzedawanego drewna o 15 procent i wszyscy będziemy zadowoleni.

Maciek [1]Odpowiedz na ten komentarz2020-07-05 10:36:16

Zgłoś nadużycie

ciekawa sprawa

Czy to jest zgodne z prawem?. Jakby nie patrzył to jest celowe działanie ze strony LP, by mniej płacić podatków dochodowego i VAT.

niepokorny [237]Odpowiedz na ten komentarz2020-07-06 20:23:33

Zgłoś nadużycie

niestety albo stety [1]

trzeba byc elastycznym w tym kraju ja handluje opałem iles lat.... połowa drewna to s4 detal i w tym momencie mnie to ratuje ... bo u nas tez stawka netto została obniżona gdybym bazował na samym s2a to rzewczywiscie jest kiepsko
a opał s4 czasami niczym sie nie rozni od s2a .... tylko cena

zpd [10]Odpowiedz na ten komentarz2020-07-06 20:38:36

Zgłoś nadużycie

czyli walisz na murzyna kolego

i przez takich i Tobie podobnych rozpierdolony jest rynek i nie jest to bynajmniej elastycznos tylko zwyczajnie cios ponizej pasa dla uczciwie sprzedajacych ,wypracowujących historie w LP a dzialania LP rownież uderzaja w uczciwych.

jesion [84]Odpowiedz na ten komentarz2020-07-06 22:51:29

Zgłoś nadużycie

Jesion uczciwy białas..?

Czyli, rozumiem Jesion, że Ty nie tylko popierasz podwyżkę VAT-u na drewno opałowe (..?!!!), ale w dodatku propagujesz kryształową uczciwość przedsiębiorcy wobec władzy, czy tak..?!!!
Czyli tym samym uważasz, że to jest jak najbardziej uczciwe ze strony polskich władz wobec przedsiębiorców, że cała Europa ma preferencyjną, tj. obniżoną stawkę na drewno opałowe/kominkowe , a jedna, jedyna Polska ma teraz podstawową i to jeszcze w wymiarze 23%, czy tak..?!!!
To powiem Ci Chłopie, że ja się boję, że uczciwość ci się z głupotą popier..., tzn. pomyliła..!!!!!!!

No chyba, że robisz tu za trolla, na co mi wygląda, to wtedy sorry...
P.S.
To nie Lasy Państwowe podniosły VAT o 15% (..!!!!!!!!!) na drewno opałowe, tylko nasz "kochany" rząd, tak samo jak, to nie L.P. ustaliły w tym kraju stawkę podstawową VAT na 23%, jedną z najwyższych w EU, tylko również rząd RP, więc od LP się od... i nie siej fermentu, a swoje żale skieruj pod właściwy adres..!!!!!!!!!!!!!!!

Drwaland [23]Odpowiedz na ten komentarz2020-07-13 01:11:40

Zgłoś nadużycie

trolem nie jestem [2]

nie popieram podwyzki watu i nie cierpie tego rzadu i nie lubie chamstwa i bezszczelnosci i bezgranicznej głupoty ,uczciwosc mnie nie popierdoliła kolego drwaland ale wkurzaja mnie ludzie prowadzacy pseudo firmy i sprzedajacy 90% drewna własnie s4 po cenach ktore dla przedsiebiorcy zatrudniajacego normalnie ludzi nie jest mozliwe do zaakceptowania ,a stawka VAt to jest tylko uderzenie w biedniejszych ludzi,ktorym to nasze hojne panstwo najpierw daje a potem zabiera podnoszac podatek, w przyszłosci zanim cos napiszesz zastanow sie dwa razy,a tak w ogóle to chyba TY nic nie rozumiesz. W wiekszosci nadlesnictw nie dało sie kupic s4 na firme ze stawka 8% vat ,wiec kupowało sie s4 na ciotki wujkow i pociotkow

jesion [84]Odpowiedz na ten komentarz2020-07-14 22:31:59

Zgłoś nadużycie

To, jak nazywa się twoja firma, kolego "jesion"..?

