DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MATERIAŁY OPAŁOWE

Od 1. lipca nowa, wyższa stawka VAT na drewno opałowe

Drewno.pl

Autor: oprac. red
Źródło: Drewno.pl
Data: 2020-06-15


Od. 1 lipca br. obowiązywać będzie nowa, podwyższona stawka VAT na drewno opałowe.

Od 1. lipca nowa, wyższa stawka VAT na drewno opałoweOd 1. lipca nowa, wyższa stawka VAT na drewno opałoweFot. D.Jabłoński

Zmiana związana jest z wejściem w życie nowej matryca podatku VAT, która w założeniu ma uprościć system stawek i wyeliminować sytuacje, w których bardzo podobne do siebie towary są inaczej opodatkowane.

W przypadku drewna opałowego zmiana nie jest korzystna dla nabywców, stawka wzrośnie z preferencyjnych 8% do poziomu stawki podstawowej, wynoszącej obecnie 23%. Dla klientów indywidualnych oznacza to podwyżkę ceny np. drewna kominkowego o 15%.

Wraz z wejściem w życie nowej matrycy stawek podatkowych, zmienią się również symbole statystyczne stosowane do celów VAT. Zamiast symboli Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008r. Korzystać trzeba będzie w z symboli CN (tzw. nomenklatury scalonej) w przypadku towarów oraz symboli PKWiU z 2015 r. w przypadku usług.

Nowa stawka VAT na drewno opałowe pierwotnie miała obowiązywać od 1. kwietnia br., jednak ze względu na kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa termin jej wejście został odroczony o trzy miesiące.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

podwyzka stawki Vat gwozdz do trumny przedsiebiorcy

Szara strefa bedzie dalej w natarciu na wygranej pozycji z uczciwym przedsiebiorcą, zatrudniającym pracownikow i płacącym podatki,a lewusy beda zacierac rece ot i kolejne mądre decyzje w naszym chorym kraju.

jesion [82]Odpowiedz na ten komentarz2020-06-15 20:30:34

Zgłoś nadużycie

trochę to widzę inaczej... [1]

chyba to ukróci to "czarne łapy", bo będą mieli opał S4 na 23%. Największym problemem dla nas jest to, że drewno przestanie być konkurencyjne cenowo w stosunku do innych metod ogrzewania.

niepokorny [237]Odpowiedz na ten komentarz2020-06-19 08:15:15

Zgłoś nadużycie

pewnie tak ale.....

Sa (firmy)ktore sprzedaja brzoze s2a cietą ,połupaną po 165zl niby brutto a tak po prawdzie ktory kowalski chce paragon,i to jest motorem napedowym dla lewusow.

jesion [82]Odpowiedz na ten komentarz2020-06-19 23:35:19

Zgłoś nadużycie

Teraz, to ja się nie zgodzę [1]

to, że sprzedają ciętą i łupaną brzozę po 165zł wcale nie wynika z tego, że to lewusy i sprzedają bez VAT-u, co sugerujesz pisząc, że sprzedają "niby brutto". Przecież jak wiadomo VAT na taką brzozę był do tej pory 8%, więc to już aż takiej różnicy w cenie nie czyni, natomiast każdy, kto siedzi w temacie drewna opałowego/kominkowego wie, że tu chodzi o drastyczne "zaniżanie" ilości, którą dostaje klient, zwłaszcza, że jak wiadomo 1 mp drewna, to taka dziwna jednostka, właściwie wyłącznie orientacyjna, która nie oznacza niczego konkretnego, dlatego słowo "zaniżanie" wziąłem w cudzysłów..! Motorem napędowym tego zjawiska jest ludzka chciwość, która sprawia, że o wiele łatwiej jest sprzedać mocno "odchudzony" metr przestrzenny drewna po tzw. "dobrej cenie", niż "uczciwy" metr przestrzenny, ale "drogo"..! Ba właściwie, to ta druga opcja jest już teraz chyba w ogóle niemożliwa..?!!! Przecież biorąc pod uwagę ceny surowca w lesie, załadunek, transport, rozładunek, cięcie, łupanie, dowóz do klienta, rozładunek, powrót na bazę, to sprzedawanie pociętej i połupanej brzozy S2a po cenie 165 zł nawet netto zakładając, że wydał byś klientowi 0,60 - 0,65 m3 "czystego" drewna w mp, byłoby zupełnie nieopłacalne, no... ale jak ktoś wyda klientowi połowę tej ilości, to już zupełnie co innego..?! Przyjeżdża wywrotka, wysypuje i odjeżdża no, a klient się cieszy, że okazję znalazł i tanio kupił... tzn. przynajmniej w pierwszej chwili..! No, ale jak ma być tanio, to jest tanio, no nie..?!!!
I tak to właśnie działa..!!!

