/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Skandynawski przemysł drzewny bez wpływu pandemii

Drewno.pl

Autor: oprac. red
Źródło: Drewno.pl
Data: 2020-04-27


Skandynawskie koncerny leśne nie odczuły dotychczas wpływu pandemii koronawirusa. Niższa sprzedaż i słabsze wyniki w raportach finansowych za pierwszy kwartał 2020r. to przede wynik strajków oraz pogarszającej się sytuacji na rynku drzewnym.

Skandynawski przemysł drzewny bez wpływu pandemiiSkandynawski przemysł drzewny bez wpływu pandemiiFot. D.Jabłoński

Opublikowane sprawozdania finansowe jednoznacznie wskazują, że skandynawski przemysł drzewny dotychczas nie odczuł w większym zakresie wpływu COVID-19. W swoich raportach takie firmy jak Stora Enso, SCM czy UPM notują niższą sprzedaż i zyski niż rok temu, jednak wszytko wskazuje, że nie był to wpływ pandemii.

Zarządy spółek wśród przyczyn gorszych wyników wymieniają niedawnymi strajkami pracowników przemysłu tartacznego, papierniczego i leśnego w Finlandii, ciepłą zimą, która utrudniła pozyskanie surowca drzewnego oraz trudną sytuacją na europejskim rynku drewna spowodowaną gradacją kornika. Wpływ koronawirusa na ich wyniki, do tej pory był ograniczony.

Stora Enso zapowiedziała wypłatę tylko części dywidendy (0,15 euro na akcję). Pozostał 2/3 zysków (0,35 euro na akcję) zostanie wypłacone za zgodą zarządu, gdy będzie można było ocenić wpływ pandemii COVID-19. Przychody Stora Enso w pierwszym kwartale 2020 roku były niższy o 16,2% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Więcej na tematy wyników Stora Enso >>>

Również zarząd UPM poinformował, że spółka dotychczas nie ucierpiała w wyniku kryzysu koronawirusa. Według raportu finansowego nie ucierpiała również działalność firmy w Chinach. W porównaniu z 2019 r. sprzedaż grupy UPM spadła o 15%, a zysk operacyjny o 26%. Spadek przychodów wynika przede wszystkim z faktu, że ceny celulozy i papieru spadły zauważalnie od wiosny 2019r. Ponadto na wynik wpłynęły strajki, które spowodowały dwutygodniowy przestój w produkcji papieru i celulozy oraz czterotygodniowy zastój w pozyskaniu drewna. Firma zapewnia, że ​​główne projekty strategiczne, takie jak budowa nowej celulozowni w Urugwaju oraz biorafinerii w Niemczech przebiegają zgodnie z planem.

Z kolei szwedzka grupa SCA poinformowała, że sprzedaż w pierwszym kwartale, choć niższa niż w ubiegłym roku, jest zgodna z oczekiwaniami. Głównym czynnikiem spadku przychodu są niższe ceny na światowych rynkach w porównaniu z ubiegłym rokiem. Firma podaje, że dostawy drewna do zakładów były stabilne, a zużycie surowca w pierwszych trzech miesiącach 2020 roku wzrosło ze względu na większy wolumen produkcji.

Prognozy rynku 2020

Z oświadczeń zarządów koncernów można wysnuć wniosek, że skandynawskie koncerny spodziewają się zasadniczo utrzymania popytu na wyroby przemysłu drzewnego na stałym poziomie.

W poszczególnych grupach produktowych oczekuje się wzrostu popytu na ścier drzewny napędzany zwiększonym zapotrzebowaniem na produkty higieniczne, spadku popytu na papier graficzny i tarcicę spowodowane globalną recesją wynikającą z zamykania gospodarki przez rządy większości państw. Jednocześnie spodziewany jest dalszy spadek cen surowca drzewnego iglastego, zwłaszcza świerkowego, na który wpływ ma gradacja kornika i zamieranie lasów w Europie Centralnej.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz