/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

PIGPD: Lasy Państwowe niszczą polski przemysł drzewny

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Autor:
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Data: 2020-05-22


Branża przetwórstwa drewna leży na łopatkach, potrzebuje pomocy by powstać. Zdesperowani przedstawiciele branży drzewnej zwrócili się do wicepremier Jadwigi Emilewicz z prośbą o pilne zwołanie posiedzenia Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Drzewnego. W odpowiedzi dowiedzieli się, że zespół został zlikwidowany. Lasy Państwowe, które w trudnym okresie zamiast wspierać sektor przerobu drewna, jak to się dzieje w innych krajach, udają że nic się nie stało i wykorzystując pozycję monopolisty w imię partykularnych interesów niszczą polski przemysł drzewny.

PIGPD: Lasy Państwowe niszczą polski przemysł drzewnyPIGPD: Lasy Państwowe niszczą polski przemysł drzewnyFot. D.Jabłoński

Głównym dostawcą drewna w Polsce jest Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (LP). Od niego pochodzi ponad 90 proc. dostaw surowca do krajowych przetwórców drewna. Branża ta do niedawna była postrzegana przez rząd jako jedno z kół zamachowych rozwoju gospodarki. Producenci mebli, okien, drzwi, podłóg, palet mieli się stać tygrysami polskiego eksportu. W dobie pandemii obiecujące wizje i oczekiwania ustąpiły miejsca przestojowi oraz idącym w ślad za nim spadkowi produkcji, utracie zamówień, zwolnieniom.

-Przemysł drzewny wytwarza 2,5 proc. PKB. Zatrudnia w Polsce 350 tys. pracowników bezpośrednio w tysiącach przedsiębiorstw. Co najmniej drugie tyle pracowników ma zatrudnienie w branżach powiązanych, np. w firmach transportowych, u producentów maszyn i urządzeń do przetwórstwa drewna, u partnerów handlowych itd. Liczba samych zakładów meblarskich sięga 20 tys. Polska jest drugim na świecie producentem mebli, trzecim dostawcą stolarki budowlanej (okien, drzwi, podłóg), pierwszym producentem płyt drewnopochodnych oraz drugim producentem opakowań drewnianych, należy do pierwszej dziesiątki producentów tarcicy - tak charakteryzuje tę branżę Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. -Przemysł drzewny ma przeogromny potencjał rozwoju, ale obecnie stoi przed groźbą przeistoczenia się w masę upadłościową - dodaje.

Dostęp do surowca

Od początku roku warunki rynkowe zmusiły leśników do ograniczenia pozyskania drewna o 23 proc. w marcu, a w kwietniu aż o 50 proc. r/r. Pandemia i związane z nią zatrzymanie operacji rynkowych jest śmiertelnie niebezpieczne dla przetwórców drewna, ale brak dostępu do surowca jest równie groźny.

Lasy Państwowe to monopolista. Przetwórcy drewna nie mają więc wyboru - muszą kupować surowiec od monopolisty, choć ten - z ich punktu widzenia - działa arbitralnie, nie czuje ani nie rozumie mechanizmów rynkowych.

-Brakuje drewna i dochodzi do tego w kraju, którego trzecią część stanowią lasy. Niestety ogromna większość lasów jest własnością państwa, a Lasy Państwowe prowadzą niezrozumiałą dla przetwórców drewna politykę podażową i cenową. Dowodem jest komunikat LP z 23 kwietnia 2020 r., w którym leśnicy ogłaszają, że nie widzą jakichkolwiek podstaw do pomocy firmom, które z dnia na dzień znalazły się w tarapatach - tłumaczy Rafał Szefler.

Eksport surowca drzewnego z Polski w 2019r.Eksport surowca drzewnego z Polski w 2019r.Fot. PIGPD na podstawie danych Centrum Analitycznego Izby Administracji Skarbowej

Państwowy monopolista nie jest skłonny zmieniać zasad sprzedaży drewna ani obniżać cen nawet w sytuacji, gdy te oferowane przez niego przestały być konkurencyjne na rynku europejskim. Wysokie koszty surowca powodują, że wytwórcy przemysłu drzewnego tracą siłę konkurencyjną na rynkach zagranicznych. Niedaleką konsekwencją tej sytuacji będzie też utrata możliwości zbytu towarów.