Drwaland [18]Odpowiedz na ten komentarz2020-06-29 22:54:06

Zgłoś nadużycie

i ja tez sie nie zgodze

Sa firmy w mojej okolicy ,ktore w sposob bezszczelny sprzedaja drewno np brzoze po 165zł bez jakiegokolwiek dokumentu i inne gatunki w mocno zanizonych cenach i robią to od lat , nie maja jakichkolwiek umow z lasami w wiekszosci drewno kupuja u chłopa , pracownicy na czarnucha , najczesciej chłopaki na podwójnym gazie ,ot i uczciwosc i pomoc panstwa w prowadzeniu biznesu,wypracowaniu historii w LP i zatrudnieniu ludzi na etat.I tak po dupie przyleją !!!!

jesion [82]Odpowiedz na ten komentarz2020-06-30 16:03:15

Zgłoś nadużycie

Niemcy obniżają VAT, a Polska... podnosi..!!! [2]

Nasi zachodni sąsiedzi, państwo o wiele zamożniejsze od Polski obniżają stawkę VAT podstawową z 19% na 16% i preferencyjną z 7% na 5%, a nasze **** co robią... podnoszą preferencyjną np. na drewno opałowe z 8% na 23%..!!!!!!!!!!!!
Teraz Niemcy będą mieli VAT na drewno opałowe/kominkowe 5%, a Polska... 23%..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Te nasze ******, chyba jeszcze nie zczaiły, że dopiero zaczniemy odczuwać skutki paniki koronawirusa i należałoby obowiązkowo pomóc przedsiębiorcom przywrócić gospodarkę do normalności, no ale co tam gospodarka, przecież wybory prezydenckie były, to było wydarzenie..!!!
Znowu udało im się ludzi otumanić, żeby głosować poszli, a wiadomo frekwencja najważniejsza, bo wyniki, to jakie nam ogłoszą, takie łykniemy..!!!!!!!!!!!!

Wpis edytowany przez Administratora

Drwaland [18]Odpowiedz na ten komentarz2020-06-29 23:28:21

Zgłoś nadużycie

Jeśli dobrze rozumiem...?

Teraz np. Niemiecka firma, która kupi z polskiej firmy drewno opałowe z VAT 0%, będzie sprzedawać niemieckim odbiorcom detalicznym z doliczonym VAT 5%. Pomijając koszty transportu to Niemiec będzie mógł kupić taniej Polskie drewno niż Polak!?

Saruman [4]Odpowiedz na ten komentarz2020-06-30 06:41:40

Zgłoś nadużycie

Dobrze rozumiesz Kolego Saruman, jak najbardziej

i tu widać jak na dłoni, jakich mamy "mądrych" gospodarzy w naszej ojczyźnie pomyśleć tylko, że gdyby Niemcy Hitlerowskie wygrały II wojnę światową, to teraz mielibyśmy w Polsce... VAT na drewno opałowe/kominkowe... 5%, a nie 23%, a stawkę podstawową... 16%, a nie 23%..!!!
Poza tym, Polacy nie musieliby wyjeżdżać na arbait do Niemiec, bo tu na miejscu mielibyśmy Niemcy, więc takie same Euro byśmy zarabiali u siebie..!!!
I jak, podoba się..???!!!!!!!
A wiecie, jak Państwo Niemieckie pomaga przedsiębiorcom, jakie mają gwarancje exportowe ze strony rządu, itd., itd., itd..?!!!