Jeżeli nie jesteś trollem, tylko przedsiębiorcą, jak przekonujesz, to przedstaw nam swoją firmę, no chyba się jej nie wstydzisz, a tym bardziej swojej prawdziwej tożsamości, co..?
No, a jeżeli uważasz, że każdy kto handluje drewnem kominkowym i ma niższe ceny od ciebie, bo zatrudnia pijaczków, "wali na murzyna" i podatków nie płaci, to najwyraźniej minąłeś się z powołaniem..?!
Może zamknij firmę i zgłoś się na inspektora KAS, to ich połapiesz..?!!!
Krzysztof Więch
Sewland

P.S.
Jak usuwacie moje posty "kochani" cenzorzy, to przynajmniej napiszcie w tym miejscu, że komentarz został usunięty, bo to, czy tamto, bo tak, to wygląda, jakby tam nigdy nic nie było, a to fałszuje stan faktyczny, czyż nie..?!!!!!!!!!!!!

Drwaland [23]Odpowiedz na ten komentarz2020-08-04 00:23:50

Zgłoś nadużycie

Proszę nie być wulgarnym i nie obrażać innych - nie będziemy usuwać Pana ...

postów.

Dominik Jabłoński [421]Odpowiedz na ten komentarz2020-08-04 01:42:31

Zgłoś nadużycie

koledzy kominkowcy [1]

jak u Was idzie sprzedaż drewna po podwyżce VAT?

karol [2]Odpowiedz na ten komentarz2020-07-19 12:25:59

Zgłoś nadużycie

Idzie całkiem źle,

choć należałoby powiedzieć, że całkiem ch...jowo..!!!
Przynajmniej u nas, tj. Warszawa i okolice o podniesieniu cen nie ma mowy, więc jak na razie podwyżkę 15% VAT oddajemy z marży, która w tej sytuacji zmniejszyła się poza granice wszelkiej ekonomii, więc jak na razie drewno sprzedajemy "z przyzwyczajenia", a nie dla zysku, bo o tym nie mam mowy, a ja osobiście czuję się, jakby rząd RP mnie okradł, tylko nie jednorazowo, a już na stałe..!!!
Wszelki inwestycje, które poczyniłem w ten biznes, przeżynarko-łuparka Tajfun RCA 400 Joy, a w szczególności samochód dostawczy z 10 tonowym dmc okazują się, jak na tą chwilę pieniędzmi wyrzuconymi w błoto..!!!
Nawet bez podwyżki VAT-u biznes szedł ostatnio ciężko, bo ludzie są coraz bardziej wygodni i leniwi i po prostu nie chce im się bujać z paleniem w kominkach, bo a to popiół trzeba wynosić, a to szczapy przytargać, a to się kurzy i trzeba częściej malować, a oszczędności na ogrzewaniu też żadne, więc kto ma gaz, to teraz odkręca i ma z głowy, a jak ktoś nie ma ziemnego, to nawet z dużych butli typu AmeriGaz, itp., więc jak jeszcze doszła tak ogromna podwyżka 15% VAT, to gdybyśmy chcieli podnieść cenę sprzedaży o te 15%, to kompletnie nikt by nie kupił..!!!
W tej chwili myślę na co się przestawić, a uwzględniając tą pi...ą koronawirus głupotę, to moment jest fatalny na takie zmiany oraz żeby wystąpić do rządu RP o odszkodowanie za poniesione straty z racji tak ku...o niespodziewanej zmiany stawki VAT na drewno opałowe/kominkowe, bo to do k..wy nędzy jest jakiś sabotaż, czy co..???!!!