W sąsiednich krajach, z powodu infekcji kornikiem, dochodzi do wyrębu i natychmiastowej sprzedaży surowca, bez zbędnych formalności, np. drewno do produkcji papieru w Czechach sprzedawane jest za około 10-12 EUR, a w Polsce za około 100-150 zł, czyli 20-35 EUR. W krajach sąsiednich (Czechach, Słowacji, a nawet Niemczech) drewno nieprzetworzone ma obecnie cenę nawet o 30 proc. niższą niż oferowana przez Lasy Państwowe. W efekcie coraz więcej rodzimych przedsiębiorców woli importować drewno, niż korzystać z lokalnego surowca, choć do ceny zakupu muszą przy imporcie dodać koszty transportu.

-Firmy branżowe z południowej Polski zaopatrują się na Słowacji i w Czechach, a regionalne dyrekcje Lasów Państwowych w Katowicach i we Wrocławiu odczuwają trudności ze sprzedażą drewna i zmagają się z ryzykiem utraty płynności finansowej. Do takich skutków prowadzi nieliczenie się z realiami rynkowymi i rodzimą branżą - ocenia Marek Kubiak, prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Import surowca drzewnego do Polski w 2019r.Import surowca drzewnego do Polski w 2019r.Fot. PIGPD na podstawie danych Centrum Analitycznego Izby Administracji Skarbowej

Istotnym czynnikiem ograniczającym branży przetwórczej dostęp do surowca jest rosnący eksport drewna z Polski. W efekcie rodzima branża nie może rozwijać swoich możliwości, bo krajowy surowiec zasila firmy zagraniczne - w ostatnich latach zwłaszcza chińskie. -Lasy Państwowe usprawiedliwiają się tym, że to nie one eksportują surowiec, lecz pośrednicy - komentuje Marek Kubiak.

Brak dyskusji

Jeszcze w 2019r., w obliczu hamowania potencjału rozwoju przetwórstwa drewna, branża wspólnym głosem Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, Polskiego Komitetu Narodowego EPAL, Stowarzyszenia Przemysłu Tartacznego i Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli zaapelowała do rządu o włączenie się do rozmów na temat zasad sprzedaży drewna. W początkowej fazie tak było, jednak im dalej tym gorzej. Końcowy efekt był taki, że LP manipulując wynikami ankiety, którą same ogłosiły wprowadziły rozwiązania, które w dzisiejszym czasie nijak mają się do rzeczywistości, przed czym głośno przestrzegały wspomniane organizacje.

-Potrzebna jest ciągła dyskusja na temat drewna, zwłaszcza liściastego. Firmy drzewne toczą boje z pośrednikami, którzy windują ceny z myślą o eksporcie, który w roku 2019 osiągnął zastraszające wartości. Pandemia spowodowała trzęsienie ziemi w całej gospodarce. Zasady sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe ustalone na lata 2020-21 w obecnej sytuacji nie mają już racji bytu i trzeba je przystosować do nowych uwarunkowań - podkreśla Rafał Szefler.

-Chcemy rozmawiać z rządem i rozwijać rodzimą branżę, zwiększać zatrudnienie, płacić podatki w kraju, bo drewno importowane wiąże się z koniecznością zapłaty VAT-u za granicą. Oznacza to, że tracą na tym nie tylko Lasy Państwowe, ale i budżet państwa - dodaje Marek Kubiak.

Przedstawiciele branży nie potrafią wyjaśnić, dlaczego ich apele o dialog nie przynoszą skutków. Być może dlatego, że rząd nie ma klarownej wizji tego, jaką rolę powinno odgrywać przetwórstwo drewna dziś, w najbliższych latach i w dłuższej perspektywie.

Drewno energetyczne

W rządzie i w parlamencie trwają prace nad poszerzeniem definicji drewna energetycznego. Branża przetwórcza utrzymuje natomiast, że prace te należy wstrzymać do czasu zakończenia pandemii COVID-19, a pierwszeństwo dać określeniu strat, jakie skarbowi państwa i przemysłowi drzewnemu wyrządziło zamrożenie gospodarki w dobie koronawirusa.