Drwaland [18]Odpowiedz na ten komentarz2020-07-02 20:19:34

Zgłoś nadużycie

... i jeszcze zapomniałem dodać,

że już w tej chwili był bardzo popularny taki myk, że jak Polacy sprowadzali do kraju samochód spoza Unii Europejskiej, np. ze Szwajcarii, to VAT płacili na Niemieckiej granicy UE, a nie Polskiej, bo był niższy - 19%, a u nas 23% w dodatku inaczej naliczana tzw. "wartość celna", bo bez kosztów transportu, itd.
No to teraz, będą płacili 16%...!!!
No cóż, jak to mówią: "Chytry człowiek 2 razy traci..!", ale jak widać, to do naszych postesbeckich "elit" jeszcze nie dotarło..?!!!

Drwaland [18]Odpowiedz na ten komentarz2020-07-02 20:28:22

Zgłoś nadużycie

Nie rozumiem [1]

Nie wiem czemu większość nadleśnictw w rdlp radom obniżyło stawkę netto za sortyment s4 tak aby zniwelować podniesienie stawki VAT nie jest to zbytnio sprawiedliwe, sprzedaję drewno opałowe od 8 lat więc proszę lasy państwowe o ob niżenie stawki netto na sortyment s2a oraz s2b wtedy nie będę musiał podnosić ceny sprzedawanego drewna o 15 procent i wszyscy będziemy zadowoleni.

Maciek [1]Odpowiedz na ten komentarz2020-07-05 10:36:16

Zgłoś nadużycie

ciekawa sprawa

Czy to jest zgodne z prawem?. Jakby nie patrzył to jest celowe działanie ze strony LP, by mniej płacić podatków dochodowego i VAT.

niepokorny [237]Odpowiedz na ten komentarz2020-07-06 20:23:33

Zgłoś nadużycie

niestety albo stety [1]

trzeba byc elastycznym w tym kraju ja handluje opałem iles lat.... połowa drewna to s4 detal i w tym momencie mnie to ratuje ... bo u nas tez stawka netto została obniżona gdybym bazował na samym s2a to rzewczywiscie jest kiepsko
a opał s4 czasami niczym sie nie rozni od s2a .... tylko cena

zpd [7]Odpowiedz na ten komentarz2020-07-06 20:38:36

Zgłoś nadużycie

czyli walisz na murzyna kolego

i przez takich i Tobie podobnych rozpierdolony jest rynek i nie jest to bynajmniej elastycznos tylko zwyczajnie cios ponizej pasa dla uczciwie sprzedajacych ,wypracowujących historie w LP a dzialania LP rownież uderzaja w uczciwych.

jesion [82]Odpowiedz na ten komentarz2020-07-06 22:51:29

Zgłoś nadużycie

Jesion uczciwy białas..?

Czyli, rozumiem Jesion, że Ty nie tylko popierasz podwyżkę VAT-u na drewno opałowe (..?!!!), ale w dodatku propagujesz kryształową uczciwość przedsiębiorcy wobec władzy, czy tak..?!!!
Czyli tym samym uważasz, że to jest jak najbardziej uczciwe ze strony polskich władz wobec przedsiębiorców, że cała Europa ma preferencyjną, tj. obniżoną stawkę na drewno opałowe/kominkowe , a jedna, jedyna Polska ma teraz podstawową i to jeszcze w wymiarze 23%, czy tak..?!!!
To powiem Ci Chłopie, że ja się boję, że uczciwość ci się z głupotą popier..., tzn. pomyliła..!!!!!!!

No chyba, że robisz tu za trolla, na co mi wygląda, to wtedy sorry...
P.S.
To nie Lasy Państwowe podniosły VAT o 15% (..!!!!!!!!!) na drewno opałowe, tylko nasz "kochany" rząd, tak samo jak, to nie L.P. ustaliły w tym kraju stawkę podstawową VAT na 23%, jedną z najwyższych w EU, tylko również rząd RP, więc od LP się od... i nie siej fermentu, a swoje żale skieruj pod właściwy adres..!!!!!!!!!!!!!!!

Drwaland [18]Odpowiedz na ten komentarz2020-07-13 01:11:40

Zgłoś nadużycie

Powrót