Drwaland [23]Odpowiedz na ten komentarz2020-08-03 01:09:33

Zgłoś nadużycie

idzie

kolega jesion to prawdziwy przykład uczciwosci ! pseudo firmy jezeli robie to 10 lat płace zusy wale s4 to jestem w twoich oczach oszustem kpina !!
moje doswiadczenie mowi ze suchego opału db js bk gb suche 230 270 zł mp nie kupuja "biedniejsi" tylko ludzie zamożni stac ich sa tacy co marudza ale biorą
drewno schodzi aczkolwiek to nie jest juz ten biznes co kiedys.

patryk [3]Odpowiedz na ten komentarz2020-07-19 22:57:26

Zgłoś nadużycie

patryk...

jak ty to robisz?, podziel się swoją wiedzą.

karol [2]Odpowiedz na ten komentarz2020-07-21 14:40:18

Zgłoś nadużycie

Proszę wskazać konkretny powód usunięcia postu, [1]

a nie mydlić oczu ogólnikami, zresztą... kompletnie nieprawdziwymi..!
Z Pana wypowiedzi wynika, że każde słowo w usuniętym wpisie było "wulgarne", albo "obrażało innych", tak mam rozumieć, skoro usunęliście cały wpis, co do jednego zdania, a nawet słowa..?!!!
W takim razie proszę o przywrócenie wpisu i wskazanie tych "wulgaryzmów" i "obraźliwych" określeń tak, aby wszyscy mogli je zobaczyć, no chyba, że obawia się Pan kolejnej kompromitacji, jak poprzednio i znów usunie Pan wszystko..?!!!
P.S.
A, tak przy okazji rozumiem, że takie określenia Pańskiego pupila "jesiona", jak: "...i przez takich i Tobie podobnych rozpierdolony jest rynek...", albo: "...czyli walisz na murzyna kolego...", albo: "...uczciwosc mnie nie popierdoliła...", nie są w żadnym razie wulgarne, ani obraźliwe dla jego adwersarzy, dlatego nadal i bez najmniejszych przeszkód z Pańskiej strony możemy cieszyć się tą ambrozją słowa..???!!!!!!!!!

Drwaland [23]Odpowiedz na ten komentarz2020-08-04 03:13:02

Zgłoś nadużycie

Naprawdę szkoda mi czasu na dyskusję z Panem. Powtórzę tylko, że jeżeli ...

administrator uzna, że post jest obraźliwy lub wulgarny zostanie usunięty.

Dominik Jabłoński [421]Odpowiedz na ten komentarz2020-08-04 10:55:08

Zgłoś nadużycie

Aha..., czyli... uznaniowo, jak w Rosji za Stalina, [1]

"dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie...!"
To naprawdę niesłychane, iż Pan ma czelność uważać, że będzie usuwać posty, jak mu się tylko spodoba mając także w "głębokim poważaniu" regulamin forum tylko dlatego, że jest Pan administratorem i redaktorem naczelnym portalu..???!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Człowieku, jak Ty się nie wstydzisz wypisywać publicznie takie rzeczy..???!!!!!!!!!!!!!!!!!
Czy Pan był w przeszłości oficerem SB, albo Sekretarzem Komitetu Centralnego, a może Pański ojciec lub matka..?
I proszę się 2 razy zastanowić, zanim Pan znowu usunie mój post bez najmniejszego śladu po nim, bo ostrzegam, że kończy mi się cierpliwość i pozwę Pana za te haniebne, bezprawne i nieetyczne praktyki z wnioskiem o zakaz pracy, a tym bardziej kierowania przez Pana jakimkolwiek ośrodkiem opiniotwórczym w internecie..!