Obowiązująca ustawa o OZE definiuje drewno energetyczne jako „surowiec drzewny, który ze względu na cechy jakościowo-wymiarowe posiada obniżoną wartość techniczną i użytkową uniemożliwiającą jego przemysłowe wykorzystanie, a także surowiec drzewny stanowiący biomasę pochodzenia rolniczego”. Przetwórcy drewna obawiają się, że po poszerzeniu tej definicji do elektrowni zaczną trafiać również te sortymenty drewna, które obecnie są zarezerwowane na dostawy do przetwórców.

-Nie ma gwarancji, że producenci energii kupią od Lasów Państwowych drewno po oferowanej cenie, chyba że z góry przyjdzie nakaz nieliczący się z realiami rynkowymi, jak bywało w przeszłości, gdy firmy energetyczne były zmuszone dotować górnictwo - wskazuje Roman Malicki, prezes PKN EPAL.

Drewno jako tradycyjny materiał opałowy nie straciło na znaczeniu, ale w warunkach rynkowej konkurencji przegrywa. Wskazuje na to fakt, że jeden z większych producentów energii w Polsce, choć dysponuje jednym z największych w Europie rębaków do drewna, nie używa go. Dlaczego? Bo w obecnych warunkach nie opłaca mu się palić drewnem - biomasa z Ukrainy jest dla niego bardziej opłacalną opcją.

Ponowne zainteresowanie drewnem jako materiałem opałowym jest pochodną zawirowań w dążeniu Unii Europejskiej do realizacji ambitnych celów klimatycznych. W styczniu 2018r. Parlament Europejski postanowił w RED II (Renewable Energy Directive), że do 2030r. udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym wyniesie 32 proc. Łączyło się to z uznaniem wycinki lasów na cele pozyskania energii za praktykę służącą budowaniu gospodarki niskoemisyjnej. W ten sposób Lasy Państwowe uzyskały nową pozycję - znalazły się w centrum unijnej agendy zmian klimatu jako odnawialny zasób, który może odgrywać ważną rolę w rozwoju europejskiej biogospodarki.

-Dojdzie do katastrofy, gdy w świetle obowiązujących przepisów za drewno energetyczne będzie też uważane pełnowartościowe drewno z punktu widzenia przetwórców drewna, a wysuwane przez urzędników Lasów Państwowych argumenty jakoby ich działania są skutkiem nieodbierania drewna przez przemysł, aby zapobiec deprecjacji są kłamstwem potwierdzającym brak należytej staranności w zarządzaniu majątkiem ogólnonarodowym - przestrzega Roman Malicki.


PUBLIKACJA PRZYGOTOWANA PRZEZ:
Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego
Polski Komitet Narodowy EPAL
Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Na łopatkach??! [1]

1 Oferta 1 200 244 2020-05-22 15:40:49
2 Oferta 6 29 243 2020-05-21 15:51:55
3 Oferta 10 2000 243 2020-05-22 15:39:39
4 Oferta 9 1526 R 243 2020-05-22 15:40:37

Dzisiejsza aukcja kłody RDLP Toruń.
Po co LP maja rozmawiać o obniżkach cen??! Jak widać ceny sa za niskie o 10%.

Ktoś [29]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-22 18:11:45

Zgłoś nadużycie

To nie są nr aukcji e-drewno

jakiś link???

Janosik [64]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-24 10:15:54

Zgłoś nadużycie

a panstwo niech sie odp.....rzy od vatu na drewno opalowe i kominkowe [1]

chory kraj lupiacy obywatela

jesion [85]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-24 21:07:34

Zgłoś nadużycie

Chcesz zmian a głosujesz od 30 lat na tych samych

To co ma się zmienić i dlaczego się dziwisz ?
Dajmy szansę tym którzy mówią otwarcie o likwidacji podatków , i biurokracji !

turkuć [6]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-25 10:14:53

Zgłoś nadużycie

Nowe stawki VAT

Nie ma żadnych informacji czy nowa matryca VAT zostanie dalej przesunięta? Albo czy w jakiś sposób można wpłynąć na to żeby jeśli koniecznie VAT na opał musi wzrosnąć to żeby chociaż odbywało się to stopniowo ?

Tomasz J. [20]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-24 21:30:25

Zgłoś nadużycie

Nie ma takich informacji...