Drwaland [23]Odpowiedz na ten komentarz2020-08-04 15:32:08

Zgłoś nadużycie

Proszę się zapoznać:

Regulamin portalu Drewno.pl pkt. XII. Forum

https://www.drewno.pl/regulamin

Dominik Jabłoński [421]Odpowiedz na ten komentarz2020-08-05 11:26:35

Zgłoś nadużycie

To Pan powinien się zapoznać z art. 54 Konstytucji RP, [1]

oraz z interpretacjami prawnymi tych zapisów, jeżeli Pański poziom intelektualny jest zbyt niski, aby samemu sobie z tym poradzić, na co najwyraźniej wskazuje Pańskie zachowanie, np.:

https://www.infor.pl/prawo/konstytucja/omowienie-konstytucji/76804,Konstytucyjna-wolnosc-wypowiedzi.html

Musi Pan wreszcie zrozumieć, iż to, że kieruje, czy nawet stworzył portal "drewno.pl" w żadnym razie nie uprawnia Pana do wybiórczego i jak Pan sam napisał uznaniowego usuwania postów użytkowników forum pod byle pretekstem, ponieważ w ten sposób dopuszcza się Pan łamania prawa obowiązującego w tym kraju oraz w UE..!!!
Każdy obywatel RP w tym także ja ma prawo do swobody wypowiedzi zagwarantowanej Konstytucją i prawem europejskim, a usuwając moje posty na tym forum łamie je Pan w sposób barbarzyński..!!!
Portal "drewno.pl" i jego forum korzysta z przestrzeni publicznej, która NIE JEST PAŃSKĄ WŁASNOŚCIĄ, Pan jedynie korzysta z tej przestrzeni zarządzając portalem i forum, ale WYŁĄCZNIE POD WARUNKIEM ELEMENTARNEGO PRZESTRZEGANIA NORM PRAWNYCH OBOWIĄZUJĄCYCH W NASZYM KRAJU..!!!
Pański Regulamin sklecony na kolanie zwłaszcza w kwestiach zasady korzystania z forum musi uwzględniać obowiązujące prawo polskie oraz europejskie (prawo UE), które zresztą jest tutaj nadrzędne..! Oznacza to, że nie ma Pan prawa usuwać z forum postów z wypowiedziami jego użytkowników uznaniowo, według własnego przekonania, ale tylko i wyłącznie stosując się do norm prawnych..!
Nawet w publicznej TV jedynie zagłusza się, albo "wypikowuje" wyrazy wulgarne, ale normalnie emituje całą wypowiedź, a Pan usuwa z forum swojego portaliku cały mój obszerny post, tylko dlatego że zawierał słowo: "ch...j", tak...???!!!!!!!!!!!!!!!!
Jednocześnie w najmniejszym stopniu nie zwraca Pan uwagi na moje zgłoszenia i zachowuje wpisy użytkownika, który pisze 1:1 "rozpierdolony", "popierdoliło", czy "walić na murzyna", albo "czarnucha" co poza oczywistą wulgarnością tych wyrażeń zawiera w dodatku wydźwięk rasistowski...!!! Człowieku, czyś Ty rozum postradał..?!!!
Podsumowując, żeby Pański regulamin miał jakąkolwiek ważność wobec prawa musi być zgodny z prawem polskim i europejskim, a Pan nie może tego prawa zmieniać, jak mu się podoba niezależnie od tego, że użytkownicy klikną Panu "akceptację" korzystając z forum..!!!
Nawet wulgarnych wypowiedzi nie ma Pan prawa usuwać bez zgody autora, może je Pan co najwyżej wykropkować i to wyłącznie w absolutnie jednoznacznych, a nie "uznaniowych" przypadkach, natomiast usuwanie wypowiedzi z wyrażeniami wykropkowanymi jest absolutnym bezprawiem z Pańskiej strony..!!!
Podobnie użycie w poście słowa "postesbek" nie daje Panu najmniejszego prawa do jego usunięcia w całości (co czynił Pan już wcześniej, a nawet do wykropkowania..!!!
Ostrzegam Pana, że jeżeli w dalszym ciągu będzie bezprawnie usuwał moje wpisy skieruję sprawę do UOKiK o stosowanie przez Pana zapisów niedozwolonych w umowach oraz wystąpię z pozwem cywilnym, jak zapowiadałem wcześniej..!!!

Drwaland [23]Odpowiedz na ten komentarz2020-08-05 17:13:47

Zgłoś nadużycie

Pana prawo