Na stronie MF jest info że wchodzi od 1 lipca.
Ogólnie tych stawek (produktowy, towarów) zmieni się bardzo dużo. Drewno to tylko jeden z wielu produktów.
A jak byś widział takie stopniowe wprowadzanie? Nie ma stawki pomiędzy 8 a 23 czyli może być albo ta albo ta.

Paweł [73]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-24 22:04:28

Zgłoś nadużycie

Kolejny przykład...WStandard RDLP Toruń

Oferta 11 100 246 2020-05-25 07:36:10
Oferta 8 90 245 2020-05-22 13:04:42
Oferta 17 100 245 2020-05-25 07:33:40
Oferta 5 200 245 2020-05-25 07:34:31
Oferta 7 120 245 2020-05-25 07:34:59
Oferta 13 140 245 2020-05-25 07:35:39
Oferta 1 599 R245 2020-05-25 07:35:59

Ktoś [29]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-25 07:55:39

Zgłoś nadużycie

Co prawda to prawda

Podawaj proszę numer aukcji do sprawdzenia ja obserwuję i potwierdzam .wszystko sprzedają

Adam [394]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-25 10:21:53

Zgłoś nadużycie

1201202679
1216203549

I jest tego więcej.

Ktoś [29]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-25 11:23:18

Zgłoś nadużycie

Jak przemysł drzewny niszczy się na wsłasne życzenie

Proszę zmienić tytuł i treść artykułu . Wzrost cen o 15 % do wywoławczej. Nie powinno być redukcji kar za nieodebrany surowiec , tarcza 3,0

Adam [394]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-25 13:18:48

Zgłoś nadużycie

Potwierdzam

W rdlp Toruń schodzi drewno jak ciepłe bułeczki

Snake [51]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-25 16:01:41

Zgłoś nadużycie

To nie o to chodzi, że kupują!

Prawdopodobnie na "zielonym" e-drewnie do końca roku bedzie można kupić sporo surowca i chyba nie ma potrzeby robienia głupot.
Kolejna wisienka. Tak jest jak sie spotkaja dwa Janusze...
1212201145

Ktoś [29]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-26 10:25:10

Zgłoś nadużycie

PANOWIE

Szukamy wisienek na torcie ? Rdlp Wrocław i zielona gora
1406200806
1329200998
Osika w cenach 250 200/m3
w ubiegłym roku średnio po 177

OPAMIĘTAJCIE SIĘ ~!!

KK [2]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-27 09:19:48

Zgłoś nadużycie

Tak się zastanawiam, o czym wy piszecie..?

Przecież to, że firma chce uzyskać, jak najlepszą cenę za swój produkt jest chyba zupełnie normalne, a z kolei to, że ktoś płaci za drewno taką, a nie inną cenę na przetargu, to też jego sprawa, no widocznie mu się opłaca nie bardzo rozumiem, dlaczego piszecie o "Januszach", czy o "opamiętaniu"..?!
A, jak wy kupujecie na e-drewno, to nie jesteście "Janusze"..?
Moim zdaniem drewno nie jest drogie, tylko k***o tanie, jak widzę stawki dla ZUL-i na poziomie 17-18zł/m3 za zrywkę drewna stosowego, to się zastanawiam, który z tych narzekających chciałby za te pieniądze z***ć..?!!!
Inna rzecz, że ruski gaz jest jeszcze tańszy, a w dodatku zupełnie "bezobsługowy" w porównaniu do drewna opałowego nic dziwnego, że już drugą rurę po dnie Bałtyku do Europy kończą..!
Natomiast podwyżka VAT-u na 23%, kiedy cała Europa ma stawkę preferencyjną, to niesłychana pazerność i głupota naszych rządzących, tak to jest, jak robią z nami co chcą, a my idziemy na rzeź, jak barany..?!!!
Tutaj trzeba tych "krewkich", co innych od Januszy wykpiwają, tu się nie wypowiadacie..?!!! Nie ma co p***ć o chodzeniu na wybory, tylko o uczestniczeniu w liczeniu głosów, żeby nas w wała nie robili..!!!

Drwaland [24]Odpowiedz na ten komentarz2020-06-02 21:38:25

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz